
Brez vodje gradnje ne bo šlo
Na okoljskem ministrstvu zatrjujejo, da z novim gradbenim zakonom ne ukinjajo gradnje v lastni režiji, ampak bo ta možna celo za večji obseg objektov kot sedaj, želijo dvigniti kakovost gradenj.
Kranj – Ministrstvo za okolje in prostor je pripravilo predloge zakona o urejanju prostora, gradbenega zakona ter zakona o pooblaščenih arhitektih in inženirjih, ki so v javni razpravi do 20. januarja. Zakonski paket prinaša več novosti na področju gradnje in urejanja prostora, med njimi so za širšo javnost zanimive predvsem nove določbe glede gradnje v lastni režiji in legalizacije nedovoljenih objektov.
V predlaganem gradbenem zakonu je med drugim predvideno, da mora investitor pri gradnji objektov najeti vodjo gradnje (po sedanji ureditvi nadzornika). Določilo velja tudi za gradnjo v lastni režiji, pri čemer v primeru gradnje enostavnega objekta, kot je po navedbah okoljskega ministrstva npr. tudi enostanovanjska hiša v velikosti 250 kvadratnih metrov, ni zahtevana strokovna usposobljenost izvajalca gradnje. Po sedanji ureditvi lahko samograditelji gradijo, ko pridobijo strokovne in v gradbenem dovoljenju uradno potrjene projektantske načrte, nadzor pa lahko izvaja tudi zidar s posebnim strokovnim izpitom pri pristojni poklicni zbornici in vsaj desetletnimi delovnimi izkušnjami. Po novem pa bo moral samograditelj vodjo gradnje izbrati le med pooblaščenimi arhitekti in inženirji, saj želijo po navedbah ministrstva s tem okrepiti gradbeni nadzor in dvigniti kakovost gradenj.
Novosti so tudi pri uporabnem dovoljenju, ki ga bo treba po novem obvezno pridobiti samo za zahtevne objekte, pri enostavni gradnji pa ga bodo lahko nadomestile izjave projektanta, vodje gradnje in izvajalca del (oz. samograditelja) in na njihovo lastno odgovornost, da izvedeni objekt izpolnjuje vse predpisane zahteve in da je evidentiran. »Namen gradbenega zakona vsekakor ni prepoved gradnje v lastni režiji, saj je ta v Sloveniji in tudi v drugih evropskih državah pogosta praksa, ki investitorju omogoči, da objekt zgradi z bistveno nižjimi stroški. Ureditev samograditeljstva se ne ukinja, gradnja v lastni režiji se omogoča za celo večji obseg objektov, kot to omogoča sedaj veljavna zakonodaja,« navajajo na ministrstvu in poudarjajo, da je cilj nove gradbene zakonodaje okrepitev gradbenega nadzora in dvig kakovosti gradenj.
Z željo po odpravi administrativnih ovir osnutek gradbenega zakona uvaja tudi skrajšan postopek izdaje gradbenega dovoljenja. Pogoj zanj je predložitev soglasij vseh oseb, ki imajo status stranke (npr. lastniki sosednjih zemljišč in lastnik zemljišča, če investitor ni lastnik), in vseh predpisanih soglasij. V tem primeru bo pristojni upravni organ vloženi projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja potrdil s klavzulo »dovoljeno« na samem projektu. Skrajšani postopek ni možen pri posegih v prostor, za katere je predpisana presoja vplivov na okolje.
Novi zakon prav tako prinaša spremembe pravil za legalizacijo neproblematičnih nedovoljenih gradenj. Pri objektih, starih 20 ali več let, se tako ob dokazani starosti objekta predvideva možnost izdaje pogojnega dovoljenja za obstoj takšnega objekta, ki bi preprečil uvedbo inšpekcijskega postopka. Za nekatere posebne primere nezakonitih objektov, pri katerih je zaradi posebnih okoliščin (socialne, gospodarske in podobne) interes za začasno ohranitev objekta večji od interesa za odstranitev, pa je pod določenimi pogoji predlagana možnost pridobitve začasnega dovoljenja, kar bi omogočilo njegovim uporabnikom ustrezen čas za pridobitev nadomestnega objekta (bivališča ali kraja za opravljanje dejavnosti) ali za odpravo razlogov, ki onemogočajo legalizacijo.