Dober dan, življenje
Petintrideset pohodnic se je v spremstvu vodnikov in gorskih reševalcev udeležilo trinajstega pohoda žensk z rakom dojke na Triglav.
Društvo onkoloških bolnikov Slovenije je v četrtek, drugega, in petek, tretjega septembra organiziralo trinajsti pohod žensk z rakom dojke na Triglav pod geslom Dober dan, življenje. »Najvišjo goro Slovenije nas je v spremstvu dvaindvajsetih spremljevalcev (vodnikov, gorskih reševalcev) osvojilo 35 pohodnic, med katerimi so štiri na vrh Triglava stopile prvič. Nekatere dolge poti ne bi zmogle, zato jim je s prevozom do Kredarice pomagal helikopter Slovenske vojske,« je povedala Lojzka Gerhold, ki je zadnja tri leta organizacijska vodja pohoda, ter dodala: »Vedno krenemo z Rudnega polja na Vodnikov dom, na Kredarico in na Triglav. Prespimo na Kredarici in se naslednji dan vrnemo po isti poti. Zaključek dvodnevnega pohoda imamo na Bledu, kjer je krajša slovesnost s podelitvijo diplom in priznanj.«
Na Kredarici je tudi maša. Deset let jo je daroval župnik Franc Urbanija, zadnja leta se mu je pridružil bolnišniški duhovnik Miro Šlibar. »Oba prideta peš, mašo imamo, kadar želimo. Letos smo jo imeli ob 19. uri, potem sta šla oba še istega večera v dolino. Miro Šlibar je bil z nami tudi na vrhu in je krstil tiste, ki so bile na Triglavu prvič,« je povedala Gerholdova.
Neprekinjeno trinajst let
»Pred trinajstimi leti sem videla dokumentarni film o odpravi ameriških žensk, ki so bile operirane za rakom dojke, na Aconcaguo. Pa je na enem kongresu padla ideja, kaj če bi tudi me poskusile kaj podobnega,« je povedala Ana Perše, pobudnica pohodov na Triglav, ki ni operiranka, je pa po poklicu medicinska sestra in strokovna vodja skupine za samopomoč v Slovenj Gradcu. Kot je še razložila: »K sodelovanju sem tedaj povabila mojega predstojnika ter nekatere druge vodnike iz koroških planinskih društev, ki so nam radi priskočili na pomoč za vodenje in varno hojo. Pohodi potekajo neprekinjeno trinajst let, vedno v prvem tednu septembra in z rezervnim terminom, če bi bilo slabo vreme. Smo druščina iz cele Slovenije.« Med njimi je bila tudi Gorenjka Danica Štajer. »Vreme je bilo naročeno za nas, razgled je bil čudovit, same smo si naredile lepo,« je bila navdušena Štajerjeva, ki je koordinatorka skupine za samopomoč v Kranju, na Triglavu pa je bila že petkrat.
Zmagovalke so te naše ženske
Tudi asis. dr. Jurij Gorjanc se je pohodnicam pridružil že večkrat. »Osebno sem angažiran na dva načina; kot gorski reševalec in kot del spremljevalne ekipe, po drugi strani pa kot kirurg, ker operiram tudi bolnice z rakom dojke in jih srečujem vsak dan. Kljub temu da morda zgleda, kot da jih mi peljemo na Triglav, pa nam one nezavedno dajo več kot mi njim. Dokler smo zdravi, se nam trud in boj za zdrav način življenja ne zdita tako pomembna. Ko pa človek ima izkušnjo z boleznijo, je uspeh glede fizičnega zdravja in kondicije še toliko bolj pomemben in vsem nam daje zavest, da se splača potruditi ter kvalitetno in zdravo živeti. Del zdravega življenja je tudi ta pohod, poleg tega je to najvišja gora in upravičeno prinaša občutek zmage. Zmagovalke so te naše ženske,« je povedal zdravnik.
Rak je vse pogostejša bolezen današnjega časa. »Ta hip vsaka deseta Slovenka tekom življenja zboli za rakom dojke. Rak postaja kronična bolezen, številni načini zdravljenja pa omogočajo kvalitetno in dolgo življenje. »Ženskam bi svetoval redno samopregledovanje dojk oziroma pregledovanje v okviru ginekoloških pregledov. Ko so pa enkrat stare petdeset let, naj ne odlašajo z vključitvijo v presejalni program DORA. Žal je v Sloveniji odzivnost žensk v ta program še vedno le okrog 60 odstotkov. Če pa ženska sodi v bolj ogroženo skupino, da je mati, hčerka ali sestra zbolela za rakom dojke ali jajčnikov, naj gre na pregled že pred 50. letom,« svetuje dr. Gorjanc.
Izkušnjo s to boleznijo ima tudi Lojzka Gerhold. Dobrih pet let je, odkar so jo operirali. »Dobro se počutim in že delam po osem ur na dan. Kontrolni pregled imam enkrat na leto,« je povedala in dodala, da je zelo pomembno, da se širi zavedanje, da rak ni neozdravljiv, in da, ko ga premagaš, naprej kvalitetno živiš.