Lastniki naj pregledajo gozdove

Teža novembrskega snega je poškodovala gozdove zlasti na Radovljiški in Blejski ravnini ter od Podbrezij do Vodic. Zavod za gozdove prosi lastnike, da pregledajo gozdove in začnejo spravilo poškodovanega drevja.

Bled, Kranj – »Snegolom je poškodoval gozdno drevje na širšem območju nižinskih zasebnih gozdov Radovljiške in Blejske ravnine ter na vznožju okoliških gorskih masivov. Koliko je te škode, je težko oceniti. Če upoštevamo površino gozdov pod mejo osemsto metrov nadmorske višine, vplive gorskega masiva v ozkih dolinah, kjer je ta meja nižja, ter povprečno dva do tri »kubike« poškodovanega drevja na hektar, bi se snegoloma lahko nabralo do deset tisoč kubičnih metrov. Neugodne so tudi poškodbe, saj so polomljeni le vrhovi posameznih dreves ali šopi mlajših sestojev, predvsem iglavcev,« ugotavlja Andrej Avsenek, vodja blejske območne enote Zavoda za gozdove Slovenije, in dodaja: »Čeprav ekonomska škoda ni velika, pa poškodovano drevje predstavlja ugodne razmere za razvoj škodljivcev, predvsem smrekovih podlubnikov. Če predvsem smreke in bora ne bomo pospravili do pomladi, bo neizbežen napad na poškodovana drevesa, pri tem pa lahko pričakujemo tudi napad na sosednja, doslej zdrava drevesa.« V blejskem zavodu za gozdove zato pozivajo lastnike gozdov, da čim prej pregledajo gozdove do nadmorske višine približno osemsto metrov, ob odkritju poškodovanega drevja pokličejo revirnega gozdarja, takoj po obvestilu zavoda začnejo spravilo poškodovanega drevja in pri tem upoštevajo navodila revirnega gozdarja ali določila iz odločbe. Če za delo v gozdu niso primerno opremljeni ali usposobljeni, naj ga raje zaupajo profesionalnim izvajalcem.

Pod težo snega se je novembra in decembra lomilo tudi drevje v nižinskih gozdovih na območju Udin boršta, Podbrezij, okolice Nakla, Velike gmajne, v bližini brniškega letališča med Vodicami in Vogljami, na Sorškem polju, na območju Crngroba … Kot pojasnjuje Martin Umek, vodja kranjske krajevne enote zavoda za gozdove, je polomljen skoraj izključno rdeči bor, na drugih drevesnih vrstah pa so poškodbe manjše. Poškodovana drevesa so razpršena po celotnem območju, škodo pa ocenjujejo na dva do tri tisoč kubičnih metrov. Revirni gozdarji označujejo poškodovano drevje in pošiljajo lastnikom odločbe o sanitarnem poseku, hkrati pa jih naprošajo, da tudi sami pregledajo gozdove in o jih obvestijo o morebitnih poškodbah drevja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / nedelja, 4. julij 2021 / 10:15

Na Šobcu utonil moški

Šobec – Na Šobčevem bajerju je v torek dopoldan utonil starejši moški. S Policijske uprave Kranj so sporočili, da so ga negibnega opazili na gladini. »Kljub prvi pomoči in daljšemu oživljanju je um...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 17. november 2008 / 07:00

Znani Gorenjci o novih serijah

Jesen je na male ekrane prinesla tudi nove slovenske nadaljevanke.

Prosti čas / ponedeljek, 17. november 2008 / 07:00

Raje prijazna kot pa uničujoča

Bernarda Žarn, znan obraz z nacionalne televizije, je pred kratkim postala femme fatale 2008.

Tržič / ponedeljek, 17. november 2008 / 07:00

Nova občinska svetnika v Tržiču

Po odstopu Vinka Perneta in smrti Dragomirja Ficka sta postala nova člana tržiškega občinskega sveta Marija Močnik in Peter Tomazin. Veliko besed o prodaji kopališča.

Gorenja vas-Poljane / ponedeljek, 17. november 2008 / 07:00

Tudi v Gorenji vasi želijo dom za starejše

Gorenja vas - Potem ko so v Žireh pridobili koncesijo za gradnjo in upravljanje doma za starejše, bi lahko novega dobili tudi v občini Gorenja vas-Poljane. Septembra so v občini...

Kranj / ponedeljek, 17. november 2008 / 07:00

Tuš brez uporabnega dovoljenja

Čeprav je od odprtja novega Planeta Tuš v Kranju minilo že več kot tri tedne, pa ta še vedno nima uporabnega dovoljenja, kar pa vsaj v Kranju ni več nobena posebnost.