16. Yilmaz Sazak memorial v Istanbulu
Izziv za lažje premagovanje naporov treninga in odpiranje poti v svet mladim izbrancem slovenske atletske perspektive
V spomin na atletskega zanesenjaka, organizatorja, predvsem pa velikega ljubitelja mladine Yilmaza Sazaka, ustanovitelja enega največjih gradbenih podjetij v Turčiji Yüksel, poteka vsako leto konec maja – letos je bilo 29. maja – veliko mednarodno tekmovanje mladih atletov iz treh kontinentov. Enega največjih in tudi najbolje organiziranih mednarodnih mitingov za mlade U14, U16 in U18 podpirata soproga in sorodstvo pokojnega Yilmaza Sazaka, seveda pod pokroviteljstvom njihove firme Yüksel v sodelovanju z Turško atletsko zvezo in Atletsko zvezo mesta Istanbul. Projekt celostno in tehnično-izvajalsko pelje član Sveta EA Istanbulčan Salih Münir Jaras. Letos so povabili mlade atlete iz 19 držav Evrope, Azije in Afrike. Mladim tako poleg odličnih razmer za tekmovanje omogočajo medsebojno spoznavanje.
Na osnovi mednarodnega športnega delovanja in prijateljstev je že nekaj let deležen povabila tudi Edo Šega, nekdanji predsednik ŽAK Ljubljane, organizator mednarodnega mitinga ŠIKI-jevega memoriala, evropskega mladinskega in veteranskega prvenstva, sedaj pa član odbora ECCCJ pri EA (Evropski klubski pokal).
Že lani so naši mladi nadebudneži opozorili nase, letos je ekipa treh deklet in treh fantov z Jesenic, iz Kranja, Ljubljane, Maribora in Postojne naravnost blestela med 547 tekmovalci iz Armenije, Azerbajdžana, Bolgarije, BiH, Bolgarije, Cipra, Egipta, Finske, Francije, Kosova, Moldavije, Romunije, Rusije, Slovenije, Srbije, Tunizije, Turkmenije, Ukrajine, Turčije in posebej reprezentance Istanbula.
Manca Šepetavec, varovanka Alberta Šobe, učenka OŠ Gradec iz Litije, je v kvalifikacijah na visokih ovirah z rezultatom 14,11 pometla z dve leti starejšimi atletinjami, v popoldanskem finalu pa zaradi majhne napake na zadnji oviri morala prepustiti zmago dve leti starejši Francozinji, ki je sicer dosegla le 14,25. Zaradi pravil IAAF-a je morala po teku prek ovir skakati v starejši skupini in se je kljub temu uvrstila v finale ter dosegla s 511 cm skupno šesto mesto.
Naslednja je nastopila varovanka profesorje Branka Peternelja iz OŠ Antona Globočnika v Postojni, sicer naša najhitrejša pionirka Kaja Debevec, in se s 4 desetinkami naskoka uvrstila v finale skupine U16. V popoldanskem finalu je še popravila rezultat na 12,58 in med 36 nastopajočimi kar za tri desetinke prehitela drugouvrščeno Azizovo iz Azerbajdžana. V skoku v daljino, kar sicer ni njena disciplina, je med tridesetimi skakalkami s 491 cm zasedla 8. mesto.
Tretja Doroteja Rebernik iz II. Gimnazije v Mariboru je znala odlično razporediti svoje moči in tako do zadnjega atoma izkoristila svojo pripravljenost na 1500 m in si v kategoriji U18 med 26 tekmovalkami in rezultatom 4:38,38 pritekla srebrno medaljo pred Finko Haukilahti in za Srbkinjo Terzićevo. Doroteji je ploskal cel avditorij, saj je pokazala res pameten in borben nastop.
Med fanti se je Mitja Lindič, dijak šentviške gimnazije iz Ljubljane, sicer varovanec Saše Maraž z rezultatom 14,18 s zlahka uvrstil v popoldanski finale teka na visokih ovirah skupine U18. V popoldanskem finalu je konkurentom »dal vetra« in z novim slovenskim državnim rekordom 14,03 s premočno zmagal. Več kot ducat fotoreporterjev je imelo kaj posneti.
Drugi mladi slovenski junak je bil dijak OŠ Toneta Čufarja, varovanec Svetlana Vujasina, Jan Petrač. V kategoriji U16 se je med 27 prijavljenimi pojavil leto starejši Mestan Turhan, ki bi sicer moral teči v starejši skupini U18. Jan ga je prepoznal iz preteklega leta, ko ga je imenovani premagal. Kljub uradnemu protestu vodje ekipe Eda Šege omenjenega atleta niso izločili in nastopil je trenutek psihološke priprave Jana, da z dobrim tekom premaga Mestana ter tako zadosti pravici.
Jan je v teku na 1500 m vodil vse do 300 m pred ciljem, ko ga je Mestan napadel in 200 m pred ciljem v krivini prehitel – kmalu za tem ob vstopu v ravnino pa je Jan naredil podvig in v silovitem finišu za skoraj tri sekunde premagal tekmeca. Ta tek je bil poleg suverene zmage Mitja Lindiča z doseženim nacionalnim rekordom na visokih ovirah ena najlepših disciplin dneva.
