Andrej Avsenek (levo) in Stane Kunej

V Bohinju odprli gozdarski izobraževalni center

V okviru centra so uredili sodobno predavalnico, delavnico za praktično izobraževanje ter vadbeni poligon, usposobili pa so tudi skupino inštruktorjev, ki bo izvajala tečaje.

Po sedanji zakonodaji vsak lahko dela v svojem gozdu, pri tem pa ni pogoj, da je za to primerno opremljen in usposobljen. V zavodu za gozdove so bili najprej izobraževalni tečaji brezplačni, zdaj zaračunavajo za tridnevni tečaj varnega dela z motorno žago 90 evrov, za dvodnevnega 72 in za enodnevnega 30 evrov.

Bohinjska Bistrica - »Poglejte si tole sliko! Lastnik gozda si v kratkih hlačah, z natikači na nogah in z motorno žago v roki pripravlja drva. Želimo si, da bi bilo takšnih slik čim manj in da bi lastniki oz. gozdni delavci v gozdovih delali primerno opremljeni in usposobljeni,« so v Zavodu za gozdove Slovenije slikovito poudarili vlogo gozdarskega izobraževalnega centra, ki so ga v petek odprli v prostorih bohinjske krajevne enote v Bohinjski Bistrici. Kot je ob tem dejal direktor zavoda Jošt Jakša, je ena najpomembnejših dejavnosti zavoda izobraževanje lastnikov za varno delo v gozdu. Od ustanovitve zavoda do danes se je sicer število umrlih pri delu v zasebnih gozdovih resda zmanjšalo s šestnajst na devet na leto, a tudi ta številka je prevelika. Gozdarski izobraževalni center, kakršnega je zavod uredil v Bohinju, podobnega pa načrtuje še na Štajerskem, naj bi prispeval k temu, da bi bilo v prihodnje pri delu v gozdu manj nesreč - pa tudi manj mrtvih in ranjenih. Kot je dejal Andrej Avsenek, vodja blejske območne enote zavoda za gozdove, se je na Zgornjem Gorenjskem po ustanovitvi zavoda za gozdove zelo povečalo zanimanje za gozdarsko izobraževanje in usposabljanje. Za to je več razlogov. Predvsem mlajši gospodarji so začeli spoznavati, da za delo v gozdu niso primerno usposobljeni. V gozdovih so se v zadnjih letih kar vrstile ujme, posek in spravilo takšnega drevja pa zahteva še dodatne znanje in spretnosti. In ne nazadnje: na blejskem območju so ustanovili Strojni krožek Bled z več kot 250 člani, ki ne delajo le v svojem gozdu, ampak tudi v sosedovem.

 

Da bi v zavodu za gozdove lahko uresničili zamisel o ureditvi izobraževalnega centra, so se skupaj s Strojnim krožkom Bled prijavili na razpis Lokalne akcijske skupine Gorenjska košarica za koriščenje denarja za ukrepe iz programa Leader. Za projekt Varno in konkurenčno delo v gozdu, ki je vreden nekaj manj kot 77 tisoč evrov, so iz programa Leader prejeli štirideset tisoč evrov, preostalo sta zagotovila zavod za gozdove in strojni krožek. S tem denarjem so na sedežu bohinjske krajevne enote zavoda uredili manjše izobraževalno središče, ki vključuje sodobno predavalnico, delavnico za izvajanje praktičnega izobraževanja in zunanji vadbeni poligon, pri tem pa je z gradbenimi deli in z opremo za poligon sodelovalo tudi Gozdno gospodarstvo Bled.

V okviru projekta so tudi že usposobili skupino inštruktorjev za izvedbo tečajev, glavni del pa je oblikovanje izobraževalnih vsebin in programov, ki vključujejo tečaje o varnem delo z motorno žago in drugimi ročnimi orodji, o sodobnem spravilu lesa, o negi in varstvu gozdov, o koriščenju lesne biomase, o tradicionalnem načinu izdelovanja skodel in oglja … »V centru se bodo lahko izobraževali predvsem lastniki gozdov, delavci, ki delajo v svojih in v drugih gozdovih, delavci poklicnih gozdarskih podjetij, pa tudi druge interesne skupine – gasilci, lovci, vzdrževalci komunalne infrastrukture …,« je dejal koordinator projekta in vodja strojnega krožka Stane Kunej in poudaril, da bodo center lahko koristile tudi druge lokalne in regionalne ustanove, ki bodo to želele. Zanimanje je precejšnje, šestdeset dni za prihodnje leto je že rezerviranih.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Pastirji so obiskali Podljubelj

Turistično društvo Podljubelj je po osemnajstih letih oživilo prireditev Pastirski dan. Pripravili so stojnice, delavnice, kulturni program in igre ter zabavo ob domači glasbi.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 23. marec 2007 / 06:00

Planica - skuštrana kraljica

Kljub temu da o Planici doma in v svetu že vrsto let govorimo kot simbolu smučarskih skokov in kljub dejstvu, da ima velikanka v lasti tako rekoč vse rekorde, jo še vedno uspemo urediti in polepšati z...

Slovenija / petek, 23. marec 2007 / 06:00

Pospešili so popis nepremičnin

Popisujejo že več kot polovico stavb, popisana pa že skoraj tretjina. Spet so se pojavile zlorabe.

GG Plus / petek, 23. marec 2007 / 06:00

Nivojski pouk prepustili šolam

Komaj so se učitelji in starši navadili na vse spremembe, ki jih je prinesla devetletna osnovna šola, že se napoveduje sveženj novih; tudi v srednji šoli.

Mengeš / petek, 23. marec 2007 / 06:00

V Mengšu so odprli hotel

V sklopu nekdanjega športnega centra Fit Top pod Gobavico je zaživel prvi športni wellness hotel v Sloveniji.

Gospodarstvo / petek, 23. marec 2007 / 06:00

Hidria kupila del Iskraemeca

Po večmesečnih pogajanjih je končno potrjena prodaja stiskalnic Hidrii, ki bo prevzela tudi zaloge in 95 delavcev.