Planinca reševali s helikopterjem
Letos je v gorah umrlo že deset ljudi. Policisti Gorske enote so pred poletno planinsko sezono izvedli še zadnjo vajo za reševanje s helikopterjem.
Kamniška Bistrica – Ne deževno vreme ne spolzek teren v kamniških gorah niso ustavili policistov posebne gorske enote, ki so v ponedeljek pripravili zadnje v letošnjem nizu usposabljanj pred začetkom sezone v slovenskih gorah – tokrat najbolj zahtevno reševanje planincev s helikopterjem.
»Slabo vreme nas ne ovira, saj se prav v takšnih razmerah v gorah zgodi največ nesreč, zato moramo biti pripravljeni na vse. Danes bomo vadili izstopanje iz lebdečega helikopterja na zahtevnem terenu, spust iz helikopterja s pomočjo elektromotornega vitla do alpinista, rezanje vrvi visečega v steni in dvig v helikopter. Gre za najtežjo vajo reševanja in na leto v takšnih primerih pomagamo približno desetkrat. Največkrat sicer priskočimo na pomoč pri zlomih spodnjih okončin na planinskih poteh,« je povedal Robert Kralj, inštruktor letalskega reševanja in pomočnik poveljnika PPE za Gorsko enoto, in dodal, da policisti pri gorskem reševanju sodelujejo zaradi ugotavljanja vzroka nesreče, ker pa so vrhunsko usposobljeni tudi za reševanje, predstavljajo nepogrešljiv člen pri pomoči poškodovanim v gorah. V gorski enoti policije je štirideset policistov, od tega jih ima 22 licenco za samostojno opravljanje nalog s helikopterjem.
Ker je pričakovati, da bo v gorah poleti še več obiskovalcev kot lani, so policisti ob tej priložnosti tudi opozorili na večjo previdnost v gorah. »Za svojo varnost v gorah so v prvi vrsti odgovorni planinci sami. Zavedati se morajo, da so v visokogorju v tem času, čeprav je v dolini že lepo vreme, še vedno zimske razmere, da gorske postojanke še niso povsod odprte,« opozarja Kralj in dodaja, naj se planinci v gore podajo le v dobri psihofizični kondiciji in primerno opremljeni.
Z vrhunskim znanjem in opremo so policisti skupaj z gorskimi reševalci in zdravnikom s helikopterjem pri ponesrečenem planincu lahko že v nekaj minutah. Zunaj sezone, ko na Brniku dežurstev ni, je njihov odzivni čas v Julijskih Alpah približno ena ura, v sezoni pa je ponesrečenec v prej kot pol ure lahko že v bolnišnici. Lani, ko se je v statistiko zapisalo 24 smrtnih žrtev v gorah, so policisti v reševanjih sodelovali 390-krat, letos pa že 63-krat.