Polnilnica karavanške vode?
Občina Jesenice je prodala zemljišče na Plavškem Travniku II družbi Voda Juliana, ki naj bi na tem mestu zgradila novo polnilnico karavanške vode.
Jeseniški župan Tomaž Tom Mencinger več kot dve desetletji dolgo sago o nezmožnosti izrabe karavanške vode v komercialne namene imenuje kar »gospodarsko-politična kriminalka«.
Jesenice – V dolgoletni sagi o karavanški vodi, ki že vrsto let namesto v steklenice teče v Savo, je bil pred kratkim le narejen korak k razrešitvi zapletene zgodbe. Družba Voda Juliana je namreč pripravila projekte, po katerih bi na Plavškem Travniku II v bližini Hrušice zgradila polnilnico za vodo, dolgoročno pa tudi hotel in velnes. Marjan Krajnc, direktor družbe Voda Juliana – vodo zdaj polnijo v polnilnici v Tržiču, iz tamkajšnjega izvira – je sicer glede načrtov skrivnosten in na naša vprašanja o projektu ni odgovoril. Smo pa na Občini Jesenice in Občini Kranjska Gora izvedeli, da so imeli več skupnih sestankov, na katerih sta direktor Vode Juliana Marjan Krajnc in njegov soinvestitor Dobrivoje Jovičič predstavila načrte o izgradnji polnilnice na Hrušici. V ta namen sta že odkupila zemljišče oziroma nepremičnine od Slovenskih železnic, pred kratkim pa še manjkajoči del zemljišča od Občine Jesenice. S tem naj bi zaokrožila območje, na katerem bo stala polnilnica karavanške vode, ki izvira v predoru Karavanke.
Na Občini Jesenice in Občini Kranjska Gora so nam povedali, da projekte Vode Juliana podpirajo. Rajko Puš, direktor občinske uprave Občine Kranjska Gora, nam je dejal, da je »vse boljše kot sedanje stanje, ko je del karavanške vode neizkoriščen in teče v Savo«. Vodni vir v predoru leži v kranjskogorski občini, polovično pravico za uporabo ima kranjskogorska, polovično pa jeseniška občina. Tako bi morebitnemu investitorju Občina Kranjska Gora morala dati soglasje za uporabo cevovoda, ki je v predoru. Načrte Vode Juliana podpirajo tudi na Jesenicah. »Zaradi nemožnosti izrabe vodnega vira se občini Jesenice dela neposredna gospodarska škoda, zato si vsekakor želimo, da bi se situacija razrešila na najbolj optimalen način. V primeru resno izraženega namena za sodelovanje s strani potencialnih investitorjev smo zato seveda pripravljeni prisluhniti idejam in pobudam, vse v želji, da se čim prej uresniči zastavljeni projekt,« so nam povedali v kabinetu jeseniškega župana.
Takšni stališči obeh občin očitno pomenita, da sta Občina Jesenice in Občina Kranjska Gora obupali nad lastnimi načrti, po katerih bi vodni vir v komercialne namene izkoriščali sami prek svojega podjetja. Komunali obeh občin sta namreč leta 2007 ustanovili podjetje Karavanška voda, d. o. o., ki se je potegovalo za koncesijo za komercialno polnjenje karavanške vode. Za koncesijo pa se je istočasno potegovala tudi Voda Juliana, ki se je pri uveljavljanju pravic do črpanja sklicevala na vodno dovoljenje iz leta 1990. Država v vseh teh letih ni sprejela odločitve o podelitvi koncesije, zaradi česar je Voda Juliana pred leti tudi vložila tožbo zoper državo v višini 30 milijonov evrov.
Kot kaže, pa so zdaj v obeh občinah stopili korak nazaj in presodili, da je čas, da se gordijski vozel vendarle preseka in gospodarsko korist od komercialnega polnjenja vode uresničijo prek zasebnega vlagatelja.
Ob tem pa na Jesenicah vendarle poudarjajo, da je vodni vir iz predora Karavanke vitalnega pomena za jeseniško občino, saj predstavlja rezervni vodni vir za oskrbo prebivalcev s pitno vodo. A kot pravijo, je vode dovolj tako za javno kot tudi za komercialno rabo.