Druženje radovednih
V Osnovni šoli Orehek so prvo soboto v februarju pripravili že drugo srečanje gorenjskih osnovnošolcev in njihovih mentorjev v okviru Festivala naše prihodnosti.
Na festival, ki je namenjen vsem radovednim gorenjskim osnovnošolcem, ki jim ni odveč v šolo priti tudi v soboto, se je letos prijavilo kar 120 otrok iz sedmih šol, a je nekatere med njimi ustavilo slabo vreme. A zato se tisti, ki so se udeležili delavnic, niso nič manj zabavali, obenem pa so se tudi kaj novega naučili. Namen festivala je namreč v prvi vrsti spoznavanje in druženje učencev gorenjskih osnovnih šol, ki ob tem pridobivajo oziroma nadgrajujejo svoje znanje na bolj sproščen in zabaven način, je pojasnila pomočnica ravnateljice v Osnovni šoli Orehek Darja Hudobivnik.
Učencem šole gostiteljice so se pridružili še učenci OŠ Staneta Žagarja iz Kranja, OŠ Cvetka Golarja Škofja Loka, OŠ Križe, OŠ Matije Valjavca Preddvor in OŠ Žirovnica. Njihovi mentorji so zanje pripravili več delavnic, ki so jih učenci lahko izbrali po svojih interesih. Letos je po besedah Darje Hudobivnik veliko zanimanje vladalo zlasti za angleško delavnico, v kateri so kuhali »v angleščini«. Pripravili so tradicionalne angleške dobrote, kot sta angleški puding in mafini. Zraven so si pripravili črni čaj z mlekom. Sladkali so se tudi v grški delavnici, v okviru katere so spoznavali Grčijo in grški jezik, obenem pa poskusili njihov tradicionalni grški jogurt z medom. Veliko učencev se je odločilo še za računalniško delavnico, v kateri so s posebnim programom izdelali igrico. Ob koncu so navdušili zlasti udeleženci glasbene delavnice, saj so se kljub temu, da je imela formalno glasbeno izobrazbo le ena učenka, naučili zaigrati skladbo na različne inštrumente, za kar so si prislužili bučen aplavz. Zbrani so uživali še ob gledališki delavnici, pri kateri so se učenci v francoščini z Asterixom odpravili na olimpijske igre. Učenci so v okviru delavnic poleg tega spoznavali potrese, plesali salso, pripravili radijsko igro in gradili hotele za žuželke.
Organizatorje festivala ob tem veseli, da so kljub pesimističnemu vzdušju v družbi še vedno med nami učitelji, ki se z veliko pedagoško vznesenostjo posvečajo nadarjenim in radovednim otrokom. Ti mladi, poudarjajo, so namreč naša prihodnost, in če bodo imeli veliko znanja in bodo znanje znali etično uporabiti, lahko z optimizmom zremo v prihodnost.