Preden se je podala na sneg, je Maja v predelu čevlja za boljši oprijem namazala svoje smuči za klasično tehniko. (Foto: Maja Bertoncelj, Tina Dokl)

Rekreacija na tekaških smučeh

Kako naj se začetniki lotijo teka na smučeh? Kakšno opremo izbrati, kako se primerno obleči? Pogovarjali smo se z Majo Benedičič, vaditeljico Vitalis teka na smučeh, nekdanjo reprezentantko in olimpijko.

Rekreativni tekači na smučeh lahko svojo pripravljenost preskusijo na Pokalu SLOvenSKI maraton, ki je vsako sezono bolj poznan. Skupno zmago bosta v novi sezoni branila Marko Rupnik in Barbara Šteblaj. V koledarju tega tekmovanja za leto 2011 je deset maratonov, od tega trije na Gorenjskem. Pokal se bo 2. januarja začel s HALTI maratonom Bohinj, nadaljeval s tekom po Logarski dolini (9. januarja), maratonom Rogla – UNITUR Rossi (15. januarja), maratonom Tamar (22. januarja), Osankarico (29. januarja), Bloškimi teki (6. februarja), Trnovskim maratonom (13. februarja), smučarskim tekom Ribniške koče (20. februarjem), maratonom Vojsko (27. februarjem), za konec pa bo še Pokljuški maraton Adriatic Slovenica (12. marca).

Kranjčanka Maja Benedičič je po lanski sezoni tekmovalne tekaške smuči postavila v kot. S smučarskim tekom, v katerem je tekmovala tudi na olimpijskih igrah, pa še naprej ostaja povezana. Sedaj teče zase, za rekreacijo, vodi pa tudi tečaje Vitalis teka na smučeh. »Da omilimo sloves teka na smučeh kot garaškega športa, smo razvili dodano vadbo k smučarskemu teku. To je Vitalis smučarski tek, ki poleg krepitve mišic krepi tudi notranje organe, dviguje energijo pred aktivnostjo in po njej, napolni baterije, onemogoči telesu utrujenost ter pripravi posameznika brez kondicije na popoln užitek na smučeh. Poleg naštetih ugodnih rešitev posameznik izkusi prvovrsten stik s samim seboj in naravo,« je opisala Vitalis tek na smučeh, s katerim se lahko seznanite v januarju na tečajih, ki jih bo vodila v Planici. Vprašali smo jo za nekaj nasvetov za vse tiste, ki se boste letos prvič poskusili na tekaških smučeh.

Pri teku na smučeh lahko izbiramo med klasično in prosto tehniko. Katero izbrati?

»Za začetnike je boljša izbira klasična tehnika, ker je bolj podobna naravnemu gibanju. Če se utrudimo, lahko vedno le hodimo na smučeh. Pri prostem koraku je gibanje s strani koordinacije in ravnotežja zahtevnejše, zato je skoraj obvezen tečaj proste tehnike. To pa zato, da z določenimi predvajami pridemo do optimalnega gibanja. Vsako gibanje, ki se oddaljuje od naravnega, potrebuje čas ter vajo, da se celoten organizem na vseh nivojih nanj navadi.«

Kakšen je pravilen klasični korak?

»Klasična tehnika je stara mama nordijske hoje. Je poudarjena hoja na smučeh. Pri klasiki je pomemben čas odriva, ko sta stopali vzporedno, ter stabiliziranje ramenskega obroča in trebušnih mišic ob vbodu palic v sneg. Nadalje se osredotočimo na siljenje stopala v smeri naprej, prenosu teže oziroma bokov s smučke na smučko. Klasično tehniko praviloma izvajamo v urejeni vzporedni smučini.«

Kako pa tečemo v prosti tehniki?

»Prosta tehnika je hitrejša od klasične. Je novejša in nekoliko zahtevnejša za začetnike. Pri prosti tehniki z robovi smučk odrivamo v stran in nazaj. Tehnika teka je bolj dinamična. Kakor pri klasiki je tudi pri prosti tehniki pomembna stabilizacija ramenskega obroča in trebušnih mišic pri vbodu palic v sneg. Prosta tehnika je podobna drsanju ali rolanju, s tem da si pri teku pomagamo še s palicami.«

Za vse, ki se bodo letošnjo zimo prvič postavili na tekaške smuči: kakšno opremo naj kupijo?

»Za začetnike je najbolj pomembno, da se posvetujejo v specializiranih trgovinah s tekaško opremo. Oprema za klasično tehniko je drugačna od tiste za prosto. Klasična smučka je daljša, bolj ukrivljena in mehkejša, medtem ko je smučka za drsalni korak krajša in trša. Palice za klasično tehniko segajo do višine ramen, za prosto tehniko pa do brade. Obutev prav tako izberemo glede na tehniko teka. Čevlji za prosto tehniko so višji, ker fiksirajo gleženj, in imajo trši podplat, v nasprotju s čevljem za klasično tehniko, ki je nižji in z mehkejšim podplatom. Osebno priporočam kombiniran čevelj, s katerim lahko optimalno izvajate obe tehniki teka in seveda prihranite pri nakupu. Priporočljiv je tudi nakup kvalitetnih rokavic, ki vas varujejo pred mrazom, preprečujejo žulje ter omogočajo boljši oprijem palic.«

Kako se obleči na primer pri desetih stopinjah pod ničlo?