Atletsko tekmovanje je spremljala velika razstava posnetkov športnih fotografij znanih fotografov. Na fotografijah sta izstopala naša Manca Šepetavec pri doskoku v daljino in Luka Brazil Memon pri metu kopja.
Kopje U18 je bilo po urniku predvideno za dopoldanski spored – na Edovo prošnjo pa ga je organizator uvrstil v glavni popoldanski urnik. Zakaj? Ker je bil v slovenski ekipi to leto eden najboljših mladih kopjašev na svetu Jaka Muhar, dijak jeseniške gimnazije in varovanec trenerja Jožeta Satlerja iz Kranja. Z letošnjim osebnim rekordom 76,21 m je na svetovni lestvici letošnje sezone na zavidljivem drugem mestu. Organizatorji v Istanbulu so zanj morali dodati oznake za 70 m. V preteklih letih je na tem stadionu kopje malokdaj letelo prek 60 m!
Jaka Muhar je bil pod pritiskom, da popravi vtis iz Moskve, kjer je imel veliko smole in se kljub svoji favorizirani vlogi ni uvrstil v finale. Tokrat je ubranil vlogo favorita, čeprav mu je vitki Egipčan Fayez Said zelo dihal za ovratnik. Jaka je nekajkrat prestopil, nato pa se na pobudo naših deklet, ki so zvesto spremljale njegove mete, skoncentriral in kopje zalučal blizu 69 m (68,60 m), kar je zadoščalo za zmago.
Izkupiček ekipe šestih slovenskih mladih atletov je bil na koncu več kot zadovoljiv: štiri zlate in dve srebrni medalji, daleč najboljše povprečje med vsemi udeleženimi ekipami oz. državami.
Celodnevna mednarodna atletska prireditev je bila pripravljena z veliko občutka za mlade in na zelo visoki tehnični ravni od objekta samega, naprav do enotno uniformiranega sodniškega zbora in zelo bogatega kulturnega nastopa istanbulskih študentov folkloristov.
Vse udeležence so odpeljali do pristanišča, od koder je ladja krenila do Tehničnega muzeja Aygaz v Istanbulu. Mladi atleti so bili presenečeni nad sistematično in izredno lepo urejenimi dvoranami, kjer so razstavljene tehnične naprave vseh vrst, od starih parnih ladij, parnih strojev, avtomobilov vseh vrst in starosti in drugih prevoznih sredstev do vlakov in letal, računalniške sobe, sobe gospodinjskih aparatov, igral do vodnih in parnih žag in ne nazadnje trgovin iz 18. in 19. stoletja.
Drugi del pa je bila atraktivna vožnja skozi Bosporju – po evropskem delu proti severu in azijskem nazaj. Na veliko zanimanje mladih atletov se je ob vračanju pojavila regata najstarejših in največjih jadrnic na svetu.
Po izkrcanju je Edo popeljal svojo ekipo na ogled Sultanove džamije in prelepega parka z vodometom v okolici Plave džamije; zvečer pa nas je športni prijatelj Nikola (po rodu Zagrebčan), trener turških dolgoprogašev, povabil v staro istanbulsko čajnico.
Že tradicionalno Edo posname nekaj sto fotografij tekmovalnega dela, ogledov ter dogodkov v daljnem Istanbulu, jih kasneje uredi v galerijo – ta pa je vsem, ki so nastopali na Memorialu Yilmaz Sazaka – lep in dragocen spomin za celo življenje. Edovo poslanstvo za mlade športnike je: 1. da si mladi atleti, ki stopajo v svet vrhunskega športa, nabirajo kvalitetne mednarodne tekmovalne izkušnje; 2. da po dolgočasnih in utrujajočih vsakodnevnih treningih dožive prireditev, dogodek, ki je organiziran prav za njihovo dušo; 3. da spoznajo vrstnike iz drugih dežel in kontinentov, njihova gledanja na svet, slišijo iz njihovih ust resnico o drugih krajih in navadah, ljudeh, življenju …; 4. da srečajo in spoznajo nove prijatelje; 5. da jih tak nastop kulturno, turistično in raziskovalno obogati; 6. da jim bo vse to spodbuda za lažje premagovanje težav pri treningih, pri učenju v šoli, domačih opravilih in v trenutkih, ko ne vedo kaj s seboj …
»Ko jih vsako leto popeljem na ta zanimiv športni dogodek, tekmovanje in odkrivanje ter raziskovanje Bližnjega vzhoda, mi je v največje veselje, ko opazujem mlade atlete, kako odprtih oči in ušes konzumirajo (včasih tudi nehote) vse, kar jim ponudita daljna dežela in veliko mednarodno druženje z vrstniki (v tem slučaju) Evrope, Afrike in Azije … In, da gredo zopet radi z menoj!« je ob koncu povedal vodja vsakoletne atletske ekspedicije.