Mavčiče, vas pred zaporo elektrarne na desnem bregu Save

Kako poteka življenje ob jezeru (4)

Vkljub stalnemu nihanju jezerske gladine zaradi dviganja ter spuščanja zapore v pregradi elektrarne, ki porablja različne količine vodne energije, se je življenje ob jezeru v minulem desetletju normaliziralo.

Razmere so dokaj ugodne za čolnarjenje, za ribolov in jadranje. Ugotoviti moramo, da so ljudje ob jezeru razmeroma malo izkoristili ugodnosti, ki jih nudi mirna in stoječa voda. Ribolov se je razmahnil, vendarle skromno. Splavov ter privezov za čolne in drugih plovil ni veliko. Seveda je ovira za večji razmah turizma redno nihanje vodne gladine, ki pušča na brežinah velike količine blata in se pokaže na bregeh ob nizkem stanju vode. Nihanja vode potekajo v rednih presledkih in dosegajo skoraj meter razdalje navzgor kot tudi navzdol.

Morda največja ovira, ki omejuje razmah tovrstne dejavnosti in razvedrila, je pogosto umazana voda z gostimi naplavinami dračja, lesa in različnih odpadkov, ki jih prenašajo vodni tokovi in jih puščajo ob brežinah. Pogosto je celotno jezero na določenih območjih, kakor se pač gibljejo vodni tokovi, onesnaženo z grdimi naplavinami, muljem in plastiko, ki plava na površini, kar odvrača ljudi od kopanja v jezeru.

Da bi se izognili tej nesnagi ali jo vsaj deloma omejili, so pred leti varstveniki narave zgradili na Prebačevem diagonalno čez jezero gumijasto pregrado, ki je lovila naplavine in so jih od časa do časa lahko očistili. Ker pregrada ni bila dovolj trdna, so jo vodni tokovi kar hitro razbili in ostalo je spet pri starem.

Zares je žalostno, da ni organizacije ali službe, ki bi poskrbela za večji red in čistočo vode. Veliko stori sicer narava sama, saj se voda sama čisti ob različnih tokovih, pomaga tudi veter. Vendar bi bila hkrati potrebna tudi stalna skrb človeške roke. V najslabših primerih je nesnaga tolikšna ter naplavine tako goste, da se človek težko prebija s čolnom po vodni površini.

Čolnarjenje po jezeru lahko največji užitek sredi prelepe narave po jezeru, v katero koli smer: proti Mavčičam ali Kranju. Enako tudi ribolov privlači ribiče, bodisi da ribarijo kar iz čolnov ali pa se zvrstijo ob bregovih na ugodnih lokacijah, kjer je mogoč dostop do jezera. Vendar pa so te vabljive možnosti dokaj slabo izkoriščene glede na to, kar jezero lahko nudi za razvedrilo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / četrtek, 24. januar 2013 / 07:00

Spoznala sta se na poroki

Tončka in Janez Vrtač z Visokega pri Kranju sta dopolnila pet desetletij skupne življenjske poti.

Objavljeno na isti dan


Cerklje na Gorenjskem / sreda, 9. julij 2008 / 07:00

Tudi šola naj plača dvorano

Nova kulturna dvorana v Borštnikovem hramu v Cerkljah po novem ni več brezplačno na voljo osnovni šoli in vrtcu. "Ne želimo, da dvorana postane učilnica," pravi župan Franc Čebulj.

Medvode / sreda, 9. julij 2008 / 07:00

V Medvodah sedem nagrajencev

Ob praznovanju občinskega praznika so v Medvodah na slavnostni seji podelili občinska priznanja: dve medalji in pet plaket.

Gospodarstvo / sreda, 9. julij 2008 / 07:00

Stresno vreme za krompir

Letos na Gorenjskem težave že pri saditvi. Zgodnji krompir jo je odnesel sorazmerno dobro, pri poznih sortah opazna plesen. Pridelek bo po vsej verjetnosti podpovprečen.

Gospodarstvo / sreda, 9. julij 2008 / 07:00

V Aquasavi bodo odpuščali

Kranj - Iz Aquasave so sporočili, da so se v italijanskem lastniku Gruppo Bonazzi na podlagi skrbnega finančnega pregleda poslovanja za preteklo leto in analize poslovnih priložn...

Zanimivosti / sreda, 9. julij 2008 / 07:00

Največji kip v Sloveniji

Kamniški kipar Miha Kač je po letu dni končal izdelavo mamuta v naravni velikosti.