Letele so krogle
Glasovci smo izzvali člane Bowling kluba Kranj in izgubili s 4:0. Le Juretu Tomažinu je v dveh igrah uspelo podreti več kegljev od njegovega nasprotnika in se veseliti osebnega rekorda.
Bovling je bil četrti športni izziv Gorenjskega glasa po vrsti. Pri organizaciji je pomagal naš fotograf Gorazd Kavčič, predsednik Bowling kluba Kranj (to funkcijo je letos prevzel od Primoža Dežmana), s katerim smo se pomerili.
V Glasovi ekipi so bili poleg mene še Tina Dokl, Katjuša Orešnik, Igor Kavčič, Matjaž Švab in Jure Tomažin. Izziv je potekal na kegljišču Hotela Marinšek Naklo, ki je matično kegljišče Bowling kluba Kranj. Na voljo smo imeli dve uri, kolikor traja tekma bovlinga. V ekipi so štirje igralci in ena rezerva (mi smo imeli dve), vsaka tekma ima štiri igre, ena igra je sestavljena iz desetih okvirjev. To pomeni, da če v prvem izmed dveh poskusov, kolikor jih imaš na voljo v enem okvirju, nikoli ne podreš vseh desetih kegljev, na tekmi mečeš osemdesetkrat. Če z enim ali dvema metoma podereš vse keglje (strike ali spare), se ti v naslednjem krogu podrti keglji štejejo dvojno. Se pa s tem ni treba obremenjevati, saj je točkovanje vodeno računalniško. »Največje število podrtih kegljev, ki jih lahko tekmovalec doseže v eni igri, je tristo. Trenutni rekord kegljišča Hotela Marinšek ima dr. Janez Marinšek z 258 podrtimi keglji,« je pojasnil Gorazd Kavčič, ki je uvodoma povedal nekaj več o bovlingu.
Prvi korak so bili posebni čevlji za bovling. Mi smo si jih izposodili, naši nasprotniki so imeli svoje. Imajo posebne podplate iz usnja, ki omogočajo dobro drsenje na zaletišču. Najpomembnejša pri bovlingu pa je seveda krogla. »Krogle so različnih tež. Teža je vedno označena na krogli, višja kot je številka, težja je krogla. Izberite takšno, da jo z lahkoto držite. V eno luknjo vstavite palec, v preostali dve pa še sredinec in prstanec. So pa to navadne bovling krogle brez notranje otežitve,« je bil nazoren Gorazd, med tekmo v vlogi sodnika. Nekaj podatkov o primernih oblačilih je dodala Silvija Volarič, ki bovla četrto leto: »Naša klubska oblačila so udobne hlače s pasom, da si v njih čim bolj gibljiv, in majica. Kavbojke niso primerne.« Ups? Mi smo prav vsi prišli v kavbojkah in tudi v praksi se je pokazalo, da kavbojke niso primerne, predvsem da niso dovolj raztegljive. O podrobnostih ne bi, je pa dogodek poskrbel za obilico smeha, ki pa ga že sicer ni manjkalo.
Pa nadaljujmo s tekmo. Po nekaj poskusnih metih se je začelo zares. V ekipi Bowling kluba Kranj, v kateri so igralce prav tako menjali, so bili: Tanja Aljančič (velja za najboljšo žensko v klubu z rekordom 247 podrtih kegljev, bovla pa dve leti in pol), Matej Gros, Primož Plevel, Silvija Volarič, Matjaž Rozman, Robert Bobnar, Frane Pavlin in Lado Smolej. Že takoj je bilo jasno, da proti ekipi, ki trenira dvakrat na teden po dve uri, mi kot amaterji, večina nas je resno bovlala sploh prvič, nimamo nobenih možnosti. Po dveh urah je statistika pokazala, da je Glasova ekipa v povprečju podrla dobrih 110 kegljev in pol, ekipa Bowling kluba Kranj pa slabih 163 kegljev in pol. Največ kegljev v eni igri je uspelo podreti Primožu Plevelu (200), pri ženskah, ki smo imele deset bonus točk, pa Tanji Aljančič (192). V Glasovi ekipi je keglje najbolje podiral Jure Tomažin (največ jih je podrl 166, povprečje je imel dobrih 144). »Bovlam nekajkrat na leto. Doslej sem imel rekord 154 podrtih kegljev, ki sem ga danes izboljšal, tako da sem zelo zadovoljen,« je komentiral Jure Tomažin, ki je bil edini Glasovec, ki je uspel premagati nasprotnika, in to kar v dveh igrah. Pokazal je dovolj, da so ga povabili v svoje vrste. In morda se jim bo res pridružil in postal član Bowling kluba Kranj, kluba, ki je bil ustanovljen pred štirimi leti, ustanovni člani pa so bili sami nekdanji in takrat še aktivni kegljači. Imajo od 25 do 30 članov, od tega štiri ženske. Igrajo v dveh ligah: v Gorenjski bovling ligi, ki so jo tudi ustanovili, v njej pa je v tej sezoni devet ekip, in v Tuš ligi. Imajo tudi tekmovanje za klubskega prvaka. »Ne glede na vse je bistvo druženje in prijateljstvo. Bovling nas ima večina za sprostitev,« še pravi Gorazd, Tanja pa dodaja: »Se pa da mete dobro naučiti. Pomembna je zbranost, občutek in seveda tudi sreča. Na stezi moraš biti s srcem.«.
V bovlingu so tudi uspešni. Z dvema ekipama so prišli med četverico najboljših v Gorenjski bovling ligi. Finalni turnir bo v Hotelu Marinšek 22. aprila, poleg njih pa bodo nastopili še člani Bovling kluba Žirafa in Bovling kluba Dragis. Vse ekipe so iz Kranja. Bovling klub Kranj bo pomagal tudi pri organizaciji 1. turnirja Hotel Marinšek bovling za posameznike, ki bo potekal od 15. do 21. maja, polfinale in finale pa bo 22. maja. Več o Bowling klubu Kranj, ki se jim ob tej priložnosti zahvaljujemo za sodelovanje v izzivu, pa si lahko preberete na njihovi spletni strani www.bowlingklubkranj.net.