Pastirji so obiskali Podljubelj
Turistično društvo Podljubelj je po osemnajstih letih oživilo prireditev Pastirski dan. Pripravili so stojnice, delavnice, kulturni program in igre ter zabavo ob domači glasbi.
Podljubelj – V času, ko ženejo živino v planine in planšarice pripravljajo prvo kislo mleko, so prebivalci Podljubelja v preteklosti prirejali Pastirski dan. To etnografsko, kulturno in zabavno prireditev je po skoraj dveh desetletjih obnovilo Turistično društvo Podljubelj ob pomoči podružnične osnovne šole, kulturnega društva in društva podeželskih žena Svit.
V kampu Tominčev slap so 21. junija postavili stojnice z bogato ponudbo. Ob stojnici TD Podljubelj se je predstavljal domačin Stane Perko s spominki iz lesa in drobnimi darili, med katerimi sta tudi med in medica. Marija Polajnar in Marinka Damjan iz društva Svit sta ponujali domačo hrano, od kruha iz krušne peči do dišeče zaseke in sladic. Posebnost med slednjimi je bil skutin namaz z gozdnimi jagodami. Kot sta dejali Kristina Golmajer in Florijana Georgiev, društvo povezuje štirideset podeželskih žena, od tega dvanajst iz Podljubelja. Na zimskih srečanjih nastajajo razni izdelki, zlasti pletenine iz domače volne. Nekaj sta jih razstavili na drugi stojnici. Turistično promocijski in informacijski center Tržič je ob propagandnem gradivu postavil na stojnico tudi izdelke Tatjane Švab iz vasi Zgornje Veterno, ki slovi po ročnih pleteninah iz domače volne. Tržiški muzej je pripravil pastirski kotiček, kjer je spomnil na nekdanje življenje pastirjev. Ob njem je Breda Nemc kuhala 'masovnek'. Povedala je, da je jed iz kisle smetane in koruzne moke dobro teknila pastirjem. Karlo Leitinger pa je mlade poučeval, kako se izdelujejo skodle, ročaji za orodje in stolčki.
Skupaj obujajo preteklost
»Podružnična šola Podljubelj sodeluje pri vseh prireditvah v kraju. Tokrat smo z društvom Svit pripravili delavnice za otroke in odrasle. V njih se lahko vsakdo preizkusi v striženju ovčje kože, česanju volne na krtačah, predenju volne na kolovratu, izdelavi zvoncev iz pločevink in ustvarjanju spominkov. K slednjim sodijo obeski v obliki ovčke in izvirne voščilnice,« je povedala vodja šole Maja Ahačič. Šolarji so popestrili prireditev tudi z igro 'zbijanje koze', ob kateri sta se jima pridružila člana KUD Podljubelj, harmonikar Joža Švab in pevec Joža Meglič. Skupaj so zapeli pastirsko pesem, pri točki odraslih pevcev pa je sodeloval tudi Franci Janc, starejši. Povezovalka programa Romana Turk je povabila k mikrofonu tudi domačinko Silvo Gregorc, ki živi na kmetiji v Seničnem. Ljubiteljica konj je pripeljala sani 'žlefe' za prevoz sena, kar med drugim opisuje v svoji novi knjižici o vozovih.
Del preteklosti so obudili tudi z zabavnimi igrami, ki sta jih vodila Miha in Nejc v vlogah Kekca in Rožleta. Udeleženci so se najprej pomerili v hoji s hoduljami po travniku. Nato so skakali po določeni poti v vrečah. Navijali so volno v klobčič, robkali so koruzo in plesali pod letvijo z zvoncem. Zmagovalci so si prislužili simbolične nagrade. Na svoj račun so prišli vsi ljubitelji plesa, za katere je pozno v večer igral ansambel Veseli Gorenjci.
»Zadovoljni smo, da nam je prva prireditev uspela kljub začetnemu dvomu. Začeli smo jo zgodaj popoldne, ko je bilo obiska še malo. Pozneje so nas poleg domačinov obiskali tudi prebivalci od drugod. Organizatorji upamo, da so se pri nas dobro počutili. Zato jih že sedaj vabimo, da se nam spet pridružijo na Pastirskem dnevu prihodnje leto,« je izrazil gostoljubje Anton Kavčič, predsednik Turističnega društva Podljubelj.