Od dvajset do tisoč evrov
Težko bi trdili, da so v večini gorenjskih podjetjih decembra izplačali božičnico, zagotovo pa so v večini izplačali vsaj kak dodatek, bonus, poračun in s tem nagradili zaposlene za delo v preteklem letu.
Kranj – Trinajsta plača je del plače, ki se izplača na podlagi uspešnosti poslovanja, izplačilo se upošteva tudi pri izračunu pokojninske osnove, obračuna se akontacija dohodnine. Božičnica pa je nagrada zaposlenim, ki se obravnava kot drugi prejemek in se zato ne šteje v pokojninsko osnovo. Obstajajo tudi druge možnosti, kot je soudeležba delavcev pri dobičku (zaposleni v žirovskem Kladivarju se bodo dodatnega prejemka morda veselili spomladi prihodnje leto), druga se odločajo za poračune malic, prevoza, razlike regresa in podobno.
V večini gorenjskih podjetij so kljub težkim gospodarskim razmeram letos izplačali neke vrste božičnico. Delodajalci so pripravljeni nagraditi zaposlene, hkrati pa ne želijo imeti težav zaradi vrste izplačila, zato številni podatkov o višini izplačil niso posredovali. Dodatno izplačilo so tako prejeli v Mercatorju Gorenjska, Nami Škofja Loka, Alpini Žiri, Gorenjski predilnici, Elektru Gorenjska, Hitu Alpinei Kranjska Gora, Termopolu Sovodenj, Etiketi Žiri, Jeku IN, Domplanu, Klavnici Škofja Loka, Aerodromu Ljubljana in v drugih podjetjih, zneski se gibljejo od dvajset do petsto evrov.
V Savi Tires so zaposlenim junija izplačali maksimalni regres (dobrih tisoč evrov bruto), decembra pa še 200 evrov nagrade ali skupno za približno 300 evrov več kot lani. V Elanu so zaposleni za uspešno delo prejeli 250 evrov bruto nagrade za uspešno delo. Tudi v Poslovni skupini Sava so tradicionalno izplačali božičnico. Zaposleni v Savi, Ensa in dejavnosti Gumarstvo so prejeli 161 evrov bruto, v dejavnosti Turizem pa 111 evrov bruto. Zaposlenim v Gumarstvu so decembra izplačali tudi povprečno petsto evrov dodatne nagrade.
V Slovenski industriji jekla, kamor spada tudi jeseniški Acroni, so izplačali od 350 do 450 evrov neto na zaposlenega. V Iskratelu so zaposlene nagradili s približno 300 evri bruto, enako tudi v Iskri Mehanizmih. Tudi v večjih slovenskih podjetjih so letos izplačali le po nekaj sto evrov visoko nagrado, izjeme so le najuspešnejša podjetja, kjer so zaposleni prejeli tudi tisočaka ali več. Žal pa tako ni več v Merkurju, tudi zato, ker ne spada med najuspešnejša slovenska podjetja.