Meje ukinili, stavbe še stoje
Avgusta bodo začeli podirati nadstreške na nekdanjem mejnem prehodu Ljubelj. Letos je predvideno tudi urejanje mejnih ploščadi Korensko sedlo in Rateče.
Kranj – Vstop Slovenije v Evropsko unijo je prinesel velike spremembe tudi na državnih mejah. Nekdaj strogo zastražene mejne prehode so ukinili, nanje pa spominjajo le prazne stavbe, kjer so delali obmejni uslužbenci. Uredba Evropskega parlamenta in sveta iz marca 2006, ki se nanaša na zakonik o šengenskih mejah, je predpisala, da morajo države preurediti opuščene mejne prehode na notranjih mejah EU. Tudi pri nas jih moramo urediti za potrebe novih nalog oziroma drugačnih razmer na teh območjih. Zato smo se zanimali, ali se je že kaj spremenilo na gorenjskih mejnih prehodih, in kdaj se bo.
»Direkcija RS za ceste je na podlagi javnega razpisa za rušenje nadstrešnic in ureditev območja nekdanjega mejnega prehoda Ljubelj izbrala izvajalca del. Le-ta mora v 75 dneh odstraniti objekte mejne kontrole, nadstrešnice, otoke in kontrolne kabine. Predvidena je nova prometna ureditev območja, zamenjava dotrajanega vozišča, ureditev odvajanja padavinskih voda in postavitev javne razsvetljave. Uredili bodo dodatni vozni pas za povezavo stare ljubeljske ceste in novega parkirišča. Tam bo prostor za osebna vozila in avtobuse. Vrednost del ocenjujemo na 366.293 evrov,« je sporočila Nina Rangus iz te direkcije. Kot je povedal Jože Tominc in podjetja Slemenšek, so po podpisu pogodbe čakali na soglasje Avstrije za režim prometa med deli. Ko bo izdano soglasje za začasno enosmerno zaporo prometa v predoru, bodo začeli z rušenjem stavb. Trajalo bo dva do tri tedne, začeli pa naj bi ga v drugi polovici avgusta.
Po podatkih Direkcije RS za ceste bodo letos uredili še tri druge mejne prehode, od tega dva na Gorenjskem. Na Korenskem sedlu bodo dela stala 123.170 evrov, v Ratečah pa 131.935 evrov. Na prehodu Jezersko zaenkrat ni predvidena rušitev nadstrešnice. Za nekdanji mejni prehod Karavanke, ki sodi med strateške, bo določilo nove vsebine in obseg območja Ministrstvo za javno upravo RS. Kot je pojasnila Lucija Remec, trenutno poteka postopek končnega usklajevanja potreb državnih organov in načrtovanje sprememb prometne infrastrukture za varen pretok ljudi in blaga. S tem so seznanili tudi Občino Jesenice. Po pripravi prostorskega akta bo ministrstvo prihodnje leto naročilo izdelavo projektov za preureditev, dela pa načrtujejo leta 2012.