Radićeva: Merkur ne sme propasti
"Prehitre ali nespametne odločitve bi lahko imele hude posledice za slovensko gospodarstvo. Merkur mora obstati," pravi ministrica Darja Radić.
Kranj – Država ni lastnica Merkurja, ampak je zasebno podjetje, je na vprašanje, ali bo država pomagala pri ohranitvi velikega trgovca, povedala ministrica Darja Radić in nadaljevala: »Je pa Merkur zelo pomembno podjetje, na katerega je vezana slovenska industrija. Seznaniti se moram s stanjem in skupaj z upravo, lastniki, dobavitelji in upniki preveriti možnosti, tudi za pomoč države pri sanaciji.«
Poudarja, da so njena ključna skrb zaposleni v Merkurju: »Zainteresirani smo, da se podjetje ohrani. To ni Vegrad, ni Prevent, Merkur je mnogo večjih dimenzij. Na Merkur je vezano precej slovenske industrije, prehitre in nespametne odločitve bi imele mnogo hujše posledice za celotno slovensko gospodarstvo kot prej omenjena podjetja.« Meni, čeprav nima vpogleda v podrobnosti poslovanja, da gre za podjetje, ki je bilo uspešno in je še vedno lahko uspešno. »Merkur je prepoznavna znamka v Sloveniji, Slovenci smo kupovali v Merkurju, in to slovenske izdelke,« pravi ministrica in še: »Z malo modrosti vseh vpletenih je to podjetje možno postaviti na nove zdrave temelje in zagotoviti razvoj.«
Finančna pomoč države najbrž niti ne bo potrebna, je prepričana ministrica Radićeva, ampak bodo o tem tudi razmišljali, če bo nujno. Zato pa je javnosti že dostopno novo letno poročilo poslovanja Merkur Group v preteklem letu, ki potrjuje 11 milijonov evrov izgube iz poslovanja in 148 milijonov čiste izgube. »Izguba je precejšnja zaradi popravkov terjatev, vendar je bilo konec leta kljub vsemu še vedno dovolj kapitala. Tega je danes precej manj,« je po seji nadzornega sveta povedal predsednik Matevž Slapničar. Revizija letošnjega poslovanja v prvih šestih mesecih kaže, da se je kapital zmanjšal na vsega 32 milijonov evrov, uprava pa je pred dobrim tednom razglasila insolventnost Merkurja.
Načrt finančnega prestrukturiranja naj bi bil pripravljen prihodnji teden, sanacijski program z odpisi terjatev ali konverzijo v lastniške deleže pa naj bi enako pripravili v začetku prihodnjega tedna, vendar se morajo z njimi strinjati vsi vpleteni. »Merkur naj bi tudi v prihodnje ostal tak kot je, brez večjih odprodaj,« pojasnjuje Slapničar, najprej pa naj bi se spremenila lastniška struktura Merfina, saj je tako zadolžen, da je praktično že v lasti bank. »V pogovorih z bankami smo nekoliko dlje kot 1. julija, vendar ne želim gojiti lažnih upanj glede rešitve. Vsi imamo jasen cilj, vendar v tej zgodbi zmagovalcev ne bo,« pa pravi predsednik uprave Bojan Knuplež.
Skupina Merkurjevih zaposlenih pa je ta teden ministrici Darji Radić poslala tudi pismo, v katerem so kritični do vodenja Bojana Knupleža. »Knuplež s svojimi izjavami neposredno poslabšuje položaj Merkurja na trgu. Občutek imamo, da to počne namerno,« pravijo v anonimnem pismu in še, da je normalno delo onemogočeno, da Knuplež vpije na sodelavce in jih zmerja ter grozi z odpuščanjem. »Pismo je polno neresnic in namenjeno zgolj vnašanju nemira,« odgovarja Knuplež in ugotavlja, da je avtor anonimnega pisma eden izmed zaposlenih z individualno pogodbo. Ti so s prihodom nove uprave izgubili precej privilegijev.