Nesreča s teptalnikom na sodišču
V ponedeljek so na kranjskem okrožnem sodišču začeli soditi Primožu Rihtaršiču iz Bukovice in Matevžu Demšarju iz Zaprevala, ki sta po mnenju tožilstva odgovorna za nesrečo na smučišču Stari vrh, v kateri je januarja lani umrla šestletna deklica.
Kranj - »Resno obžalujem stvari, ki so se zgodile. Tega dogodka ne odpuščam niti sam sebi. Kar se je zgodilo, se ne da popraviti. Globoko sem prizadet zaradi vsega skupaj, tudi zato, ker sta bila starša umrle deklice moja kolega,« je predvčerajšnjim na kranjskem okrožnem sodišču dejal 33-letni Primož Rihtaršič iz Bukovice, obtožen kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti. 11. januarja lani je na smučišču Stari vrh s snežnim teptalnikom pripeljal do vlečnice Zapreval, ki se je ravno tedaj ustavila. V trenutku, ko je zapeljal čez njeno progo, je vlečnica znova začela obratovati, pri tem pa je teptalnik nesrečno zagrabil šestletno Ano Stanonik, ki se je z mamo peljala po vlečnici. Deklica je pri tem prejela tako hude rane, da je umrla na kraju nesreče. Povzročitve splošne nevarnosti je obtožen tudi direktor Smučarsko turističnega centra Stari vrh Matevž Demšar, ker da kot odgovorna oseba ni poskrbel za zaprtje tistega dela smučišča oziroma Rihtaršiču ni preprečil vožnje s teptalcem v času, ko je vlečnica obratovala.
Prvoobtoženi Rihtaršič je sodnemu senatu, ki ga vodi sodnica Marjeta Dvornik, pojasnil, da se je z Demšarjem srečal, preden se je s teptalcem odpeljal po smučišču. »Povedal sem mu, da snowboard parka še nismo uredili, ker so boarderji namesto ob 9. uri prišli šele ob 11. uri. Dejal mi je, da gre tja pogledat, slabo minuto kasneje pa sem se za njim odpeljal tudi sam. Ko sem se s teptalnikom pripeljal do vlečnice, je ta delovala. Ustavil sem se in čakal, da se bo izpraznila. Tedaj se je vlečnica ustavila in začel sem pogledovati gor in dol, ali je kaj narobe. Demšar je stal na drugi strani vlečnice deset metrov nižje, gledal je gor in dol kot jaz ter govoril po radijski zvezi. Prepričan sem bil, da je on ustavil vlečnico, pri sebi pa nisem imel radijske postaje,« se spominja. Na vprašanje, ali mu je Demšar dal jasen znak, naj vlečnico prečka, je odgovoril negativno. Povedal je še, da od nesreče naprej ne vozi več teptalnika. »Odnehal sem zaradi tega dogodka, pa tudi se nisem hotel kazati staršem deklice, ki so sosedje na smučišču. Ne bi rad še poslabšal situacije.«
»Z deskarji smo bili tega dne dogovorjeni, da pred 9. uro pridejo v deskarski park in pokažejo, kako naj uredimo skakalnico. Kot mi je dejal Rihtaršič, so zamudili, zato sem se s smučmi ob 11. uri peljal do parka in okaral enega od deskarjev, ker so zamudili. Potem sem se začel spuščati proti snežnemu topu nekoliko nižje, da bi ga ugasnil. Pri tem sem ali govoril po telefonu ali poslušal radijsko zvezo. Ne spomnim se več natančno. Po svoji oceni sem bil proč od kraja nesreče približno trideset metrov. Ko je Rihtaršič prečkal vlečnico, sem bil proti teptalniku obrnjen s hrbtom, gledal sem proti snežnemu topu. Kar naenkrat sem zaslišal močan hrup motorja, slišal sem vpitje. Ko sem pogledal gor, se je nesreča že zgodila. Pred tem nisem slišal ničesar,« je povedal senatu. Kot je še razložil, je na smučišču pravilo, da se s teptalnikom ne gre na smučišče brez radijske povezave. »Obvezno mora biti zraven tudi nadzornik, da ustavi smučarje, in vodja obratovanja, da ustavi naprave,« je senatu razložil Demšar.