Če zdravniki ne bodo več opravljali dodatnega nadurnega dela, se bodo čakalne dobe verjetno podaljšale. (Foto: Tina Dokl)

Za manj denarja ne bodo dodatno dežurali

Tudi večina gorenjskih zdravnikov, ki dežurajo, ne namerava več opravljati dodatnega nadurnega dela. Država je namreč napovedala znižanje plačil za dežurstvo.

V bolnišnici na Golniku zdravnik za dežurstvo v povprečju na mesec prejme 350 evrov neto, medtem ko nam na Jesenicah tega podatka niso želeli razkriti.

Jesenice, Golnik – Potem ko je država napovedala znižanje plačil za dežurstva, je večina zdravnikov, ki dežurajo, v znak protesta preklicala soglasje za opravljanje dodatnega nadurnega dela. Tako naj bi od prvega septembra naprej vsak zdravnik opravil največ osem nadur na teden, dvajset na mesec oziroma 170 nadur na leto. Doslej so zdravniki opravljali bistveno več nadur, v jeseniški bolnišnici vsak zdravnik, ki dežura, v povprečju opravi na mesec 45 nadur, v bolnišnici na Golniku pa 42. Na Golniku so prav vsi od 29 zdravnikov, ki opravljajo dežurstva, preklicali soglasja za dodatno nadurno delo. Podobno je v Splošni bolnišnici Jesenice, kjer je omenjena soglasja preklicalo 90 odstotkov specialistov, ki opravljajo dežurno službo.

Kaj bo to pomenilo za nemoteno delo bolnišnic in ali bodo to občutili tudi bolniki? V Splošni bolnišnici Jesenice je strokovna direktorica Sandra Tušar povedala, da za delo v bolnišnici to pomeni, da bodo zagotavljali 24-urno oskrbo pacientov in zmanjšan redni delovni program. »Ocenjujemo, da bo redni delovni program zmanjšan za približno trideset odstotkov, vendar različno po oddelkih v bolnišnici, odvisno od kadrovske zasedenosti posameznega oddelka,« je pojasnila Tušarjeva. Redni delovni program pomeni neurgentno specialistično ambulantno dejavnost, diagnostiko inneurgentno operacijsko dejavnost. Če bodo zdravniki dežurali manj, bodo torej občutili tudi bolniki, saj se bodo najverjetneje nekoliko podaljšale čakalne dobe, je povedala Tušarjeva.

Direktor bolnišnice Golnik prof. dr. Mitja Košnik pa je povedal, da to ne bo odvisno od organizacije dela v eni bolnišnici, ampak od tega, kakšna bo dostopnost do zdravstvenih storitev v vseh zdravstvenih ustanovah skupaj. »Ker se bo povečal pritisk bolnikov na vse ustanove, se bo seveda dostopnost do zdravstvenih storitev v vsaki ustanovi dodatno otežila. Verjamem pa, da se bo do začetka septembra našla razumna rešitev,« je dejal prof. dr. Košnik.

In za koliko naj bi se sploh znižala plačila za dežurstva? Ura dežurstva naj bi bila tudi po novem vredna 30 odstotkov več kot ura v rednem delovnem času, znižali pa naj bi se dodatki za delo v manj ugodnem delovnem času (za nočno, nedeljsko in praznično delo), in sicer za 50 odstotkov. Na ministrstvu za javno upravo zatrjujejo, da bi to prihodek dežurnega zdravnika zmanjšalo največ za 15 odstotkov. Spremembe naj bi v veljavo stopile z novim letom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Avtomobilizem / torek, 24. junij 2008 / 07:00

Toyotini zaposleni so čistili obalo

V podjetju Toyota Adria so se odločili, da bodo Zeleni Mesec, ki je del Toyotine strategije varovanja okolja, obeležili s čistilno akcijo edinega sredozemskega slanega travnika na obali Ankarana,...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / torek, 10. november 2020 / 19:43

Kalinova nagovorila dijake

Predsednica Dijaške organizacije Slovenije Maja Kalin: »Virus ni prizadel le našega družbenega življenja, ampak tudi kvaliteto izobraževanja, ki na daljavo ni enako kot v živo.« Dijakom svetuje, naj b...

Kultura / torek, 10. november 2020 / 18:30

Tudi Miniature 2020 na spletu

Kranj – Zaradi aktualnih razmer so bili organizatorji FD Janez Puhar Kranj prisiljeni tudi tradicionalno, deseto mednarodno bienalno razstavo Miniature 2020 preseliti na splet. Odprtje razstave v o...

Komenda / torek, 10. november 2020 / 18:27

Umrl je Alojz Lah

Alojz Lah je bil predsednik Konjeniškega kluba Komenda, častni občan občine Komenda in organizator sejmov kmetijske mehanizacije.

Razvedrilo / torek, 10. november 2020 / 18:24

Dokazala si je, da zmore

Žirovničanki Kristini Jakopič se je uspelo uvrstiti med najboljših pet v letošnji sezoni MasterChefa Slovenija. Sodelovanje v kuharskem tekmovanju je bilo zanjo ena najlepših življenjskih izkušenj.

Kronika / torek, 10. november 2020 / 18:22

Roparja obstopila občana

Kamnik – Kamniški policisti preiskujejo rop, o katerem so bili obveščeni v četrtek zvečer. Okoli 19.30 sta ne­znana storilca pristopila do oškodovanca ter mu z grožnjami in silo odvzela denar in mo...