Vida Papler Lampe: "Napad lubadarja se sicer umirja, vendar še ne pričakujemo skokovitega zmanjšanja." (Foto: Cveto Zaplotnik)

Redne sečnje je bilo malo

Na zgornjem Gorenjskem je bil lani posek gozdnega drevja zaradi posledic ujm in pretirane namnožitve lubadarja večji od načrtovanega, od celotne količine pa je bilo kar tri četrtine t. i. sanitarne sečnje.

Gozdarji imajo s t. i. sanitarno sečnjo več dela kot z rednim posekom, posledice pa občutijo tudi lastniki gozdov, ki so lani samo zaradi lubadarja utrpeli najmanj 1,3 milijona evrov gospodarske škode. Povprečna odkupna cena za kubični meter lesa »lubadark« je bila namreč kar za dvajset evrov nižja od cene lesa iz redne sečnje.

Bled – Na blejskem gozdnogospodarskem območju so se v zadnjih štirih letih ujme kar vrstile, v oslabelih in poškodovanih gozdovih pa se je tudi pretirano razmnožil smrekov lubadar. Sanitarne sečnje, to je sečnje zaradi ujm, bolezni, škodljivcev in še iz nekaterih drugih razlogov, so v tem obdobju vsako leto presegle več kot polovico celotnega poseka, lani pa je bilo to razmerje še bolj »kruto« - od dvesto tisoč kubičnih metrov poseka je bilo 150 tisoč »kubikov« sanitarne sečnje in le 50 tisoč redne, v državnih gozdovih je bil delež slučajnih pripadkov kar 95-odstoten. Samo zaradi pretirane namnožitve lubadarja so posekali 74.220 kubičnih metrov drevja, od tega največ v gospodarskih enotah Jelovica, Mežakla, Bled in Jesenice. »Količina napadanega drevja je bila približno za deset tisoč kubičnih metrov manjša kot predlani, vendar je bila še vedno nekajkrat večja od normalne letne količine, ki se giblje od deset do 15 tisoč »kubikov«,« je dejala Vida Papler Lampe, vodja odseka za gojenje in varstvo gozdov v blejski območni enoti zavoda za gozdove, in poudarila: »Napad lubadarja se sicer umirja, vendar pa ne pričakujemo skokovitega zmanjšanja. Po naših ocenah bo letos zajel petdeset do šestdeset tisoč »kubikov« drevja, dejanska količina pa bo odvisna predvsem od vremena, razmer za razmnoževanje lubadarja in tudi od prizadevnosti lastnikov za posek in spravilo prizadetega drevja.«

Lastniki gozdov na blejskem območju so lani pospravili tudi prek 51 tisoč kubičnih metrov snegoloma, ki ga je decembra 2008 povzročila teža snega v gozdovih na območju od tisoč do 1400 metrov nadmorske višine. Da bi bila »nesreča« še večja, je veter oktobra lani na Pokljuki in v Radovni podrl še trideset tisoč kubičnih metrov drevja, od tega so ga lastniki 8600 »kubikov« pospravili že lani, preostala količina pa jih čaka letos.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / petek, 9. maj 2014 / 22:47

Moj trenutek za dobrodelnost

Ob Tednu Rdečega križa priložnostna znamka, humanitarna akcija, poziv k sprostitvi blagovnih rezerv …

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 26. avgust 2008 / 07:00

Teden rdečih številk

Kranj – Dogajanje minulega tedna na Ljubljanski borzi bi lahko označili kot teden rdečih številk. Slovenski borzni indeks SBI 20 se je znižal za 213 točk ali za 2,8 odstotka, in...

Avtomobilizem / torek, 26. avgust 2008 / 07:00

Toyota sponzor slovenskih atletov

Toyota Slovenija je z Atletsko zvezo Slovenije podpisala pogodbo o sponzorskem sodelovanju za prihodnjo sezono.

Avtomobilizem / torek, 26. avgust 2008 / 07:00

Štiri milijone Volvov iz Genta

V Volvovi tovarni v belgijskem Gentu so pred kratkim sestavili avtomobil z zaporedno številko štiri milijone.

Avtomobilizem / torek, 26. avgust 2008 / 07:00

Najcenejši avtomobil zamuja zaradi protestov

Po pisanju britanskega časnika Guardian bo indijska Tata Motors preselila proizvodnjo najcenejšega avtomobila na svetu iz nove tovarne v zvezni državi Zahodna Bengalija, če se bodo nadaljevali na...

Avtomobilizem / torek, 26. avgust 2008 / 07:00

Mazda med najhitreje rastočimi znamkami

Mazda po prvih sedmih mesecih letošnjega leta beleži nadaljevanje pozitivnega trenda rasti prodaje vozil po vsej Evropi.