Marjan Šarec

Šale zamenjal za odgovornost

Je resen in preudaren. Pravo nasprotje tistega, po čemer ga je pred volitvami poznala vsa Slovenija. S svojim humorjem, imitiranjem in likom Serpentinška je osvojil številne Slovence, s svojim županskim programom in neobremenjenostjo pa tudi kamniške volivce. Marjan Šarec je vodenje ene večjih občin pri nas uradno prevzel v sredo, s tem pa postal trenutno drugi najmlajši župan pri nas.

»Ljudje se bodo morali navaditi, da Serpentinška ne bo več. Mislim, da ne bi bilo primerno, da zdaj kot občinski funkcionar oponašam na primer predsednika države.«  

»Če mi boste zdajle rekli, naj povem nekaj smešnega, tega ne bom naredil, ker za to ne vidim nobene potrebe,« sproščeno, a resno kot vedno začne najin pogovor in kar hitro postavi mejo med osebo, kakršno smo preko televizijskih ekranov poznali pred volitvami, in funkcijo župana, ki mu je bila zaupana v drugem krogu županskih volitev. Vseeno je v njegovih besedah in razmišljanjih zaznati precejšnjo mero zdravega humorja.

Ko se je poleti zelo nepričakovano pojavil med županskimi kandidati, ga večina ni jemala resno, a javnomnenjske raziskave so hitro pokazale, da se mu na področju, ki se ga je doslej loteval le preko politične satire, obeta uspeh. Mediji so bili polni novic, da v Kamniku kandidira komik, a Šarcu je iz tedna v teden kazalo bolje, tako da je v drugem krogu že manj presenetljivo in zanesljivo premagal glavnega favorita, dosedanjega podžupana. V politiki nima nikakršnih izkušenj, prav tako ne s kolesjem Občine, a vseskozi zagotavlja, da sta prav mladost in neobremenjenost njegova glavna aduta. 'Lahko, če hočemo!' je bil njegov volilni slogan, izvoljen pa je bil kot neodvisni kandidat.

Koga so torej izvolili Kamničani? Marjan Šarec se je rodil pred 32 leti v Šmarci pri Kamniku, triintrideset let bo dopolnil konec tega leta. Živi v Šmarci, skupaj s svojo ženo, diplomirano italijanistko in slovenistko, in hčerkama, starima eno in tri leta. Osnovno šolo je obiskoval na Duplici, za tem pa končal srednjo lesarsko šolo in Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo ter si tako pridobil naziv diplomiranega igralca. »Ker je veljalo, da si s končano gimnazijo brez poklica, sem se odločil za lesarsko šolo, malo tudi zato, ker je bil mizar moj oče, a v tem poklicu nikoli nisem delal – tudi zato, da sem čuval svoje prste. Sprejemne izpite za AGRFT mi je uspelo narediti šele v drugem poskusu, a bil sem zelo vztrajen. Danes imam tako dva poklica. Za AGRFT sem se odločil povsem spontano, precej na hitro, podobno kot poleti za županske volitve. Če pogledam svoje življenje, so se mi vse pomembnejše stvari zgodile na hitro – nikoli se nikamor nisem vsiljeval, vedno sem bil nekako povabljen zraven – tako je bilo na Akademiji, na RTV Slovenija pa tudi za županske volitve,« pravi Marjan Šarec, ki je bil do nedavnega na naši javni televiziji zaposlen kot novinar in urednik, v sredo pa je za vsaj štiri leta prevzel funkcijo profesionalnega župana občine Kamnik.

Čeprav, kot pravi, težko in nerad govori o svojih prednostih, na vprašanje, koga smo pravzaprav izvolili, pove: »Kamničani smo izvolili človeka, ki je v osnovi resen in dokaj izobražen in občani se po nepotrebnem morda bojijo, da ne bom dovolj odgovoren. Resda me je zaznamoval moj poklic, a to bolj v očeh drugih kot pa v meni samem. Ljudje me pač po tej plati poznajo in zato me pač skozi to gledajo. Že Sašo Hribar je rekel, da bo moja izvolitev velika izguba tako za njegovo oddajo kot za celotno RTV, čeprav sam mislim, da je vsak nadomestljiv. Deset let sem bil v tem poslu in menim, da je pravi čas, da zamenjam službo. Seveda pa se bodo morali ljudje navaditi, da Serpentinška ne bo več. Mislim, da ne bi bilo primerno, da zdaj kot občinski funkcionar oponašam na primer predsednika države.«

