Slovenski parlament letos zaradi aretacije Srečka Prijatelja namesto 90 šteje 89 poslank in poslancev. (Foto: Tina Dokl)

Poslovilo se je pet ministrov

Predsednik Pavel Gantar je pred koncem leta poročal o delovanju državnega zbora. Če seštejemo vse seje v preteklem letu, so poslanci zasedali skupaj 84 dni.

Ljubljana – V letu 2010 se je zvrstilo 31 sej državnega zbora, 11 rednih in 20 izrednih. Seje so skupaj trajale 84 dni oziroma 637 ur in 40 minut, od tega redne 57 dni (485 ur), izredne pa 27 dni (152 ur in 41 minut). Poslanci so obravnavali 358 točk dnevnega reda in sprejeli 168 zakonskih aktov. Niso pa sprejeli zakona, ki bi onemogočil opravljanje poslanske in županske funkcije hkrati, saj je v obojni vlogi kar nekaj poslancev. Med njimi so tudi trije Gorenjci: Tomaž Tom Mencinger (SD) z Jesenic, Milan Čadež (SDS) iz Gorenje vasi-Poljan in Borut Sajovic (LDS) iz Tržiča. Slednji je v parlamentu tudi vodja poslanske skupine LDS.

Poslanci so poleg tega zasedali tudi na sejah 14 odborov ter devetih komisij, in sicer na 413 sejah. Delovalo je tudi sedem preiskovalnih komisij. Zaradi odložilnega veta državnega sveta so morali poslanci znova odločati o devetih zakonih ter pri ponovnem odločanju šest zakonov potrdili, treh pa ne. V državni zbor je bilo vloženih devet referendumskih pobud, dva je državni zbor razpisal in izvedel. Prvi referendum je bil o arbitražnem sporazumu s Hrvaško, ki so ga državljani na referendumu podprli, na drugem pa so zavrnili zakon o RTV Slovenija. Vloženi sta še dve referendumski pobudi, o pokojninski reformi in o malem delu. Zaradi slednjega so spomladi na parlamentarno poslopje letele granitne kocke: maja je namreč ogorčenje študentov ob spremembah, ki jih prinaša malo delo, na demonstracijah ušlo z vajeti.

Lani je odstopilo pet ministrov, prvi je bil minister za okolje Karl Erjavec, ki se je moral posloviti zaradi mnenja računskega sodišča o ravnanju z odpadki, drugi je po aferi z bulmastifi odšel minister za kmetijstvo Milan Pogačnik, spomladi je iz zdravstvenih razlogov odstopil minister za zdravje Borut Miklavčič, julija pa zaradi nesoglasij s predsednikom Zares Gregorjem Golobičem še gospodarski minister Matej Lahovnik. Tik pred novim letom je vožnja pod vplivom alkohola odnesla še ministra za lokalno samoupravo Henrika Gjerkeša. V gospodarskem resorju smo dobili ministrico z Gorenjske, Darjo Radić s Hrušice, po Gjerkeševem odstopu pa se nam obeta, da bo ministrica še ena Gorenjka, namreč Duša Trobec Bučan. Obe sta bili pred tem državni sekretarki. Za Gorenjsko pa je ta hip pomemben še en minister, namreč minister za zdravje Dorjan Marušič, ki v zdravstvenem varčevalnem paketu napoveduje združitev nekaterih slovenskih porodnišnic, med njimi tudi kranjske in jeseniške. Državni zbor je lani odločal tudi o interpelaciji dveh ministrov: spomladi o notranji ministrici Katarini Kresal, ki so jo v opoziciji obtoževali afere z bulmastifi in najema stavbe za Nacionalni preiskovalni urad, jeseni pa se je zaradi sofinanciranja gradnje športnega parka Stožice zagovarjal šolski minister Igor Lukšič. Nezaupnici zoper njiju nista bili izglasovani.

Gorenjske »korenine« pa ima še ena parlamentarna zgodba, namreč ustavna obtožba zoper predsednika države Danila Türka. Vložili sta ju opozicijski SDS in SLS, razlog pa je bilo odlikovanje, ki ga je predsednik Türk namenil nekdanjemu republiškemu sekretarju za notranje zadeve Tomažu Ertlu, Jeseničanu, ki je bil prejel tudi priznanje domačega mesta. Večina poslancev je odločila, da predsednik države s tem dejanjem ni kršil ustave.


Poslanke in poslanci so lani postavili 1049 poslanskih vprašanj in pobud. Eno od njih je tudi poslansko vprašanje Kranjčana Branka Grimsa (SDS) o ukinitvi kranjske porodnišnice ministru za zdravje Dorjanu Marušiču.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / ponedeljek, 4. julij 2016 / 00:13

Vložili v razvoj kmetijstva

Tržič – Tudi letos je Občina Tržič objavila razpis za dodelitev nepovratnih sredstev za ohranjanje in spodbujanje razvoja kmetijstva in podeželja. Prijavo na razpis je oddalo 46 vlagatelje...

Objavljeno na isti dan


Šport / ponedeljek, 5. marec 2007 / 06:00

Domača tekma je nekaj posebnega

Tako pravi dolgoletni reprezentant Mitja Valenčič, ki je bil s 17. mestom v slalomu in 26. mestom v veleslalomu naš najboljši na 46. Pokalu Vitranc.

Železniki / ponedeljek, 5. marec 2007 / 06:00

Letos največ za ceste

V četrtek so svetniki v Železnikih sprejeli proračun.

Gorenja vas-Poljane / ponedeljek, 5. marec 2007 / 06:00

Obiski po krajevnih skupnostih

Gorenja vas - Milan Čadež, župan občine Gorenja vas–Poljane, je pred slabim mesecem začel obiskovati krajevne skupnosti. »Že v volilni kampanji sem poudaril, da želim de...

Gorenja vas-Poljane / ponedeljek, 5. marec 2007 / 06:00

Unitech v prostorih rudnika

Todraž - V teh dneh bodo v nekdanjih prostorih Rudnika Žirovski Vrh začeli urejati prostore za škofjeloški TCG Unitech. »Prek našega podjetja Bioenergetika bomo sedaj za...

Kultura / ponedeljek, 5. marec 2007 / 06:00

Razpis za kulturo

Šenčur - Občina Šenčur je že objavila letošnji javni razpis za sofinanciranje kulturnih dejavnosti, na katerega se morajo kulturna društva prijaviti do 16. marca. Za sof...