Zmanjšati vpliv politike
Volivci se bomo na referendumu 12. decembra odločali, ali smo za uveljavitev zakona o RTVS, ki ga je državni zbor sprejel na seji 20. oktobra.
Kranj – Po mnenju ministrice za kulturo Majde Širca je novi zakon nujno potreben, saj si zaslužimo kakovosten program na Radioteleviziji Slovenija (RTVS). Novi zakon po njenih besedah omogoča kredibilen in prodoren program ter možnost za razvojen program. Obenem omogoča odgovornejše in preglednejše delovanje RTVS. Svoje argumente v prid oziroma proti novemu zakonu sta predstavila tudi dva gorenjska poslanca iz vrst koalicije in opozicije.
Po mnenju Darje Lavtižar Bebler (SD) novi zakon zmanjšuje politični vpliv na upravljavske organe RTVS. »Tako ne bo moglo priti do tega, da bi se vsakokratna oblast polastila javnega servisa RTV,« je prepričana. Poudarila je, da ima po sedaj veljavnem zakonu glavno besedo politika, kar se odraža v vsebini in obliki zlasti informativnega programa. »Po novem bo programski svet sestavljen bolj vsestransko, večji vpliv bo imela stroka.« Novi zakon, je še poudarila, uveljavlja standarde, ki zagotavljajo nepristranskost. Sam referendum pa je po njenem prepričanju tratenje časa in denarja. »Vsebina je tako zahtevna in sofisticirana, da bodo ljudje težko vedeli, o čem sploh odločajo, zato bodo spet slepo sledili razlagam posameznih političnih opcij,« je dejala in dodala, da bi dobre štiri milijone evrov, kolikor bomo porabili za izvedbo referenduma, ta čas lahko namenili za kaj bolj potrebnega. Argumente proti novem zakonu o RTVS pa je navedel poslanec SDS Milenko Ziherl, ki meni, da ta zakon omogoča večje posege v uredniško politiko RTVS s strani vlade in ministrstev. »To se kaže tudi v ogroženosti parlamentarnega kanala, ki je presenetljivo dobro gledan in omogoča vsaj posreden stik poslancev s terenom.« Tako po njegovem obenem s prehodom na digitalno televizijo prehajamo tudi na enoumje na televiziji. Izpostavil je še nedorečenost glede financiranja RTVS. »Ob dobrem poslovanju omogoča možnost zaslužkarstva določenim skupinam, v primeru izgube pa bo vse na plečih države,« je opozoril. V prihodnje, je dejal, se obeta »poplava« referendumov, od malega dela do družinskega zakonika, zato so se zavzemali, da bi jih izpeljali skupaj, kar bi bilo ceneje. »To naj ne bi bilo mogoče, ker zakon o RTVS začne veljati s prvim januarjem. Vendar bi po našem mnenju lahko razglasili moratorij na ta zakon, saj se z njim ne mudi,« je še prepričan Ziherl.