Vlada ostaja enostranska
Tudi skupščina družbe Elektro Gorenjska je pokazala, da vlada ne odstopa od zamišljene reorganizacije elektrodistribucijskih podjetij. V sindikatih še naprej napovedujejo splošno stavko.
Kranj – Tudi na skupščini družbe Elektro Gorenjska, ki je bila v sredo, za skupščino Elektra Ljubljana že druga od skupščin vseh petih elektrodistribucijskih podjetij v Sloveniji, se je pokazalo, da namerava vlada v imenu večinskega lastništva države vztrajati pri reorganizaciji teh podjetij z delitvijo na tržni in omrežni del. Čeprav smo v ponedeljek doživeli dveurno opozorilno stavko delavcev v slovenski energetiki, na kateri so zahtevali prav umik sklepov o reorganizaciji, vse dokler se v socialnem dialogu ne dogovorijo, katera od možnih poti sprememb, ki bi zadostile zahtevam smernice Evropske unije ter ugotovitvam Računskega sodišča, je najboljša. Prvotno predlagani sklep, ki je sicer že z novim letom zahteval ustanovitev nove kapitalske družbe z namenom delitve, je bi sicer spremenjen, vendar se še vedno glasi: »Skupščina zadolži upravo in nadzorni svet družbe, da takoj pričneta s pripravo in izvedbo vseh potrebnih postopkov s ciljem prestrukturiranja družbe, z namenom ločitve omrežne in tržne dejavnosti v skladi z zahtevami zakonodaje in revizijskega poročila Računskega sodišča RS štev. …«
Kaj pomeni citirani sklep sindikatom, smo povprašali predsednika Sindikata delavcev dejavnosti energetike Slovenije Franca Dolarja, ki nam je po sestanku koordinacije sindikatov v elektrodistribucijskih podjetjih dejal, da to pomeni povsem enostransko dejanje vlade, ki je v nasprotju s ponedeljkovimi stavkovnimi zahtevami. Na ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika so že naslovili zahtevo, da najkasneje prihodnji teden podpiše s sindikatom sporazum o skupni pripravi izhodišč za preoblikovanje elektrodistribucijskih podjetij, sicer bodo uresničili grožnjo o splošni stavki v slovenski energetiki 14. septembra.
O zasedanju skupščine Elektra Gorenjska pa naj še dodamo, da poleg imenovanja novega nadzornega sveta upravi in staremu nadzornemu svetu niso izglasovali razrešnice za leto 2008. Uprava je sicer dokazovala, da je družba Elektro Gorenjska lani poslovala uspešno, po nekaterih neodvisnih študijah tudi najučinkoviteje v Sloveniji, in da tudi postopek Urada za varstvo konkurence na sodni poti še ni zaključen. Ker je bilo enako sklenjeno tudi v Ljubljani, se postavlja vprašanje, ali gre za načelen pristop ali pa le za uvod v kadrovske čistke, menijo nekateri opazovalci.