Poprova meta za vremensko občutljive
Poprova meta in njeno eterično olje imata ugoden vpliv na ljudi, ki so vremensko občutljivi, ostrita percepcijo in sposobnost jasnega razmišljanja, zvišujeta koncentracijo, krepita voljo, preganjata utrujenost, dvigujeta samozavest ...
Skodelica čaja na letalu
O zdravilnih učinkih poprove mete (Mentha x piperita) smo pisali že v prejšnji številki, danes se bomo v prvi vrsti posvetili njenim pripravkom. Za začetek omenimo še nekaj metinih zdravilnih adutov. Eterično olje mete spravi v ravnotežje vse telo, odstrani vse živčne motnje, tudi živčno bitje srca. Sebastian Kneipp je poudarjal, da to olje znatno pripomore k pomiritvi hipohondrije, živčnega nemira in depresivnih stanj. Simon Ašič dodaja, da je poprova meta krepčilna in zato kot nalašč za rekonvalescente, posebej po kakšnih hudih boleznih. Blaži bolečine, krepi delovanje jeter in trebušne slinavke. S čajem poprove mete postrežejo tudi številne letalske družbe, saj izboljša počutje potnikov, ki morajo presedeti mnogo ur na letalu. Poprova meta nasploh velja za učinkovito pomagalo pri omotici, potovalni bolezni, migreni, glavobolu …
Blag čaj pomirja, močnejši je za boljšo prebavo
Pri pripravi čaja iz poprove mete se navadno odločimo za poparek: dve do tri žličke svežih ali posušenih listov poparimo s skodelico vrele vode in pokrito pustimo pet do deset minut, nato čaj precedimo. Pijemo tri do štiri skodelice sveže pripravljenega čaja na dan med obroki. S tem čajem bomo pomirili žolčne napade, pregnali vetrove, sprostili krče in spodbudili prebavo. Dobro nam bo del pri slabosti želodca, povezani z bruhanjem, povečani količini želodčne kisline, pri krčevitih bolečinah želodca in črevesja, pri jetrnih in žolčnih obolenjih, povezanih s kolikami, pri kolcanju, živčnosti, nervoznem srcu, slabem spancu, glavobolu, migreni, boleči menstruaciji … Maurice Messegue meni, da blag metin poparek pomirja in prinaša olajšanje pri bolečinah, močnejši čaj pa naj bi bil dobro osvežilo za živce in sredstvo za pospeševanje prebave. Metin prevretek uporabimo za grgralo proti slabemu zadahu iz ust ter pri bolečih dlesnih in zobeh.
Čaj za kolesarje in dobre odnose v zakonu
Maurice Messegue za dobro počutje priporoča čaj, ki ga je pred leti predpisal kolesarjem, ki so tekmovali na dirki Tour de France. Potrebujemo le šest ščepcev poprove mete in dva ščepca rožmarina na liter vode. Čaj pripravimo kot poparek. Za ljudi, ki bi radi obnovili dobre odnose v zakonu oz. ugnali spolno nemoč, svetuje čajno mešanico iz dveh ščepcev poprove mete in ščepca šetraja na skodelico vode, ki jo pripravimo kot poparek.
Še nekaj čajnih mešanic
Poprova meta se odlično meša z drugimi zelišči, zlasti z meliso, janežem, sivko, timijanom, baldrijanom, kamilico, kumino, rmanom … Pri povišanem krvnem tlaku in nerednem delovanju srca naj bi se dobro obnesla čajna mešanica iz poprove mete, kamilice, janeža, kumine in rmana. Pri motnjah krvnega obtoka v menopavzi koristi čajna mešanica iz poprove mete, gloga, komarčka in baldrijana.
Sirup in kis
Za lajšanje prehladnih obolenj in pomiritev živcev je v ljudskem zdravilstvu cenjen sirup iz poprove mete. Pripravimo ga tako, da v kozarec s širokim vratom izmenoma polagamo plast cvetov in listov poprove mete ter plast sladkorja. Ko kozarec napolnimo, ga postavimo na sonce. Pustimo stati štiri do šest tednov oz. tako dolgo, da se sladkor utekočini, nato sirup precedimo, nalijemo v steklenice in shranimo v hladnem in temnem prostoru. Zoper spahovanje, nelagodnost v želodcu in gliste so naši predniki liste poprove mete kratek čas namakali v razredčenem vinskem kisu in pili.
Eterično olje proti potovalni bolezni
Pet kapljic eteričnega olja poprove mete, ki ga nabavimo v lekarni, nakapamo na košček sladkorja v primeru potovalne bolezni, migrene, omotice, glavobola … Lahko pa tri do štiri kapljice tega olja kanemo na robček, ga denemo pred nos in nekajkrat globoko vdihnemo. Na ta način naj bi si povrnili energijo, pregnali utrujenost in z vremenom povezane težave, dvignili samozavest …
Previdnost ne bo odveč
Vsakodnevno uživanje čaja poprove mete slabo vpliva na srce. Pijemo ga le v obliki kure pri navedenih težavah. Po osmih do dvanajstih dneh prenehamo za en teden, nato pa spet nadaljujemo, če je potrebno. Poprovo meto v čajnih mešanicah lahko uporabljamo bolj pogosto. Gotovih pripravkov, ki vsebujejo mentol, nikoli ne uporabljamo pri majhnih otrocih in dojenčkih, ker je nevarno da pride do zadušitve. Olje poprove mete ni primerno za stalno notranjo rabo. Zaužijemo lahko dve do štiri kapljice s požirkom vode ali na koščku sladkorja tri do štirikrat na dan.