Tisoč evrov za začetnike
Evropska unija in slovenska država bosta tudi letos in v prihodnjih dveh letih s finančnimi podporami pomagali čebelarjem. Do podpore v znesku do tisoč evrov so upravičeni tudi začetniki.
Kranj – Vlada je na seji prejšnji teden sprejela uredbo, na podlagi katere bosta Evropska unija in država letos za tehnično pomoč čebelarjem, za nadzor nad varozo, kakovost medu in za obnavljanje čebeljega fonda namenili skoraj 775 tisoč evrov, prihodnje leto 772 tisoč in v letu 2013, ko se bo končalo sedanje programsko obdobje, še 769 tisoč evrov. Vsi ukrepi morajo biti vsako leto izvedeni do konca avgusta, podpore pa izplačane do sredine oktobra.
In kaj prinašajo ukrepi? V okviru tehnične pomoči čebelarjem bodo 80-odstotno sofinancirali nakup čebelarskih pripomočkov, naprav in opreme, vendar je znesek navzgor omejen. Čebelarji, ki imajo do dvajset čebeljih družin, bodo za sofinanciranje nakupa lahko prejeli v obdobju 2011-2013 največ tisoč evrov, tisti, ki imajo od 21 do 40 družin, največ dva tisoč evrov, tisti s številom družin od 41 do sto največ štiri tisoč evrov in čebelarji z več kot stotimi družinami največ šest tisoč evrov. V okviru ukrepa tehnične pomoči bodo pomagali tudi čebelarjem začetnikom, ki bodo pomoč lahko uveljavljali za nakup treh novih panjev, treh čebeljih družin ter po ene posode in točila za med v skupni vrednosti največ tisoč evrov.
Največ denarja za zatiranje varoze
V treh letih bo za ukrepe v čebelarstvu na razpolago nekaj več kot 2,3 milijona evrov, od tega zneska pa bodo dobrih 1,3 milijona evrov namenili za nadzor nad varozo, ki je v zadnjem desetletju eden najpomembnejših krivcev za propadanje čebeljih družin. V okviru tega ukrepa bodo enotno pristopili k zatiranju povzročiteljev varoze, pri tem pa bodo na podlagi strokovne ocene veterinarjev Nacionalnega veterinarskega inštituta in Veterinarske uprave določili enotno sredstvo za zatiranje.
Evropska unija in država bosta del denarja namenili tudi za nadzorovanje in izboljševanje kakovosti medu. V okviru interne kontrole in ocenjevanja medu bodo financirali fizikalno kemijske, mikroskopske in senzorične analize ter analize na ostanke akaricidov in antibiotikov v medu. Do tovrstne kontrole in ocenjevanja bodo upravičeni čebelarji, ki bodo v okviru samokontrole oddali vzorec medu v analizo.
Država želi tudi omejiti širjenje drugih vrst čebel in spodbujati k obsežnejši vzreji čebeljih matic kranjske čebele, zato zagotavlja podpore tudi za zamenjavo do dva tisoč čebeljih matic na leto, vzrejo bolj kakovostnih matic, večji vpis matic v izvorno rodovniško knjigo, spremljanje kakovosti vzrejenih matic in za analiziranje vpliva sladkorja različne kakovosti in različne sestave cvetnega prahu na dolgoživost čebel in na vitalnost čebeljih družin.