Pravi, da se bo moral zaradi povezovanja s priljubljenim komičnim likom še toliko bolj potruditi in dokazati. »Peter Bosmann kot temnopolti župan, kakšna ženska na tem položaju in ljudje, kot sem sam, v naši državi pač potrebujemo nenehno dokazovanje. Sam že vem, da bom delal tako, kot je treba, in sčasoma bodo ljudje videli, da sem popolnoma normalen in popolnoma resen človek. Čas bo pokazal svoje. Vemo, kaj ljudje rečejo za politiko, a mislim, da je politika taka, kakršno naredimo sami. Trudil se bom, da bo z moje strani čim manj umazano, drugim pa polagam na srce, naj pozabijo na svoje predsodke – sodelovati bomo morali vsi. Mislim, da so izvoljeni svetniki dovolj odgovorni, da vedo, kaj delajo in zakaj so bili izvoljeni. Ne pričakujem problemov, a ni vse odvisno od mene,« je povedal nekaj dni pred konstitutivno sejo. Imen svojih novih morebitnih sodelavcev še ni želel razkriti. Za koalicije in druga morebitna povezovanja bo časa dovolj, saj se nikamor ne mudi, je prepričan.

Kljub starosti, ki ga uvršča na mesto drugega najmlajšega slovenskega župana, je prepričan, da župani sosednjih občin, s katerimi bo sodeloval in so mu že čestitali za zmago, v njem ne vidijo neizkušenega mladeniča. Po napornih delovnih dneh, ki jih bo zdaj še več, saj se je zavestno odločil za službo, ki bo trajala 24 ur na dan, se rad sprošča v samoti in ob vsakdanjih opravkih, košnji trave ali pranju avtomobila. Pisarno, ki so jo v teh dneh že temeljito prebelili, si bo skušal urediti čim bolj domače, saj bo postala njegov drugi dom, s kolesom na poti do službe pa ga, kljub temu da si bo prizadeval za izgradnjo kolesarskih stez in sistem izposoje koles v mestu, najverjetneje ne bomo videli, priznava, saj služba župana to težko omogoča.

Na dan izvolitve se je ob klicu na njegovo mobilno številko kot pozdrav na posnetku oglasil Janez Janša, v njegovi izvedbi, seveda, a z dnem prevzema funkcije tega ne bo več. »Kljub županski funkciji, ki sem jo prevzel, ostajam ljudski človek in seveda se bomo ob priložnosti tudi še nasmejali, ob pristnem in spontanem humorju,« pravi in dodaja, da bo ob kakšni dobrodelni prireditvi obudil tudi Serpentinška.

In če se zdi, da se zgodovina ponavlja, saj se je pred šestnajstimi leti na čelo občine prav tako nepričakovano zavihtel takrat mlad novinar javne televizije Anton Tone Smolnikar, pa Marjan Šarec, ki začenja z navidezno enakega položaja, odločno zagotavlja, da gre za dve različni in samostojni osebi in da očitki, da bo kot marioneta zgolj nadaljeval začeto delo, nikakor niso na mestu. Ne glede na to, da ga je kot županskega kandidata podprla prav Lista Toneta Smolnikarja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / torek, 22. julij 2008 / 07:00

Impresionisti, sejalci slovenske samozavesti

Za razstavo Slovenski impresionisti in njihov čas 1890-1920 v Narodni galeriji v Ljubljani je precejšnje zanimanje. Nedeljska vodenja po razstavi tudi čez poletje.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 12. november 2010 / 07:00

Roparska pogodba

Hotel sem reči: rapalska pogodba. Podpisali so jo v letovišču Rapallo pred 90 leti prav na današnji dan: 12. novembra 1920. Kralj, vlada in diplomacija Kraljevine SHS so po dolgih pogovorih kapit...

Prosti čas / petek, 12. november 2010 / 07:00

Družine bodo predstavile ustvarjalnost

V dvorani Kulturnega doma Kropa bo danes ob 17. uri prireditev Družine se predstavijo, na kateri bodo svojo ustvarjalnost in nadarjenost predstavile družine iz Železnikov, Šenčurja, Bleda, Krope,...

Kranjska Gora / petek, 12. november 2010 / 07:00

V Kranjski Gori je še sneg

Kranjska Gora - V Zgornjesavski dolini in na nekaterih višje ležečih predelih je v torek zapadlo do deset centimetrov snega. Še včeraj dopoldne je bilo na spletni stra...

Zanimivosti / petek, 12. november 2010 / 07:00

Sejem zimske opreme

Tržič - Klub učiteljev in trenerjev smučanja Tržič organizira tradicionalni sejem zimske športne opreme v Paviljonu NOB Tržič. Tja vabijo lastnike rabljene opreme, ki je ne potre...

Žiri / petek, 12. november 2010 / 07:00

Simpozij o Rapalski meji

Žiri - V Muzeju Žiri bodo danes, točno na dan podpisa Rapalske pogodbe pred devetdesetimi leti, gostili mednarodni simpozij o rapalski meji. Rapalska meja, poudarjajo organizator...