Ženske v pokoj štiri mesece starejše
Čeprav je državni zbor že sprejel novi zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, še vedno velja stari zakon, po katerem pa so pogoji za upokojitev vsako leto nekoliko drugačni.
Ljubljana - Državni zbor je decembra sprejel nov zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, vendar zaradi vložene pobude za naknadni zakonodajni referendum še ni znano, kdaj bo začel veljati. Dotlej bo torej veljal stari zakon, ki v prehodnih določbah ureja postopno uveljavitev nekaterih pogojev za pridobitev in odmero pravic. Ker se vsa prehodna obdobja še niso končala, so tudi pogoji za upokojitev vsako leto nekoliko drugačni.
Kot navajajo na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, so se pri uveljavljanju pravice do starostne pokojnine z novim letom spremenili le pogoji za ženske. V primerjavi z lani se jim je potrebna starost zvišala za štiri mesece, hkrati pa se jim je za tri mesece podaljšala tudi potrebna pokojninska doba. Za ženske je torej letos pogoj za upokojitev 57 let starosti ter 37 let in 6 mesecev pokojninske dobe (lani 56 let 8 mesecev in 37 let 3 mesece) ali starost 61 let in najmanj 20 let pokojninske dobe ali starost 63 let in najmanj 15 let zavarovalne dobe. Za moške se pogoji v primerjavi z lani niso spremenili, pogoj je 58 let starosti in 40 let pokojninske dobe ali 63 let starosti in najmanj 20 let pokojninske dobe ali 65 let starosti in najmanj 15 let zavarovalne dobe.
Znižanje upokojitvene starosti
Upokojitveno starost je možno znižati zaradi vsaj petletne vzgoje in skrbi za vsakega rojenega ali posvojenega otroka in za delo pred osemnajstim letom starosti. Za enega otroka se letos upokojitvena starost lahko zniža za 6 mesecev, za dva otroka za 15 mesecev, za tri otroke za 27 mesecev ter za vsakega nadaljnjega otroka še za 15 mesecev. Pri tem starostna meja za žensko ne more biti nižja od 53 let, za moškega pa 58 let. O tem, kdo bo uveljavljal takšno znižanje, se starša dogovorita sama.
Znižanje upokojitvene starosti zaradi dela pred osemnajstim letom starosti lahko uveljavljajo le ženske oz. le tiste, ki se nameravajo upokojiti pri starosti 57 let ter s 37 leti 6 meseci pokojninske dobe. Upokojitvena starost se jim za vsako leto v obveznem zavarovanju pred dopolnjenim osemnajstim letom starosti zniža za 10 mesecev (lani za 9), vendar pa se jim ne more znižati pod 53 let.
Dodana doba
Tudi letos je za izpolnitev pogojev za pridobitev starostne pokojnine možno poleg delovne in dokupljene dobe upoštevati dodano dobo, ki vključuje čas študija, obveznega vojaškega roka, nadomestne civilne službe in čas, ko je bil zavarovanec prijavljen na zavodu za zaposlovanje kot iskalec zaposlitve ali kot brezposelna oseba, vendar le v primeru, če ta obdobja niso všteta v pokojninsko dobo na kakšni drugi osnovi. Letos se za vsako leto upošteva 10 mesecev (lani 9), torej za tri leta študija 30 mesecev. Dodana doba vpliva le na izpolnitev pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine, ne pa na njeno višino, prav tako se ne šteje v delovno dobo.
Družinska pokojnina za starše, brate in sestre
Starši, ki jih je umrli otrok preživljal do svoje smrti, v nekaterih primerih pridobijo pravico do družinske pokojnine. Tako mora mati letos ob smrti otroka, ki jo je preživljal, dopolniti starost 56 let (lani 55 let 6 mesecev), oče pa 58 let. Bratje in sestre umrlega zavarovanca, ki jih je preživljal do svoje smrti, pridobijo pravico do družinske pokojnine, če izpolnjujejo pogoje, ki so določeni za otroke, ali pogoje, ki so določeni za starše umrlega.