V pričakovanju dobre sezone
Turistično društvo Gorje vsako leto obilno vlaga v obnovo in zaščito soteske Vintgar. Če bo sezona dobra, letos do konca oktobra pričakujejo tudi do osemdeset tisoč obiskovalcev.
Podhom – Radovna, rečica, ki si je utrla pot skozi sotesko Vintgar, ima v najtoplejši različici največ 12 stopinj Celzija, zato je v ozki soteski, v katero večina obiskovalcev vstopi na zgornjem delu pod vasjo Podhom pri Gorjah, tudi sredi najbolj vročega poletja prijetno hladno.
»Število obiskovalcev je predvsem odvisno od vremena,« pravi Janko Peterman, predsednik Turističnega društva Gorje, ki upravlja to izjemno naravno in turistično znamenitost. »Če je preveč vroče, so turisti raje ob jezerih in rekah. V Vintgar se ponavadi odpravijo, ko se nebo malo pooblači.« Lani so jih našteli približno sedemdeset tisoč. Če se bo sezona nadaljevala tako, kot se je začela, jih bo letos še kakih deset tisoč več.
Kot pravi Peterman, veliko večino sredstev, ki jih zberejo z vstopnino v sotesko (štiri evre za odrasle, dva za otroke, za člane domačega turističnega društva pa je vstopnica brezplačna), porabijo za vzdrževanje. »Pred letošnjo sezono smo zaradi hudega neurja decembra lani in nato še v začetku letošnjega junija za obnovitvena dela morali zagotoviti kar okoli pol milijona evrov. Drevje, ki je z robov padalo v sotesko, plazovi in material, ki ga je prinesla voda, so res naredili veliko škode. Obnoviti in utrditi smo morali poti, dva mostova zgraditi na novo, ker ju je podrlo in odneslo s traverzami vred, in namestiti številne dodatne zaščitne mreže nad potmi. K sreči je bilo vso zimo in pomlad tako lepo vreme, da smo lahko do sezone vse popravili, čeprav smo morali junija sotesko po neurju za nekaj dni spet zapreti.«
Kot pravi Peterman, je varnost obiskovalcev vedno na prvem mestu, zato je soteska za javnost odprta le med aprilom in novembrom. »Če je lepo vreme, jeseni potegnemo še za kakšen mesec, nato postane prenevarno.« Največ obiskovalcev je tradicionalno avgusta – včasih tudi po 1500 na dan. Prevladujejo Izraelci, navdušeni nad spektakularnimi stenami, zeleno naravo in čisto, bistro Radovno, pa Madžari in Francozi in tudi domači turisti. »V prihodnje želimo temeljito urediti parkirišče, ki ga počasi odkupujemo od lastnika, in še izboljšati varnost z mrežami. Počasi bo treba zamenjati še kakšen most, drugih večjih posegov pa za zdaj ne načrtujemo,« je o načrtih za prihodnost soteske, ki jo je leta 1891 odkril, že dve leti zatem pa za obiskovalce odprl tedanji gorjanski župan Jakob Žumer, še povedal Janko Peterman.