Miklavž se je pripeljal z vlakom
Najprej je ob pomoči parkeljnov razdelil palice, potem pa pridnim otrokom, ki jih je bila polna čakalnica železniške postaje v Otočah, še darila.
Otoče – Miklavž se je, kot da bi vedel, da bo imel zaradi vožnje z vlakom četrt ure zamude, v Otoče pripeljal že v petek zvečer, da bi obenem obeležil še rojstni dan Franceta Prešerna, kot je povedal ob prihodu. Nestrpno pričakovanje otrok in njihovih staršev na zasneženi železniški postaji je bilo zato iz minute v minuto večje. Iz vlaka je stopil v spremstvu angelov in parkeljnov, potem pa otroke nagovoril in obdaril v do zadnjega kotička polni čakalnici stare železniške postaje.
Miklavževanje se je pri nas na predvečer godu sv. Nikolaja ali Miklavža, 6. decembra, razširilo v devetnajstem stoletju. Po legendi ta svetnik takrat s spremstvom angelov in parkeljnov hodi od hiše do hiše ter pridnim otrokom prinaša darila, porednim pa šibe. Sveti Nikolaj je sicer živel v 4. stoletju in je bil škof v mestu Mira v Mali Aziji, današnji Demre v Turčiji. Ko sta mu starša zapustila lepo premoženje, ga je razdelil med reveže, sam pa je postal redovnik. Že kmalu po smrti okrog leta 350 so ga ljudje začeli častiti kot svetnika. Zaradi svoje dobrote je postal priprošnjik v vseh mogočih življenjskih stiskah.