»Pomembno je večplastno oblačenje in da so oblačila iz kakovostnih materialov. To pomeni, da odvajajo potenje. Priporočljiva je podkapa, ki zaščiti ušesa in vratni predel. Bolje se je obleči malce več, ker lahko potem odlagamo oblačila. Sama si pomagam tudi s smrekovim mazilom, s katerim se namažem po stopalih, nogah in rokah.«

Je tek na smučeh primeren tudi za tiste brez posebej dobre kondicije?

»Vitalis smučarski tek pripravi posameznika brez kondicije na optimalno gibanje brez nepotrebnega mučenja. Z vajami dvignemo posameznikovo vitalno energijo, kolikor je le-ta potrebuje, da na smučkah teče tehnično pravilno in pri tem uživa. Vaje so usmerjene tako, da delujemo na um, čustva ter fizično telo. Program je sestavljen iz raziskav Uporabne kineziologije, metode Z dotikom do zdravja.«

Kateri tereni so primerni za začetnike?

»Za začetnike so primernejši ravninski tereni ter tereni z rahlim spustom. Na ravninskih terenih se učijo veščin privajanja na opremo za tek in osnovnih elementov teka, medtem ko na rahlih spustih pridobivajo občutke za drsenje na smučeh. Učitelji teka na smučeh izbiramo terene, ki so varni za začetnike in jim ne predstavljajo prevelike obremenitve.«

Kako se lotiti spustov, ki se jih sploh začetniki ponavadi bojijo?

»Na tečajih teka na smučeh se učimo paleto tehnik spuščanja po strminah. Tehnike se izvajajo postopno, od lažjega k težjemu. Ko so tečajniki začetniki že vešči stabilnega teka, jih napotimo na vzpone. Težimo k temu, da začetnikom ne nalagamo tovrstnih strahov pred spuščanjem po strminah. Za nas je pomembno veselje in sprostitev tečajnikov.«

Zakaj sploh na tečaj?

»Tek na smučeh je šport, ki je dokazano eden izmed najbolj zdravih aktivnosti, ker je v gibanju veliko mišic. Med tekom je zaposleno celo telo. Pri teku je pomembno, da je trup stabiliziran, ker nosi in varuje notranje organe. Na tečaju, ki ga bom vodila, se bomo naučili klasične ter proste tehnike, in nenazadnje tudi vaj, ki krepijo notranje organe, da stabilizirate trup. Okrepili boste fizično telo (mišice, učenje novih gibov, izmenjava starega zraka v telesu, izgorevanje maščob), um (pozitivna miselna naravnanost, jasnost misli, usmerjenost) in čustva (veselje med tekom, umirjenost, dvig energije za razreševanje medosebnih odnosov,…).«

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 3. julij 2013 / 11:00

Golf igrali za dober namen

Bled - Minulo soboto je Anže Kopitar skupaj s svojo ekipo Eleven in skupino Elektronček ter njegovo blagovno znamko Interblock, katere predsednik je Joc Pečečnik, na Kraljevem golf igrišču...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / sobota, 15. april 2017 / 20:16

»Jaz pridem tla za dober č’s«

Frank Kosec je Kanadčan, ki se že vrsto let zaporedoma udeležuje BAM.BI-jevega Dalmacija toura, aprilske večdnevne kolesarske odprave, ki si je letos za start izbrala Neum, kolesarji so obiskali Črno...

Razvedrilo / sobota, 15. april 2017 / 20:10

Velikonočne, a malo drugačne dobrote Alenke Bole Vrabec

Že tradicionalno nas je pred veliko nočjo v hiši Gorenjskega glasa s svojimi kulinaričnimi dobrotami obiskala vsestranska Radovljičanka Alenka Bole Vrabec. Mojstrica kuhanja v užitek vseh vedno pri...

GG Plus / sobota, 15. april 2017 / 20:08

Krščanstvo na Slovenskem v luči virov

»Vlak je privozil no novomeško postajo. Ko smo stopili na peron, je bila ob izhodu običajna gruča ljudi. Prvi sem stopil do gruče in tedaj mi nekdo zavpije: 'Kam greš?' Mirno sem odgovoril: 'V Stop...

Nasveti / sobota, 15. april 2017 / 20:05

Le zakaj bi nas bolelo

Lea Šemrl, dr. med, se je z akupunkturo kot protibolečinsko terapijo začela ukvarjati pred desetimi leti. Svetuje jo pri različnih bolečinskih stanjih, koristne učinke ima pri alergijah ...

Kronika / sobota, 15. april 2017 / 18:02

S ceste v odbojno ograjo

Kovor, Cerklje – Gorenjski policisti so v sredo popoldne obravnavali dve prometni nesreči, v katerih sta se poškodovala dva udeleženca. Prva se je zaradi nepravilne strani vožnje zgodila v Kovorju...