Spopad s plačilno nedisciplino
Slovenski obrtniki, ki so se v četrtek zbrali v Portorožu na 14. dnevih slovenskih obrti in podjetništva, so predstavili 93 zahtev za izboljšave poslovnega okolja mikro, malih in srednje velikih podjetij.
Kranj – »Upam, da bo vlada prisluhnila našim težavam,« pravi Štefan Pavlinjek, predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. »Plačilna nedisciplina grozi s propadom tisočem slovenskih podjetij in z brezposelnostjo deset tisočev, enako huda pa je tudi siva ekonomija oziroma delo na črno,« dva od sedmih sklopov 93 zahtev opisuje generalni sekretar OZS Viljem Pšeničny.
Obrtniki in podjetniki zahtevajo tudi fleksibilnejši in evropsko primerljiv trg dela, enakopravnejši položaj samostojnih podjetnikov, malih in mikro podjetij, prijaznejšo davčno politiko, stavijo pa tudi na preboj med konkurenčnejša gospodarstva na podlagi sodobnih znanj, znanosti, inovativnosti, uporabe novih tehnologij in podobno ter na ekološko podjetništvo. V petek so obrtniki v Portorožu predstavili tudi Sociosklad, s katerim želijo poglobiti socialni dialog. »Najpomembnejša bo priprava zakona za ustanovitev sklada za odpravnine, ki bi delodajalcem ob zaprtju podjetja zagotavljal denar za poplačilo delavcev. Vplačevanje v sklad bi za podjetja pomenil manjšo obremenitev kot ob zaprtju,« sklad predstavlja Dušan Krajnik, pomočnik generalnega sekretarja za politična vprašanja. Z vplačevanjem v sklade imajo obrtniki že izkušnje, saj imajo ustanovljen sklad za upokojevanje in izobraževanje, upajo pa, da bodo dodaten denar lahko pridobili iz EU.