Narečne viže poseben izziv
Prejšnji konec tedna je v Škofji Loki izzvenel deseti Večer slovenskih viž v narečju.
Na jubilejnem večeru je med enajstimi ansambli, ki so bili v preteklosti že nagrajeni na škofjeloškem festivalu, strokovna komisija najvišjo letošnjo nagrado – nagrado Škofje Loke za najboljši in najbolj všečen nastop v celoti dodelila Kvintetu Dori iz Rimskih Toplic, nagrade občinstva pa se je razveselil Trio Šubic iz Škofje Loke, ki je v enoletno varstvo prejel tudi prehodni pokal Vandrovčka.
Doriji največkrat na škofjeloškem festivalu
Doriji so v preteklosti že dvakrat zelo uspešno nastopili na večeru narečnih viž: v letih 2006 in 2009 so se domov vrnili s prvo nagrado strokovne komisije za izvedbo. Fantje so se, kot pravijo, z veseljem odzvali povabilu organizatorjev, da nastopijo na desetem festivalu, saj so jubileji vedno nekaj posebnega. »Nastopati je bilo čudovito! Vreme je bilo zelo naklonjeno, ambient v centru mesta je nekaj posebnega. Nastopa nismo jemali kot tekmovanje, zato nismo čutili posebne konkurence, srečanje z nastopajočimi je bilo zelo prijateljsko. Je pa res, da so bile vse skladbe posebne, čudovite in zelo dobro izvedene,« je ugotavljal Dorijev harmonikar Boris Razboršek. Kot pravi, takšnega uspeha niso pričakovali: »Očitno se delo vedno poplača. Veliko ur smo od doma, ko moramo vaditi, igrati … Takšna nagrada poplača vložen trud in misel, da delamo prav.«
Doriji so si najvišjo nagrado prislužili s polko S Kozjanskega na Gorenjsko, besedilo je napisal Bernard Miklavc, Boris je dodal glasbo in aranžma. Skladba pripoveduje o Štajercu, ki se je poročil na Gorenjsko, kjer pa hitro prevzame gorenjske navade in večkrat pozabi denarnico doma ...
Doriji so v petnajstih letih delovanja obhodili kar nekaj festivalov, največkrat pa so se udeležili škofjeloškega. »Narečje je nekaj posebnega, to nam zelo ustreza. Padle so dobre ideje in to smo izkoristili,« pravi Boris. Se bodo torej v Škofjo Loko še vrnili? »Mislimo, da je treba končati na vrhu. Bomo pa z veseljem kdaj sodelovali še v revijalnem delu,« je odvrnil.
Ta čas pridno nastopajo po vsej Sloveniji. Pripravljajo tudi nov album, s katerim bodo okronali petnajstletnico delovanja, ki jo praznujejo letos. Kvintet Dori poleg Borisa sestavljata še njegova brata Primož in Marko, skoraj od vsega začetka je z njimi Anti Gubenšek, približno na polovici glasbene poti se jim je pridružil še Boštjan Per.
Radi nastopajo pred domačim občinstvom
Tudi Trio Šubic, ki ga sestavljajo brata Miha in Marjan ter njun bratranec Tomaž, je bil povabila na jubilejni festival narečnih viž zelo vesel. »Dogaja se v našem domačem okolju, med veselimi in prijaznimi ljudmi. To pozitivno energijo vedno začutiš na odru. Vsekakor se bomo na ta festival v bodoče še radi vračali,« pove harmonikar Tomaž Šubic.
Poleg tega je mladim fantom, ki skupaj nastopajo dobra tri leta, poseben izziv predstavljal nastop v družbi nagrajencev s preteklih festivalov. Sami so predlani osvojili tretjo nagrado strokovne komisije. To je bila njihova prva festivalska nagrada, dala pa jim je velik zagon. Tudi lani so se udeležili škofjeloškega festivala, a ne tako uspešno kot leto poprej in letos, ko so osvojili nagrado občinstva. »Ta nam pomeni veliko potrditev, da dobro delamo. Tekmovali smo s polko Tak i blu takat, besedilo je napisal Matija Krajnik, glasba pa je plod našega dela. Skladba na šaljiv način pripoveduje, kako je bilo življenje včasih bolj preprosto in skromno, a kljub temu so bili ljudje bolj zadovoljni, zdravi in srečni, imeli so čas zase in za bližnje,« je strnil Tomaž.
Fantje imajo pred seboj veliko načrtov, najprej pa bi radi izdali svojo prvo zgoščenko. »Mislili smo, da bo luč sveta zagledala že skoraj pred letom dni, a so nam številni nastopi in šolske obveznosti vzeli preveč časa. Sedaj, ko bo za nami matura oz. bodo nastopile dijaške počitnice, pa upamo, da bo le malo več časa, čeprav moramo opraviti tudi veliko dela, značilnega za fante v naših letih … Radi se zapeljemo z motorjem in malo pogledamo za kakšno bolj nežno dušo, ali pa vsaj malo poklepetamo s prijatelji,« nam je še zaupal Tomaž in dodal, da se v prihodnje nameravajo udeležiti še kakšnega festivala narodnozabavne glasbe. Lani smo na prvem šentjernejskem festivalu prejeli drugo nagrado strokovne komisije za izvedbo.