Enajstletna Anja obvlada harmoniko

Anja Koračin prihaja iz Gorenje vasi. Harmoniko igra že štiri leta, letos pa je na začetku leta na 4. mednarodnem Avsenikovem tekmovanju harmonikarjev v Begunjah prejela posebno nagrado žirije za muzikalnost.

Ta je prav zaradi njenega talenta in spretnega igranja na diatonično harmoniko uvedla novo kategorijo. Anjo smo srečali na prireditvi Vižanje s harmoniko v Poljanah, kjer je požela velike ovacije občinstva. Kot pravi sama, ima pred nastopom zmeraj tremo, ki pa po prvih nekaj tonih vedno izgine.

Med 82 prijavljenimi tekmovalci si prav ti prejela posebno nagrado žirije za muzikalnost. Se pogosto udeležuješ tekmovanj?

»Da, hodim tudi na gorenjsko prvenstvo harmonikarjev v Besnici, kjer sem bila že trikrat. Dvakrat sem prišlav polfinale Ljubečne, hodim v Miklavž pri Ormožu, lani pa sem se prvič udeležila tudi tekmovanj v Doliču in Kopru. Na teh tekmovanjih sem osvojila že kar dosti nagrad. Udeležujem se tudi srečanj harmonikarjev in harmonikaric.

Kdo te je navdušil za igranje diatonične harmonike?

»Od malih nog sem rada spremljala narodnozabavne oddaje in zmeraj me je zanimala glasba. Od nekdaj sem si želela igrati prav harmoniko. Starši so mi kupili rabljeno, srednje veliko rutarico in še vedno igram nanjo.«

Vadba ti verjetno vzame veliko časa? Kako usklajuješ vse svoje obveznosti s šolo?

»Starši me dvakrat na teden vozijo v glasbeno šolo v Škofjo Loko. Doma včasih vadim več, drugič malo manj. Poleg harmonike obiskujem še pevski zbor in plesne vaje, učim se igrati na sintetizator. Vse počnem z veseljem, zato se mi ne zdi naporno. S šolo za zdaj nimam težav in upam, da bo tako tudi ostalo.«

Kaj ti je pri igranju na harmoniko najbolj všeč?

»Najbolj všeč mi je, da lahko drugim pokažem, kako igram in me vabijo na različna praznovanja ter prireditve.«

Se boš glasbi posvetila tudi po končani osnovni šoli?

»Seveda, rada bi šla na srednjo glasbeno šolo. Vsaj taka je zdaj moja želja. Sem še mlada in bogve, kaj me bo v teh letih pičilo. Vsekakor pa se bom ukvarjala z glasbo.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 26. junij 2009 / 07:00

Gasilci prehiteli politike

Minuli teden je bil v Kranju ustanovni občni zbor Gasilske zveze Gorenjske. Prvi predsednik je Jože Smole.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / nedelja, 26. junij 2016 / 10:39

Kosci »prekosili« sami sebe

Slovenski kosci so na svetovnem prvenstvu v ročni košnji v Nemčiji postali prvaki v kraljevi kategoriji.

GG Plus / nedelja, 26. junij 2016 / 10:38

Slovenija in pika!

Vprašanje: »Vsaj v določenem delu slovenskih medijev ste opredeljeni za skorajda božanstvo, ki s čarobno paličico iz Murgel dirigira, kot se mu zahoče. Pred vašim domačim pragom zažigajo k...

GG Plus / nedelja, 26. junij 2016 / 10:37

Nadškof slovenske samostojnosti

Leta 2007 umrli ljubljanski nadškof metropolit dr. Alojzij Šuštar je med tistimi Slovenci, katerih zasluge za osamosvojitev Slovenije so prezrte. Jernej Vrtovec ga s knjigo o njegovi vlogi pri osamosv...

GG Plus / nedelja, 26. junij 2016 / 10:37

Z orožjem so branili mlado državo

V jubilejnem letu, ko se spominjamo dogodkov iz obdobja slovenske osamosvojitve in zaznamujemo petindvajset let samostojne Slovenije, so se temu z izdajo zbornika pridružili tudi veterani in veteranke...

GG Plus / nedelja, 26. junij 2016 / 10:37

Tisti, ki niso ponosni na svojo državo, niso vredni nič

»Na svetu je okoli osem tisoč narodov, pa samo dvesto jih ima svojo državo. Med njimi smo Slovenci. In če tega ne znamo ceniti, če na to nismo ponosni, nismo vredni nič,« pravi nekdanji slovenski posl...