Ulico zaprl z ograjo
Sredi Orehka pri Kranju je Ivan Kvas razkopal del asfaltne ulice, ki poteka po njegovem, in sedaj postavlja ograjo. Sosedje so seveda skočili v zrak.
Kranj – Na Orehku pri Kranju je nastal medsosedski spor. Ivan Kvas se je namreč namenil ograditi del ulice, ki povezuje glavno cesto Pot za krajem in Zasavsko cesto in resnici na ljubo poteka po njegovi zemlji. A kaj, ko je ulico v začetku 80. let asfaltirala Krajevna skupnost Orehek-Drulovka s samoprispevki krajanov, za nameček pa Kvasovi sosedje zatrjujejo, da imajo po omenjeni ulici zapisano služnostno pot. Ob tem opozarjajo, da zaradi Kvasovega početja k nekaterim hišam ne bodo več mogli pripeljati tovornjaki, med drugim tudi ne gasilci ali cisterna s kurilnem oljem. Kvas se brani, da je vse čisto, saj je za postavitev ograje pridobil tudi gradbeno dovoljenje.
Najbližji med prizadetimi sosedi je Milan Špendal, najboljši slovenski voznik motorjev s prikolicami, ki mu je tik pred zdajci s svojega dvorišča še uspelo umakniti spremljevalni tovornjak, s katerim potuje po prizoriščih dirk svetovnega prvenstva moto GP, sicer bi zaradi nove ograje za vedno ostal na dvorišču. »Sosed Ivan Kvas je pred tednom dni razkopal asfaltno ulico med njegovo in našo hišo ter odstranil prometni znak, v začetku tega tedna pa je začel graditi ograjo tik ob meji naše parcele. S tem nam je zaprl dovozno pot, po kateri imamo že vsaj petdeset let dostop do Zasavske ceste, kar imamo zapisano tudi v gradbenih dokumentih. Kljub temu je Upravna enota Kranj Kvasu izdala gradbeno dovoljenje za novo ograjo, ne da bi na terenu preverili, kaj namerava graditi. Najbrž jim ni povedal, da bo ograjo prestavil na drugo stran ulice,« je jezen Špendal, ki je skušal soseda prepričati, naj mu ta kos zemlje proda ali da v najem, a ga Kvas ni uslišal. Špendalu so pritegnili še drugi prizadeti sosedje, med njimi tudi Bojan Bertoncelj: »Pravkar sem prišel z morja in zgroženo opazil, kaj se je zgodilo. Na tej ulici imam v zemljiški knjigi vpisano služnostno pravico. Zaradi Kvasove ograje k naši hiši ne bodo mogli priti ne reševalci ne gasilci, niti kurilnega olja nam ne bodo mogli pripeljati!« Odvetnik Anton Šubic, ki so ga najeli prizadeti sosedje, je že napovedal, da bodo v najkrajšem času vložili tožbo zaradi motenja posesti in predlagali začasno odredbo za takojšnjo vzpostavitev prejšnjega stanja.
»Ta pot ni služnostna za nikogar in je moja. Res jo je nekdanji gospodar pri Špendalovih uporabljal za dostop do hiše, a odkar je zgrajena Pot za krajem, imajo dostop urejen od tam, ostali pa z Zasavske ceste. Šlo je le za mojo uslugo, noben dogovor ni bil podpisan,« je razložil Ivan Kvas, ki je za gradnjo ograje tudi pridobil potrebno dovoljenje. O asfaltu, ki ga je odstranil z ulice, pa pravi, da ga je krajevna skupnost položila na lastno pest in brez gradbenega dovoljenja.
Na Upravni enoti Kranj so potrdili, da so Ivanu Kvasu izdali gradbeno dovoljenje za postavitev medsosedske ograje, po podatkih zemljiške knjige pa omenjeni sosedi (torej tudi Špendalovi in Bertoncljevi) na parceli, kjer se gradi ograja, niso imeli vpisanih nikakršnih pravic. »Ugotavljamo torej, da je bilo ravnanje Upravne enote Kranj v predmetnem postopku povsem zakonito, lastniki sosednjih zemljišč pa kakršnih koli morebitnih pravic nimajo vpisanih v zemljiški knjigi,« je zatrdila Nada Koder Štrakl iz Upravne enote Kranj.