Obudili spomin na mater velikega pravnika
Na blejskem pokopališču so minuli ponedeljek odkrili nagrobni spomenik Augusti Kelsen, materi največjega pravnika 20. stoletja in utemeljitelja ustavnega sodstva Hansa Kelsna.
Bled – »Lepo je, da se ob spominu na velikega človeka spomnimo tudi njegove matere, saj smo materam marsikaj dolžni,« je ob odkritju nagrobnega spomenika Augusti Kelsen poudaril avstrijski veleposlanik Ernest Kubesch, ki si je na pobudo nekdanjega predsednika avstrijskega državnega sveta Herberta Schambecka dolgo prizadeval, da bi našli njen grob. Augusta Kelsen se je pred drugo svetovno vojno zatekla na Bled, je pojasnil župan Janez Fajfar, da je kot Judinje ne bi deportirali, njen sin Hans Kelsen pa je v zadnjem hipu pobegnil v ZDA.
Hans Kelsen, je ob tem spomnil Herbert Schambeck, velja za tvorca prve avstrijske republiške ustave po padcu monarhije, katere 90-letnico so zaznamovali prav letos. »Ta je po mnenju strokovnjakov še dandanes izredno sodobna ustava, ki med drugim prva uvaja ustavno sodišče, je temelj ustavam mnogih držav, tudi naše,« je poudaril Janez Fajfar. Po prepričanju predsednika slovenskega ustavnega sodišča Ernesta Petriča je Hans Kelsen tako trden temelj v pravni stroki, kot je Albert Einstein v naravoslovju. V nagrobni spomenik, ki so ga postavili njegovi materi, so po njegovem dobro ujeli simboliko, ki predstavlja večplastnost človekovega življenja ter človeške družbe in njenega razvoja. »Obenem je tudi spomin na humanizem ljudi, ki so tvegali lastno življenje in ji pomagali preživeti tiste težke čase,« je še dejal Petrič.
Po razlagi župana Janeza Fajfarja sta se pravnikova mati in sestra z Dunaja zatekli na Bled, kjer jima je Jula Molnar, rojena Vovk, lastnica Grand hotela Toplice, kot svojima zvestima gostjama našla stanovanje v »Cukelnovi« vili, v kateri danes domuje Društvo upokojencev Bled. »Po prihodu Nemcev na Bled je pogumna gospa Molnarjeva po pripovedovanju njenih nečakinj, Verice Sfiligoj in Melite Vovk, iz predala v pisarni nacistične policije v hotelu Toplice izmaknila dokumente obeh judovskih prijateljic. S tem ju je obvarovala gotove deportacije, če že ne smrti,« je še razložil župan. Ob tem se je Verici Sfiligoj in Meliti Vovk zahvalil tudi za odločilno pomoč pri iskanju groba. »Brez njunega odličnega spomina skoraj gotovo ne bi prišlo do spomenika Augusti Kelsen in s tem posredno tudi do izredne promocije Bleda,« je končal Fajfar.