Začasna zamrznitev cen komunalnih storitev
Vlada je za pol leta zamrznila cene komunalnih storitev, v tem času pa bo pripravila novo uredbo o oblikovanju cen.
Ljubljana – Vlada je na četrtkovi seji sprejela uredbo, s katero je zamrznila cene komunalnih storitev na ravni, kot so veljale v petek, 27. avgusta. Uredba bo veljala pol leta, v tem času pa bo ministrstvo za okolje in prostor pripravilo uredbo o metodologiji oblikovanja cen, s katero bo določilo standarde glede upravičenih stroškov, nadzor nad izvajanjem zakonodaje in tudi kazni za kršitve.
Vlada se je za zamrznitev cen komunalnih storitev odločila potem, ko je sredi julija obravnavala informacijo o inflaciji v letošnjem prvem polletju, iz katere je razvidno, da je bila lani rast cen pri nas najvišja na celotnem evrskem območju, enako pa se je nadaljevalo tudi v letošnjem prvem polletju. Po podatkih Eurostata so se cene komunalnih storitev na evrskem območju lani povprečno zvišale za 3,2 odstotka, v Sloveniji pa med vsemi državami najbolj, kar za 7,2 odstotka. Pri nas so na povečanje najbolj vplivale cene preskrbe z vodo, ki so se zvišale za dobrih 27 odstotkov, medtem ko so bile spremembe cene odvoza smeti in kanalščine zanemarljive. V letošnjem prvem poletju so se cene komunalnih storitev pri nas povečale v povprečju še za 6,1 odstotka – cene odvoza odpadkov za 17,8 odstotka, vodarina za 1,8 odstotka, kanalščina za 3,1 odstotka ...
V Sloveniji se cene preskrbe s pitno vodo, odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode ter ravnanja s komunalnimi odpadki od lanskega 15. avgusta dalje določajo na podlagi pravilnika o metodologiji oblikovanja cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja, po katerem mora komunalno podjetje pred uveljavitvijo nove cene pridobiti soglasje občine in pozitivno strokovno mnenje ministrstva za okolje in prostor. Ministrstvo je pri tem lahko preverjalo le izpolnjevanje oskrbovalnih standardov ter tehničnih, vzdrževalnih in organizacijskih ukrepov, ne pa tudi višino upravičenih stroškov in predlagane cene, kar je bilo v občinski pristojnosti. Nekatere občine so zvišale cene tudi brez pridobitve pozitivnega mnenja ministrstva, inšpekcija pa ni mogla ukrepati, ker v pravilniku ni kazenskih določb.