Lastniki naj pregledajo gozdove
Teža novembrskega snega je poškodovala gozdove zlasti na Radovljiški in Blejski ravnini ter od Podbrezij do Vodic. Zavod za gozdove prosi lastnike, da pregledajo gozdove in začnejo spravilo poškodovanega drevja.
Bled, Kranj – »Snegolom je poškodoval gozdno drevje na širšem območju nižinskih zasebnih gozdov Radovljiške in Blejske ravnine ter na vznožju okoliških gorskih masivov. Koliko je te škode, je težko oceniti. Če upoštevamo površino gozdov pod mejo osemsto metrov nadmorske višine, vplive gorskega masiva v ozkih dolinah, kjer je ta meja nižja, ter povprečno dva do tri »kubike« poškodovanega drevja na hektar, bi se snegoloma lahko nabralo do deset tisoč kubičnih metrov. Neugodne so tudi poškodbe, saj so polomljeni le vrhovi posameznih dreves ali šopi mlajših sestojev, predvsem iglavcev,« ugotavlja Andrej Avsenek, vodja blejske območne enote Zavoda za gozdove Slovenije, in dodaja: »Čeprav ekonomska škoda ni velika, pa poškodovano drevje predstavlja ugodne razmere za razvoj škodljivcev, predvsem smrekovih podlubnikov. Če predvsem smreke in bora ne bomo pospravili do pomladi, bo neizbežen napad na poškodovana drevesa, pri tem pa lahko pričakujemo tudi napad na sosednja, doslej zdrava drevesa.« V blejskem zavodu za gozdove zato pozivajo lastnike gozdov, da čim prej pregledajo gozdove do nadmorske višine približno osemsto metrov, ob odkritju poškodovanega drevja pokličejo revirnega gozdarja, takoj po obvestilu zavoda začnejo spravilo poškodovanega drevja in pri tem upoštevajo navodila revirnega gozdarja ali določila iz odločbe. Če za delo v gozdu niso primerno opremljeni ali usposobljeni, naj ga raje zaupajo profesionalnim izvajalcem.
Pod težo snega se je novembra in decembra lomilo tudi drevje v nižinskih gozdovih na območju Udin boršta, Podbrezij, okolice Nakla, Velike gmajne, v bližini brniškega letališča med Vodicami in Vogljami, na Sorškem polju, na območju Crngroba … Kot pojasnjuje Martin Umek, vodja kranjske krajevne enote zavoda za gozdove, je polomljen skoraj izključno rdeči bor, na drugih drevesnih vrstah pa so poškodbe manjše. Poškodovana drevesa so razpršena po celotnem območju, škodo pa ocenjujejo na dva do tri tisoč kubičnih metrov. Revirni gozdarji označujejo poškodovano drevje in pošiljajo lastnikom odločbe o sanitarnem poseku, hkrati pa jih naprošajo, da tudi sami pregledajo gozdove in o jih obvestijo o morebitnih poškodbah drevja.