Jezero vse bolj onesnaženo
Nevarne cianobakterije, ki se zaradi velike količine hranil v vodi vse bolj množijo v Blejskem jezeru, bi lahko ogrozile zdravje kopalcev.
Bled – Stanje Blejskega jezera se je v zadnjih treh letih močno poslabšalo, opozarja Špela Remec Rekar iz sektorja za kakovost voda pri republiški agenciji za okolje. Glavnega krivca za take razmere v jezeru vidi v veliki količini hranil, ki obremenjujejo jezero. Na skupnem sestanku se je zato v petek dobila tako z županom Janezom Fajfarjem kot ribiči, saj si prizadeva za popolno prepoved krmljenja krapov. Ob tem pa ribiči zanikajo, da bi bili prav oni glavni krivci za take razmere v Blejskem jezeru. »Strinjamo se, da je treba izboljšati stanje jezera, a najprej je treba najti glavnega onesnaževalca,« meni predsednik Ribiške družine Bled Samo Novak.
Po izračunih Špele Remec Rekar v jezeru na leto konča okrog 22 ton hrane, s katero ribiči krmijo krape. Zaradi tega se poveča pritisk organskih snovi na jezero, posledica tega pa je sproščanje fosfatov, ki vplivajo na cvetenje jezera. »Pojavilo se je že cvetenje rdeče alge in lahko se razvijejo nevarne cianobakterije, ki so redne spremljevalke fitoplanktona. Prav te bakterije so kazalnik organske onesnaženosti,« je razložila Špela Remec Rekar in dodala, da so toksine, ki vplivajo na živčevje in jetra, v vodi analizirali že pred 15 leti. »A na srečo so bili prisotni zgolj v spodnji plasti jezera. Vendar če bo jezero tako obremenjeno, kot je zdaj, se bodo pojavile povsod,« je opozorila Špela Remec Rekar. Ker si že trideset let prizadeva, da bi bilo jezero čistejše, se ji zdi nemoralno, da nekdo dela ravno obratno. »Imamo samo dve naravni jezeri, Blejsko in Bohinjsko, zato se ne moremo primerjati recimo z Anglijo in Francijo. Ne moremo naši edini jezeri žrtvovati za krape,« je odločna. Pri tem jo podpira tudi župan Janez Fajfar, ki je po sestanku obljubil, da bodo tudi občinski redarji poostrili nadzor ob obali jezera. Med drugim, je pojasnil, ribičem ne bodo več dovolili uporabe ležalnikov in šotorjenja. Obenem se strinja, da krap ne sodi v Blejsko jezero. »Jezero ne more biti poligon za vse in vsakogar, saj je naše edino jezero,« je poudaril župan. Za ribiče pa kljub temu najde tudi pohvalno besedo, saj prav zdaj pomagajo pri čiščenju jezera.
Ob tem pa je Samo Novak prepričan, da je krivda ribičev za sedanje stanje jezera zanemarljiva. Oporeka namreč izračunom Špele Remec Rekar, koliko hrane naj bi ribiči zmetali v jezero. »Glede na število prodanih ribolovnih dovolilnic smo ugotovili, da je ribolovnih dni petkrat manj, kot navaja Remec Rekarjeva, prav tako je hrane, ki jo uporabijo ribiči, petkrat manj, največ 4,5 tone,« je poudaril Samo Novak in dodal, da so ravno konec septembra začela veljati dopolnila k pravilniku o ribolovnem režimu, ki dnevno količino hrane na ribiča omejujejo na pet kilogramov, od tega je je največ en kilogram lahko živalskega izvora. »To smo umestili tudi v ribolovne dovolilnice, prizadevali pa si bomo, da bi te količine še zmanjšali,« je še dejal Samo Novak.