V nedeljo na referendum o arbitražnem sporazumu
V nedeljo bo referendum o arbitražnem sporazumu med Slovenijo in Hrvaško, nekateri pa so svoj glas za ali proti že oddali v minulih treh dneh na voliščih na upravnih enotah.
Kranj - Predreferendumska kampanja se danes končuje, jutri in v nedeljo je volilni molk, v nedeljo glasovanje. V mesecu dni referendumske kampanje so zagovorniki in nasprotniki arbitražnega sporazuma po vsej Sloveniji predstavljali svoje argumente volivcem. Predsednik vlade Borut Pahor, ki mu je ob strani trdno stal koalicijski trojček, je svojo referendumsko karavano v prid arbitražnemu sporazumu vodil po večjih slovenskih krajih, na samem začetku je bil tudi v Kranju. Opozicijska SDS s svojimi partnerji (SLS in SNS) je veliko stavila na lokalno raven. Javne tribune z govorniki iz politike in stroke s prepričevanjem proti sporazumu so bile tako zadnje tedne domala vsak dan tudi v več krajih na Gorenjskem. Oboji so bili aktivni na predreferendumskih soočenjih v medijih, do arbitražnega sporazuma so se opredeljevali slovenski razumniki in pravni strokovnjaki. Politiki obeh opcij so tudi vsak drug javni dogodek izkoristili, da so govorili o tej osrednji slovenski temi. Še zadnji dejanji sta velika shoda, zagovorniki sporazuma so ga že v sredo pripravili v Ljubljani na Prešernovem trgu, nasprotniki ga bodo danes na Pogačarjevem trgu.
Ob vsem tem bi pričakovali, da imajo volivci na voljo dovolj informacij za odločitev na nedeljskem referendumu. Tako kot v politiki in stroki pa so različna tudi mnenja siceršnje javnosti, o čemer pričajo javnomnenjske ankete in občasna poizvedovanja med naključnimi sogovorniki. Odločitev, ali je arbitražni sporazum dober, ali je pravi način za reševanje domala dve desetletji nerešenih mejnih vprašanj s sosedi in ga je smiselno na referendumu podpreti, oziroma je slab, v škodo naši državi ter korist sosedom in ga je treba v nedeljo zavrniti, bo prej ko ne odločitev za eno ali drugo politično opcijo.