Izkušnje se odražajo tudi v luknjah sira
Sirarka Tilka Bogataj iz Gorenje vasi je na ocenjevanju Dobrote slovenskih kmetij prejela pet zlatih priznanj za mlečne izdelke.
Gorenja vas – Pr' Leskovc, kot se po domače reče Bogatajevi kmetiji, ima govedoreja že dolgo tradicijo. Ko sta najprej Alojz in nato še žena Tilka pustila službo in prevzela gospodarske vajeti kmetije v svoje roke, sta začela razmišljati o tem, kako bi zaslužila še kaj več. Poskusila sta z vzrejo perutnine, a sta z njo tudi hitro zaključila in sta se raje odločila za predelavo mleka. Najprej sta mleko sirila v loncih, nato v kotlu za žganjekuho. Ker sta vse izdelke, ki sta jih naredila, lahko tudi prodala, sta dobila voljo, povečevala obseg in širila ponudbo. Prelomno je bilo 1995. leto, takrat so zgradili novo hišo in v njeni kleti uredili sirarno, ki so jo dokončno opremili pred tremi leti.
Obdelujejo dvanajst hektarjev lastnih in še osemnajst hektarjev najetih kmetijskih zemljišč. »Zemlje ni lahko dobiti v najem, interesentov je veliko pa tudi kmetijstvo se pri nas še ohranja. Kmetovanje opuščajo predvsem zaradi smrti v družini in generacijskih sprememb,« pravi Alojz in dodaja, da trenutno redijo štirideset krav molznic, vse živine je okrog šestdeset živali. Dnevno predelajo v mlečne izdelke okrog osemsto litrov mleka, od tega ga približno dve tretjini namolzejo doma, tretjino pa ga dokupijo s kmetije Tilkinih staršev v Javorjah.
Tilka se »suče« predvsem v sirarni, kjer delo ni le strokovno zahtevno, ampak tudi precej težaško, saj so hlebci sira težki tudi šestnajst kilogramov. Za mleko, ki po ceveh teče iz hleva v sirarno, je »odgovoren« Alojz. »Če dobim dobro mleko, se lahko »hecam«,« pravi Tilka in poudarja, da je kakovostno mleko prvi pogoj za kakovostne izdelke, tudi za prave luknje v siru. V izdelkih se poleg kakovostne surovine odražajo tudi znanje in izkušnje, teh se je nabralo že za dvajset let. Mleko predelujejo v trideset vrst izdelkov, poleg enajstih vrst sirov delajo še smetano, skuto, navadni in sadni jogurt, sveži sir, namaze, kislo mleko … Najbolje se prodajata sira Tilen in Pretovč, v zadnjem času se je precej povečalo povpraševanje po skuti, narejeni iz sirotke, ki ima zdravilne učinke. Ponudbo prilagajajo željam strank, tako jim v velikonočnem času ponudijo hrenov sirni namaz, v spomladanskem času čemaževega …
Izdelke prodajajo doma na kmetiji, na tržnicah v Škofji Loki in v Kranju, v Biomaxovi trgovini v Kosezah in v nekaterih mesnicah, za prodajo s pomočjo avtomatov pa se niso navdušili. »Pomemben je stik s kupci, tako zvemo tudi za pohvale, pripombe, želje …,« pravi Tilka in dodaja, da je zjutraj namolzeno mleko še isti dan na tržnici in da tudi izdelkov ne delajo na zalogo, ampak jih naredijo le toliko, kot jih lahko prodajo. Lani so na ocenjevanje za razstavo Dobrote slovenskih kmetij dali tri izdelke in za vse tri dobili zlato priznanje, letos jim je komisija prisodila zlato za vseh pet izdelkov – za sir Tilen, sir Pretovč, jogurt, sadni jogurt in za kislo kravje mleko. »Priznanja nam veliko pomenijo, a še večje je zadovoljstvo, če na tržnici vse prodamo in so kupci zadovoljni,« pravi Tilka in dodaja, da so ob pomoči dveh zaposlenih v delo na kmetiji, v sirarni in pri prodaji izdelkov »vpeti« tudi otroci: Jerneja - študentka farmacije, Matej - študent živinoreje, Mojca, ki končuje osnovno šolo, in najmlajša Ajda.