Množična nesreča na Bohinjskem jezeru
Na Bohinjskem jezeru bodo zadnjo soboto v septembru pripravili regijsko vajo zaščite in reševanja ob množični nesreči na vodi.
Kranj – Kot je pojasnil vodja kranjske izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje Jernej Hudohmet, želijo na regijski vaji združiti aktivnosti vseh ekip, ki se na Gorenjskem ukvarjajo z reševanjem na vodi in iz vode ter preveriti njihovo usposobljenost in opremljenost. Hkrati bodo na vaji preizkusili delovanja tudi nekaterih drugih enot in sestavov zaščite in reševanja. »Vse te enote v praksi večinoma delujejo samostojno, malo pa imajo možnosti skupnega posredovanja in s tem urjenja v drugačnih pogojih vodenja in medsebojne koordinacije. V vaji bodo svoje aktivnosti urili tudi pripadniki nekaterih prenovljenih regijskih služb in enot Civilne zaščite,« je povedal Hudohmet, ki bo tudi vodja regijske vaje.
Za lokacijo vaje so izbrali Bohinjsko jezero, na katerem poteka vrsta športno rekreativnih aktivnosti v poletnem in tudi zimskem času. Kot je dejal Hudohmet, so v zadnjih letih skupaj z občino Bohinj razmišljali, kako zagotoviti še učinkovitejše in predvsem hitrejše posredovanje ob morebitnih nesrečah na Bohinjskem jezeru, saj je najbližja reševalna enota Podvodno reševalna služba Bled (poleg nje so na Gorenjskem še regijska enota CZ za reševanje na vodi in iz vode, Podvodno reševalna služba Kranj, potapljaška ekipa Gasilsko reševalne službe Kranj, deloma pa tudi ekipa PGD Bled). »Na tej podlagi je letos nastala nova ekipa Civilne zaščite Občine Bohinj za reševanje na vodi, ki je opravila že prva usposabljanja. Ta ekipa se bo torej prvič preizkusila prav na regijski vaji.«
Vaja bo koristila predvsem preizkusu procesov vodenja kompleksne intervencije, medsebojnega usklajenega delovanja enot, poročanja, vodenja ustreznih evidenc in podobno, vključno z oskrbo udeležencev nesreče. Ravno v tem delu vaja nudi možnosti za usposabljanje vseh udeleženih v čim bolj realnih pogojih, kot bi se pojavili ob množični nesreči na vodi tudi na drugih lokacijah. Na vaji bodo zato poleg ekip za reševanja na in v vodi sodelovali tudi gorski reševalci, vodniki reševalnih psov, gasilci, zdravstveni reševalci, rdeči križ, različne regijske službe Civilne zaščite …
Na Gorenjskem so lani izpeljali državno reševalno vajo v predoru Karavanke, predlani regijsko vajo na Krvavcu, leta 2007 so bile za vse enote zaščite in reševanja pravi preizkus poplave v Železnikih, še leto prej pa je državna vaja potekala na brniškem letališču.