Tekačica na "specialki"
Smučarska tekačica Vesna Fabjan se na novo sezono letos prvič pripravlja tudi na cestnem kolesu.
Kako se na novo sezono pripravljajo zimski športniki? Nekaj zanimivosti je v pogovoru povedala smučarska tekačica Vesna Fabjan.
Kako poleti trenira tekačica na smučeh?
»Čez poletje delamo bazo, predvsem so to vzdržljivostni treningi. Suhe treninge začnemo z majem, potekajo pa do prvih snežnih treningov sredi septembra. Veliko je treninga na kolesu, na rolkah, krosa, pohodov v hribe, plavanja, veslanja, skratka za trening uporabljamo čim več različnih športov. Nekaj treninga naredimo doma, nekaj v tujini. Je tudi kar nekaj potovanja, a vsi vemo, zakaj delamo, zato ni težko.«
So to najtežji treningi v letu?
»Tako je, čeprav marsikdo meni, da imam čez poletje malce več počitka, pa so potem presenečeni, ko povem, da je poletje najtežji del leta. Treningi so dvakrat dnevno, včasih tudi po trikrat dnevno, ker imam še posebne treninge za moč na Fakulteti za šport. Treningi velikokrat trajajo tudi po tri, štiri ure, sploh na kolesu, medtem ko so na rolkah malce krajši. V tem obdobju je treninga več kot dvajset ur tedensko. Na koncu dneva si zelo utrujen in občasno kakšen počitek pride zelo prav.«
Koliko pa imate med sezonama časa za počitek?
»Povsem prostih dni je zelo malo. Načeloma je za počitek rezerviranih dobrih štirinajst dni v aprilu.«
Poleti je veliko rolkanja. Ste radi na rolkah?
»Čez poletje je kar precej pestro. Zelo rada kolesarim, zato sem letos gorsko kolo zamenjala za cestno, ker se rada peljem hitreje in dlje. Rada pa tudi rolkam. Težko bi se odločila, ali imam rajši kolo ali rolke.«
Imate tudi rolk več parov, tako kot smuči?
»Imam rolke za trening in ene hitrejše za tekmo. Kakšne filozofije pri rolkah ni.«
Za vas najtežji poletni trening?
»Odvisno od počutja. Včasih je že uro in pol težko zdržati na rolkah, sploh če imaš vmes kakšne hitre treninge v vzpon. Na primer trening proti Jamniku, pa ne greš do tja samo enkrat, ampak dvakrat, morda celo trikrat.«
Omenili ste, da je poleti čas tudi za druge športe in da imate radi cestno kolesarstvo.
»Konec maja sem od podjetja Proloco Trade v uporabo dobila cestno kolo. Ker sem se prvič usedla nanj, nisem vedela, kaj lahko pričakujem. Poslušala sem izkušnje drugih. Že prvi teden sem naredila kar precej kilometrov. Tudi na priprave ga vzamem s seboj. Zelo sem zadovoljna. Na cestnem kolesu uživam. Spoznavam kraje, kjer še nisem bila.«
Koliko imate kilometrov?
»Ne vem, ker bolj kot kilometre spremljam ure. So pa številke zagotovo kar visoke.«
Tako smučarski tek kot kolesarstvo sta izjemno naporna športa.
»Ko gledam Tour de France, je to zame nenormalno težka stvar. Tri tedne kolesariti iz dneva v dan v vseh vremenskih razmerah je neverjetno. Je pa zanimivo, da kolesarji čez zimo veliko tečejo na smučeh, tekači pa poleti veliko kolesarimo.«
Če ne bi bili tekačica na smučeh, bi bili morda kolesarka?
»Opcij je več. Včasih so mi rekli, da bi bila alpska smučarka. Tudi moji domači so mi to še nedolgo nazaj priznali. Je pa o tem nesmiselno razmišljati.«
Poleti torej tudi kolesarite, tečete, veslate. Vas bomo morda po vzoru nekaterih drugih vrhunskih športnikov videli na triatlonu jeklenih v Bohinju?
»To pa ne. Sem in tja slišim vprašanje, če bi prišla na kakšno takšno tekmo. Zakaj bi tekmovala še čez poletje, če imam že čez zimo toliko tekem in napornih treningov? Me pa včasih zamika, da bi kakšno stvar poskusila na novo, a zdaj še ni čas za to.«
Kam greste na prvi snežni trening?
»Tako kot vsako leto sredi septembra na ledenik Dachstein. Od takrat naprej smo en teden tam, en teden doma, vse do novembra, ko gremo na sneg v Skandinavijo.«
Do takrat že kaj pogrešate tekaške smuči?
»Bolj kot se bliža jesen, bolj si naveličan rolk. Do jeseni poznaš že prav vse razpoke na cestah.«
Pred kratkim ste podpisali pogodbo s Smučarsko zvezo Slovenije. Zadovoljni?
»Lahko rečem, da sem zadovoljna. Narejen je bil korak naprej. Trener je še naprej Vladimir Korolkevič, ekipa je malce večja, saj sta se meni, Katji Višnar in Barbari Jezeršek pridružili še Alenka Čebašek in Anja Eržen. Ko smo bili na pripravah na Rogli, sta z nami trenirala tudi nordijska kombinatorca Mitja Oranič in Gašper Berlot. Vsaka sprememba pride prav.«
Za novo sezono imate verjetno visoke cilje?
»Vrhunec bo svetovno prvenstvo konec februarja, na katerem bo sprint v prosti tehniki, ki je moja najmočnejša disciplina. Na sporedu bo že prvi dan prvenstva, kar mi ustreza. Progo poznam, saj je bila lani tam tekma svetovnega pokala. Cilji so visoki, je pa res, da je v sezoni nesmiselno staviti zgolj na eno samo tekmo. Ves čas bo treba biti zraven. Tudi skupna uvrstitev v svetovnem pokalu je pomembna.«