Odslej gre tudi na elektriko
V petih turističnih krajih na Gorenjskem od sobote polnilnice za električna vozila.
Jezersko – Gorenjska je z vzpostavitvijo petih novih polnilnic za električna vozila postala vodilna v državi, skupaj s polnilnico na Laborah pri Kranju, ki so jo predali namenu lansko jesen, je mogoče baterije električnih vozil napolniti še na Jezerskem, v Preddvoru, na Bledu, v Bohinju in Kranjski Gori.
Hkratna vzpostavitev petih polnilnih mest, ki predstavljajo prvo traso za vozila na električni pogon v Sloveniji, se je pričela na Jezerskem, kjer so se zbrali lastniki električnih avtomobilov s širšega območja Gorenjske in tudi z avstrijske Koroške, vsi, ki so jih zanimala električna vozila, pa so lahko preizkusili tudi električna kolesa. Kot je v nagovoru zbranim povedal župan Jezerskega Milan Kocjan, se tudi v tej občini vse bolj nagibajo k razvoju ekološkega turizma in ohranjanju narave, poleg tega pa si bodo prizadevali, da bi polnilnico odprli tudi v sosednji Železni Kapli.
Bojan Luskovec iz Elektra Gorenjske, ki je nosilec projekta, je dejal, da se zavedajo, kaj pomeni množična uporaba električnih vozil za energetski sistem, in poudaril, da množica takšnih vozil pomeni tudi možnost za izravnavo konic v porabi električne energije, saj bodo v mirovanju lahko pošiljala energijo nazaj v omrežje. Poleg tega želijo pokazati določene smernice tudi tistim, ki bodo pisali zakonodajo za to področje, torej, da bo mogoča enostavna gradnja ustrezne infrastrukture in da bo spodbujen nakup električnih avtomobilov.
Poleg Elektra Gorenjska kot partnerja v projektu sodelujeta še Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj in podjetje Just EE, ki se ukvarja z razvojem električnih avtomobilov. Vrednost celotnega projekta je približno petdeset tisoč evrov, polovica sredstev je iz programa za razvoj podeželja, preostalo pa bodo prispevali partnerji in občine.
Polnilne postaje so nameščene na Jezerskem ob občinski stavbi, v Preddvoru na parkirišču ob jezeru Črnava, na Bledu pod hotelom Krim, v Bohinju ob turistični informacijski točki in v Kranjski Gori pri dvorani Vitranc. Na vsaki polnilnici se lahko hkrati polnijo baterije treh vozil, enega s trifazno in dveh z enofazno napeljavo. Čas polnjenja je odvisen od zmogljivosti baterij, običajno pa traja eno do dve uri, medtem ko je za celovito polnjenje potrebnih približno osem ur, kar pomeni, da je še vedno najprimernejše in najceneje prek noči. Za zdaj na javnih polnilnicah lastnikom vozil za električno energijo ne bo treba plačevati, saj država še ni pripravila ustreznih zakonskih podlag in tudi sicer na tem področju precej zaostaja. Nekateri večji avtomobilski proizvajalci namreč napovedujejo prihod prvih električnih vozil že v prihodnjem letu, poleg tega jih je nekaj že na slovenskih cestah, narašča pa tudi število tistih, ki se predelave lotijo sami. Med najbolj inovativnimi je tudi Andrej Pečjak s Češnjice pri Podnartu, ki se je na sobotno karavano pripeljal s svojo električno mazdo RX-8, veliko pozornosti pa je vzbudil Žirovničan Robert Bernard, direktor podjetja Fycom, ki je za dobrih 140 tisoč evrov k nam uvozil električni odprti dvosed Tesla Roadster. Oba sta prepričana, da se bo število električnih vozil na naših cestah v prihodnjih letih znatno povečalo, vprašanje pa je, kakšne bodo cene, oziroma koliko - če sploh - bo k subvencioniranju cene primaknila država.