Odprli Slovenski planinski muzej
Natanko 115 let potem, ko je dovški župnik Jakob Aljaž na vrhu Triglava postavil stolp, so v Mojstrani odprli vrata Slovenskega planinskega muzeja.
Mojstrana - Več kot tisoč planincev iz vse Slovenije je v soboto prišlo v Mojstrano, da bi pozdravili slovesno odprtje Slovenskega planinskega muzeja. Nagovoril jih je predsednik države Danilo Türk, ki je tokrat v Mojstrano prišel v spremstvu ministrice za kulturo Majde Širca. V svojem govoru je izpostavil pomen slovenskega planinstva za našo kulturno in nacionalno identiteto ter prepoznavnost Slovenije v svetu. »Spominjati se moramo poslanstva, zaslug velikih pionirjev planinstva, ki so tesno povezani z domoljubjem in slovenstvom ter vsem, kar ohranja naše gore,« je v slavnostnem nagovoru med drugim dejal predsednik Türk, ki ta čas tako kot številni drugi Slovenci svoj dopust preživlja v gorah. »Prav tisočim tistih, ki vsak dan obiskujejo naše gore, je namenjen ta muzej,« je poudaril, a dodal, da je planinstvo za Slovence veliko več kot le izkoriščanje prostega časa, »izkazuje naš celovit odnos do narave, soljudi, včasih tudi do velikih družbenih vprašanj, s katerimi se soočamo.«
Kot je dejal župan Kranjske Gore Jure Žerjav, Slovenski planinski muzej predstavlja tudi veliko priložnost za razvoj turizma tako v Mojstrani kot v občini Kranjska Gora in širši regiji, vodja muzeja Miro Eržen pa se zaveda, da odprtje muzeja predstavlja šele polovico opravljenega dela, saj bo v prihodnje treba muzej nadgrajevati in predvsem vanj privabljati obiskovalce. V muzeju pravijo, da si bodo prizadevali, da bo Slovenski planinski muzej obiskal vsak Slovenec in vsak turist, ki biva v širšem zaledju Julijskih Alp. Eržen namreč prav tako kot kranjskogorski župan Jure Žerjav verjame, da bo muzej, ki naj bi letno privabil 30 tisoč obiskovalcev, postal pomemben del turistične ponudbe Mojstrane.
»Osnovni cilj muzeja bo tudi v prihodnje zbirati gradivo in opažati dogodke ter jih primerno umeščati v zgodovino. Drugi cilj pa je vzgojni za mlade rodove, pri čemer je muzej treba dopolniti z dogajanjem v neposredni okolici,« je še dejal Eržen in poudaril, da so se trudili vsebino predstaviti tako, da bo zanimiva tako za starejše kot mlajše generacije. »Zavedamo se, da bodo muzej obiskovale generacije, ki so tu predstavljeno zgodovino še doživljale. Obenem bi z zanimivo postavitvijo radi prepričali mlade, da je prav planinstvo tisto, ki nas vse bogati.«