Dovoljenje imajo, denarja ni
Po koncesijski pogodbi bi dom za starejše občane v Šmartnem moral odpreti vrata že julija, a gradbeni stroji še vedno niso zabrneli. Bodo sploh kdaj? "Nismo še vrgli puške v koruzo," pravijo v Gradbincu GIP.
Cerklje - Zavod Taber, ki sta ga ustanovila podjetje Gradbinec GIP in občina Cerklje, je koncesijo za institucionalno varstvo starejših prejel že pred dobrima dvema letoma, dejavnost pa bi moral začeti opravljati 1. julija letos. Kljub temu se še vedno ne ve, ali sploh bo realiziran projekt Vas brez ovir Taber v Šmartnem, kjer naj bi poleg doma starejših s 150 posteljami zgradili tudi oskrbovana stanovanja. Po odgovoru ministrstva za delo, družino in socialne zadeve lahko sklepamo, da se v Cerkljah še vedno lahko izognejo podobnemu scenariju kot v Žireh, kjer je investitor po številnih zapletih in kljub pridobljeni koncesiji odstopil od nameravane gradnje doma starostnikov.
»Na podlagi poziva ministrstva je koncesionar Socialnovarstveni zavod Taber 1. aprila 2010 predložil pravnomočno gradbeno dovoljenje. Ker je koncesionar v postavljenem roku izpolnil zahtevo ministrstva, bosta ministrstvo in zavod Taber v maju nadaljevala pogovore o začetku izvajanja dejavnosti,« so pojasnili na pristojnem ministrstvu. Po Pogodbi o koncesiji lahko ministrstvo podaljša začetek izvajanja koncesije, vendar samo na podlagi objektivnih okoliščin. »Če bo koncesionar predložil ustrezna dokazila, da je zamuda nastala zaradi okoliščin, na katere sam ni mogel vplivati, bo ministrstvo začetek izvajanja koncesije podaljšalo,« so še dejali.
Direktor Gradbinca GIP Darko Vidakovič pojasnjuje, da sta zastoj pri uresničevanju Vasi brez ovir povzročila predvsem usklajevanje projekta in projektne dokumentacije, poleg tega pa tudi postopki za pridobitev gradbenega dovoljenja terjajo svoj čas. Vseeno upa, da jim bo ministrstvo podaljšalo začetek izvajanja koncesije: »Še vedno lovimo vse koncesijske roke, glede na stanje na trgu pa z začetkom gradnjene hitimo. Minuli mesec smo pridobili gradbeno dovoljenje za dom starejših občanov, postopki za pridobitev gradbenega dovoljenja za zasebni del projekta - torej varovana stanovanja - pa še potekajo. Vsekakor se gradnja ne more pričeti, dokler ne dobimo gradbenega dovoljenja za celotni kompleks.« Vidakovič verjame, da bodo skupaj z občino, ki je partner pri projektu, vendarle našli pot do njegove uresničitve. »Nismo vrgli puške v koruzo. Na tem projektu delamo več let, še zlasti zadnje mesece je bilo ogromno usklajevanj, ki so pripeljala do pridobitve gradbenega dovoljenja. Treba pa je vedeti, da časi niso primerni za veliko investiranje, zato se dogovarjamo s potencialnimi investitorji in kupci, ki se zanimajo za nakup celotnega projekta, predvsem pa iščemo racionalne rešitve glede zasebnega dela projekta.«
Po besedah župana Franca Čebulja je ta trenutek najpomembneje, da je gradbeno dovoljenje za dom starostnikov že pridobljeno, zato ne vidi bojazni, da bi izgubili koncesijo. »Priskrbel sem dva resna kupca, da bi od Gradbinca GIP odkupila celoten projekt. Gre za podjetje Deos, ki je nameravalo dom starostnikov graditi v Žireh, in Inženiring Komin. Ne razumem, zakaj še niso sklenili nobenih dogovorov, saj sem upal, da bi v tem primeru dom starostnikov začeli graditi že to jesen. Najbrž je glavna ovira hipoteka, ki jo ima Gradbinec nad tem zemljiščem.« Kot še pojasnjuje župan, investitorju še ni uspelo pridobiti gradbenega dovoljenja za varovana stanovanja, ker še ni poravnal komunalnega prispevka (približno milijon evrov), saj se je pritožil na njegov izračun.