Veselo po domače
Prireditev Veselo po domače je spet uspela. Festivalna dvorana na Bledu je bila polna, glasbeno plesna prireditev pa je potekala v sproščenem in prijetnem razpoloženju.
Preteklo sredo zvečer je bila v Festivalni dvorani na Bledu že 12. tradicionalna prireditev Folklorne skupine Bled z naslovom Veselo po domače. Prisrčna glasbeno plesna prireditev je imela tudi humorni vložek, za katerega je poskrbela teta Cenka, ki se je s svojim precej dotrajanim kolesom na Bled pripeljala naravnost iz okolice Kranja – natančneje, iz Struževega. Voditelj Franci Černe je s svojim žametnim glasom poskrbel, da je na odru potekalo vse v pravem vrstnem redu, pozdravil je povabljene, opravičil blejskega župana, ki je bil na službeni poti v Sarajevo, ter povedal, da tokrat v dvorani najdete tudi goste iz Hrvaškega Zagorja, Trsta in celo Malte.
Točno ob osmih zvečer so Veselo po domače s svojo pesmijo zvonov, ritmičnim zvonjenjem, ko se glasovi posameznih zvonov zlivajo v melodijo, prireditev odprli Kamnogoriški pritrkovalci oziroma 'nabijači', kot smo zasledili izraz na časovnem listu v zaodrju. Bratje Eržen: Zdravko, Simon in Franci ter Jani Pogačnik gojijo ljubezen do pritrkavanja že od mladih nog. Pravzaprav gre ta glasbeno-ritmična veščina – če jo tako poimenujemo, iz roda v rod. Želijo, da bi se njihova tradicija nadaljevala. Povedo še, da najstarejši pritrkovalec v Kamni Gorici, Valentin Arh, šteje že 86 let.
Otroška folklorna skupina KUD Gorje Bled se je predstavila s spletom plesov, Kvintet Tivoli iz Lesc je zapel Je pa sobota zvečer, Z mano se ozri, Hitite kristjani in Nocoj je tiha noč. Fantje delujejo že četrto leto, 22. januarja pa pripravljajo koncert v Radovljici. V nadaljevanju smo prisluhnili še narodnozabavnim melodijam znanih in priljubljenih gorenjskih Veselih svatov, ki s svojo pesmijo Ljubim ženo poročeno in Lunca, zakaj se svet mi gunca spravijo v dobro razpoloženje še tako zadržane poslušalce, narodnozabavno košarico simpatičnih napevov pa sta tokrat dopolnila še nastopa Saša Avsenika ter ansambla Wankmuller, ki se je na Bled pripeljal iz Vuzenice. Iskrice – ansambel, ki ga sestavlja pet brhkih Štajerk, prav tako spadajo med bolj znane in priljubljene slovenske ženske ansamble, nastopil pa je še ansambel Erazem iz Postojne. Slednje z veseljem povabijo tudi na kakšno poroko.