Davča, vas velikih družin
Vas Davča je znana po družinah z veliko otroki, največ - po enajst - jih imajo Gartnerjevi in Bevkovi. Kar tretjina vaščanov je mlajša od dvajset let.
Potem ko sta se lani Klementina in Roman Gartner iz Davče (po domače Dolinarjevi) razveselila enajstega otroka, je podobna sreča pred mesecem dni doletela njuna sovaščana Tatjano in Marjana Bevka (pri Mravlju). Konec marca je namreč Tatjana povila Klemena, ki je bil v primerjavi s starejšimi sedmimi brati in tremi sestrami največji korenjak, saj je imel kar 4,58 kilograma, dolg pa je bil 56 centimetrov. »Vsak otrok je nekaj posebnega. Če bi se obremenjeval s tem, čemu se boš moral odreči zaradi velike družine, bi verjetno imel samo enega otroka,« razmišlja Tatjana. Miselnost o izjemnem odrekanju v velikih družinah je zmotna, zatrjujeta starša. »Prav nič nam ne manjka, otrokom nudimo več, kot bi imeli v bloku. Vedno jih čaka toplo kosilo, oblečeni niso slabo, niso prepuščeni sami sebi, imajo delovne navade …,« je dodal oče.
Na kmetiji na nadmorski višini 960 metrov poleg Tatjane, Marjana in njegove mame Marije živijo še osemnajstletna Helena, dijakinja Srednje biotehniške šole v Naklem, gimnazijca Marko (17) in Matej (16), Andrej (14), Barbara (12), Blaž (9), Sabina (7), Rok (6), Miha (4), Gašper (2) in že omenjeni enomesečni Klemen. Glavni dohodek je les, poleg tega pa oddajajo mleko. Starejši trije sinovi vstajajo že ob štirih zjutraj in pomagajo v hlevu, še preden se odpravijo v šolo. »Otroci veliko pomagajo tudi pri gospodinjskih opravilih, vsak ima svoje zadolžitve. Zgodi se, da sem utrujena, a če si med seboj pomagamo, gre,« pripoveduje Tatjana. Na vprašanje, zakaj je v Davči toliko velikih družin, oče Marjan v smehu odvrne: »Nobenega sevanja ni pri nas, to je naključje.«
»Velike družine so v današnjih časih občudovanja vredne. Starši so enostavno pripravljeni sprejeti novo življenje,« je župan občine Železniki Mihael Prevc ugotavljal po nedavnem obisku trinajstčlanske družine Bevk, ki ji je izročil tudi bon v višini tisoč evrov za nakupe pri najboljšem sosedu. »Bevkovi otroci so zelo pridni tako doma kot v šoli, materialnega pomanjkanja ne čutijo. Se pa v velikih družinah čuti velika prisotnost domačega okolja in ljubezni, kar je za otroka v času potrošništva še kako pomembno,« je poudaril Prevc, sicer oče sedmih otrok.
Davča že od nekdaj slovi po velikih družinah: Krivčevi imajo sedem otrok, Jemčevi šest, po pet otrok pa imajo pri Nacetu, Hlipu in Bitencu. Vas samotnih kmetij ima nekaj čez 280 prebivalcev, tretjina pa je mlajša od dvajset let. »Za prihodnost vasi se nam ni treba bati. Mladi ostajajo v naših krajih, ob starih domačijah rastejo nove hiše, tudi nekateri lastniki vikendov so se za stalno preselili v Davčo. Veseli smo, da število prebivalcev ne upada. Čeprav so dali skozi že marsikaj hudega, še vedno vztrajajo v teh krajih,« je poudaril Božo Prezelj, predsednik Krajevne skupnosti Davča.
Župan je ob tem dodal, da so Davčarji že od nekdaj zelo iznajdljivi, pridni in podjetni, navajeni so trdega življenja in iščejo nove priložnosti. »Največ jih kruh služi v tovarnah v Železnikih, nekaj je gradbenih podjetij in mizarjev, nekateri pa se ukvarjajo s kmetijstvom in dopolnilnimi dejavnostmi. V zadnjem času smo v Davči posodobili tudi komunalno infrastrukturo, asfaltirali smo številne ceste do posameznih domačij, tako da Davča še zdaleč ni več bogu za hrbtom, kot je veljalo nekoč. Problem je le v poplavah uničena regionalna cesta, za katero upamo, da jo bo država vendarle kmalu obnovila. Sicer pa trenda odseljevanja že dolgo ni več,« je še dejal Prevc.