Utrdili naj bi ugled učiteljske stroke
Na področju šolske zakonodaje se obeta kar nekaj novosti, med drugim naj bi svoj zakon dobili tudi učitelji.
Bled – »Osnovna pedagoška dolžnost je, da mlade navdušimo za znanje. Šola ostaja ključna za socializacijo, gradnjo osebnosti in karierno pot vsakega posameznika,« je na začetku 21. srečanja osnovnošolskih ravnateljev na Bledu zbrane nagovorila državna sekretarka na ministrstvu za šolstvo in šport Alenka Kovšca. Predstavila jim je nekaj ključnih novosti, ki se v prihodnje obetajo na šolskem področju, in jih pozvala k skupnemu oblikovanju šolske politike.
V proceduri sta ta čas dva zakona, zakon o vrtcih in zakon o šolski prehrani. »Veliko energije vlagamo v to, da bi plače zaposlenih v vrtcih prešle na državo. Želimo namreč poenotiti prispevek staršev za enak program,« je kot ključni poudarek iz zakona o vrtcih izpostavila Alenka Kovšca. Z novim zakonom o šolski prehrani pa nikakor ne ukinjajo dijaške prehrane, je poudarila, ampak bi po novem tako dijakom kot tudi učencem krili dve tretjini stroška za malico. Kriterij za doplačilo staršev bo lestvica otroških dodatkov oziroma dohodkovni razred. Na podlagi tega, je pojasnila Alenka Kovšca, bi bila tretjina dijakov še vedno upravičena do povsem brezplačne malice.
V pripravi pa je tudi zakon o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami. Tako naj bi bilo po novem že ob vstopu v šolo jasno, katere izobraževalne potrebe ima otrok in kateri strokovnjaki naj mu pri tem pomagajo. »Sedanji način, ko smo pri otroku ugotavljali predvsem primanjkljaje in mu na podlagi tega dodelili učno pomoč, je bil strokovno nezadosten. Zato se bo poleg tega uvedla še možnost svetovalnih storitev,« je razložila Alenka Kovšca. Preden pa bo zakon stopil v veljavo, je še dodala, bodo vzpostavili mrežo strokovnih institucij, na katere se bodo lahko obrnile šole. Z zakonom o strokovnih delavcih na področju vzgoje in izobraževanja pa naj bi predvsem utrdili učiteljsko stroko in njen ugled. Po besedah Alenke Kovšca ta sicer ni slab, a bi bil lahko bistveno boljši, zato je prav, meni, da tudi učitelji dobijo svoj zakon.