Zagotovljena sreča
Po ljudskem izročilu je čas okoli zimskega solsticija prav posebej magičen in skrivnosten. To naj bi bil čas, ko se duhovi prednikov za trenutek vračajo na zemljo, možno je napovedati prihodnost in si s posebnimi dejanji zagotoviti zdravje, ljubezen, prijateljstvo in dobro letino. Poleg obredov, šeg in verovanj so bili zelo priljubljeni različni simboli sreče, ki so posameznika obvarovali pred nesrečo in boleznijo. Nekateri so svojo priljubljenost obdržali vse do danes, kar dokazuje, da nismo nič kaj manj vraževerni od naših prednikov, čeprav se tega ne zavedamo …
Podkev je bila kot simbol sreče zelo razširjena. Če sta bila njena krajca obrnjena navzdol, naj bi ščitila pred demoni in čarovnicami. Obrnjena navzgor pa je ne le prinašala srečo hiši in njenim prebivalcem, ampak jih je tudi varovala pred požari, nesrečami, vremenskimi vplivi in boleznimi. Ozdravila naj bi celo ljudi, ki jih nosi luna, v ta namen so jo morali pritrditi nad posteljo nesrečnika.
V starem Egiptu je bil prašič sveta žival, namenjena le za dar bogovom. Kelti so z njim povezovali onstranstvo in kot jed je bil dovoljen le pri religioznih praznovanjih. V Grčiji in Rimu je bil celo pravi statusni simbol: kdor ga je imel, je bil privilegiran in je veljal za zelo premožnega. Mali prašički iz čokolade ali testa še danes simbolizirajo obilje, ki si ga želimo v novem letu.
Okultisti so štiriperesni deteljici že pred stoletji pripisovali izredne magične moči: zlahka je odganjala sovražne demone in varovala ljudi in živali pred raznimi tegobami, prav tako pa je ščitila pred blaznostjo. Tistemu, ki jo je nosil pri sebi, je zagotovila uspeh in srečo v ljubezni. Nosečnice so si jo všile v rokav, saj je poskrbela za srečen porod. Ta rastlinica je zmogla prebuditi tudi umske sposobnosti, kdor je želel postati učenjak, si jo je položil med strani knjige.
Tudi pikapolonica je bila zelo priljubljen simbol sreče. Ta živalca naj bi bila nebeški sel device Marije. V starih časih je bilo razširjeno verovanje, da ščiti otroke in ozdravlja bolnike. Če se slučajno znajde na vašem rokavu, je nikar ne preženite, z njo bi namreč odgnali tudi svojo srečo. Prav tako bodite pozorni, kam odleti: njen let navzgor vam namreč zagotavlja, da se boste po zemeljskem življenju lahko veselili z angeli v nebesih, let navzdol pa izraža, da se boste za takšen privilegij morali malce bolj potruditi.
V starih časih, ko je ognjišče predstavljalo središče doma, je zamašen dimnik bil prava katastrofa. Po hiši se je razlezel mraz in tudi topli obroki so izostajali. Tako je dimnikar postal rešitelj iz stiske in pravi simbol sreče, saj je s svojim delom omogočil nadaljevanje normalnega poteka življenja. Sicer pa je še danes aktualna vraža, da se moramo prijeti za gumb in si nekaj zaželeti, ko srečamo dimnikarja.