Veliko znanja, izkušenj in idej
Zveza združenj ekoloških kmetov Slovenije je v okviru projekta Bioužitek pripravila na Krišljevi kmetiji v Hotemažah t. i. dan s kontrolorjem.
Hotemaže – Kot je dejal Boris Fras, predsednik Zveze združenj ekoloških kmetov Slovenije, s takšnimi aktivnostmi želijo razčistiti različne dvome, predvsem pa prepričati potrošnike, da je ekološko kmetovanje prijazno do narave in ljudi in da je redno nadzorovano. »Potrošnik lahko ob vsakem nakupu zahteva certifikat kot dokaz, da ekološko kmetovanje poteka po pravilih, lahko pa tudi pride na kmetijo in se o tem sam prepriča,« je dejal Fras in dodal: »Najbolj zanesljivo je kupovati pri kmetih, v trgovini se dogaja, da prodajajo tudi med, ki to sploh ni.«
Bernard Sadek z Inštituta za kontrolo in certifikacijo Univerze Maribor je dejal, da kontrolor med napovedano ali nenapovedano kontrolo pregleda celotno kmetijo, od hlevov do pridelovalnih površin, pa tudi različna dokazila in zapiske, ki spremljajo ekološko pridelavo in trženje. Tokrat si je v spremstvu potrošnikov še posebej natančno ogledal pridelovanje zelenjave in hlev za prašiče ter pri tem zastavljal gospodarju Primožu Krišlju različna vprašanja: kako na kmetiji kolobarijo, kako gnojijo, kako preganjajo bolezni in škodljivce, kje kupujejo sadike, s čim krmijo prašiče … Primož, ki ima o ekološkem kmetovanju veliko znanja in tudi izkušenj, z odgovori ni bil niti malo v zadregi: »Kolobarjenje je pri pridelovanju zelenjave zelo pomembno, vendar je pri nas problem, ker imamo malo površin in moramo biti kar iznajdljivi. Semena vzgojimo sami, gnojimo s kompostom, za varstvo rastlin uporabljamo naravne pripravke, koloradskega hrošča in rdeče polže tudi ročno pobiramo, prašiče krmimo s kuhanim krompirjem, pleveli, otrobi …«
Na Krišljevi kmetiji so se v ekološko kontrolo vključili takoj po uvedbi kontrole 1997. leta, ekološko so kmetovali že prej. Ukvarjajo se s pridelovanjem zelenjave in z rejo ovc jezersko solčavske pasme, imajo pa tudi krškopoljske prašiče in kokoši. Znani so po pridelovanju buč hokaido, zelo dobro jim uspevajo paprike, pridelujejo tudi krompir, stročji fižol, čebulo, česen, zelje, ohrovt, zeleno … Redijo sto osemdeset odraslih ovc, od konca junija do sredine septembra jih pasejo na pobočju Grintovca, spomladi in jeseni v Kokri, zimo preživijo v Hotemažah. Krškopoljski prašiči, trenutno imajo štiri, pozimi lahko prosto rijejo tudi zunaj, kokošim otežujejo brezskrbno življenje predvsem lisice.
In kako tržijo ekološke pridelke in izdelke? Zelenjavo prodajajo neposredno na kmetiji in na lokalnih ekoloških tržnicah, z njo oskrbujejo nekaj restavracij, za buče se je navdušil tudi eden od velikih trgovcev. V okviru ovčereje prodajajo plemenske živali ter meso in volno za izolacijo stavb. Pripravljajo različne delavnice za otroke, pri tem jim pokažejo tudi spiralno gredo iz peska in kamenja, kjer uspeva čez sto različnih rastlin. Pri vseh objektih na kmetiji je glavna surovina les, tako pri kozolcu, ki so ga že 1991. leta prestavili iz Savinjske doline, kot pri ekološki hiši, kamor so se Primož, žena Polonca ter hčere Ajda, Tinkara in Jerca preselili pred dvema letoma in pol. Letos so uredili še plavalni ribnik z vodo iz vrtine, ki jo uporabljajo za ogrevanje hiše. Vodo bodo koristili za namakanje zelenjave, akumulacija bo služila kot požarni bazen ali za poletno osvežitev, dokončno podobo ji bodo dale vodne rastline. Gradijo tudi kaščo, v njej bodo prodajno razstavni prostor ter prostori za otroške delavnice in za študente, ki na kmetiji opravljajo prakso.