Med sosedi 107
V Železni Kapli se stalno kaj dogaja.
V soboto, 6. septembra, je bil na osrednjem trgu praznik Copple kaše s sejmom, na katerem so okoliški kmetje prodajali svoje izdelke in pridelke, poskrbljeno pa je bilo tudi za kulturni in zabavni program. Coppla je srednjeveško ime za Železno Kaplo, kaša pa je značilni kapelski žitni skedenj. Coppla kaše je društvo, ki ohranja kmečke vrednote in skuša pomagati kmečkemu življu pri preživetju. Nastalo je leta 1995, ko se je Avstrija vključila v Evropsko unijo, kmetje, posebej manjši, pa so trepetali za svoje preživetje. Naša naloga je bila, da se domači kmetje prilagodijo novim izzivom trga in uspejo prodajati svoje izdelke po kolikor toliko ugodni ceni, je povedala o poslanstvu društva predsednica Heike Schiebeck. Ker so se razmere spremenile, ima kmečko združenje v Železni Kapli in v dolini Bele/Velach z 48 včlanjenimi kmeti druge naloge. Ker so se kmetje uspešno uveljavili pri prodaji lesa in hrane, dajemo sedaj več pozornosti izobraževanju. Letos so v središču pozornosti zelišča, s katerimi imajo predvsem starejši veliko izkušenj, je povedala predsednica, ki v društvu zagovarja in uveljavlja dvojezičnost.
Slovensko prosvetno društvo Zarja iz Železne Kaple se pod vodstvom predsednika Vilija Ošine iz Lepene na zanimivejši in za ljudi privlačnejši način loteva organizacije kulturnih prireditev. Društvo je staro 100 let, saj je bilo ustanovljeno leta 1907, delovati pa je začelo leto kasneje. Zarja je sredi Železne Kaple uredila svoje prostore z galerijo, kjer prirejajo zanimive razstave. V četrtek so odprli razstavo Spomin na lepensko šolo. Utrinek časa: Kaj nas čaka? Domačin iz doline Lepene Anton Haderlap, ki je izdal tudi knjigo Graparji, je razstavil fotografijo otrok iz Lepene, Koprivne in Podpece, ki so leta 1937 hodili v osnovno šolo v Lepeni. Na sliki je 57 otrok, z njimi pa je takratni kapelski župnik Aleš Zechner. Anton Haderlap ugotavlja, da jih je od 57 živih še 14. Deset fantov in eno dekle so bili v partizanih, v taboriščih in zaporih pa štirje fantje. V nemški vojski je padlo šest fantov. To je zanimiva in ogleda vredna razstava o preteklosti krajev okoli Železne Kaple. Mnogo slovenskih domov je bilo požganih in razdejanih, številni domačini so morali drugam.
Pri Slovenskem kulturnem društvu v Celovcu deluje lutkovna skupina Navihanci. Avgusta je bilo za njene člane Nejca Kuppra, Petro Zdouc, Miro Stadler in Natalijo Hartman ter njihove spremljevalce Marico Hartman, Bredo Varl in Davida Višnjiča posebej zanimivo, saj so obiskali Slovence v Argentini. Prvi nastop so imeli v Mendozi, kjer so se Slovenci zelo potrudili za prijetno bivanje gostov s Koroškega. Mladi lutkarji so obiskali tudi argentinsko glavno mesto Buenos Aires, med obiskom je pa so spoznali visoko stopnjo narodne zavednosti Slovencev v Argentini, tudi mladih.