Po nordijsko po Gorenjskem
V Gorenjskem glasu smo že lansko sezono veliko pisali o nordijski hoji kot vrsti rekreacije, ki se izredno hitro prijemlje med rekreativci.
Med ljubitelji nordijske hoje je Boštjan Mirtič iz Senice pri Medvodah zagotovo pravi, kateremu lahko postavimo nekaj vprašanj. Boštjan je učitelj nordijske hoje in teka. Lansko sezono je že organiziral tečaje za začetnike v Radovljici in na Jesenicah. Letos bo organiziral tečaje še po drugih krajih Gorenjske. Kot pravi, je odziv nad pričakovanji in je vesel, tako kot smo mi, da se nordijska hoja počasi, a zanesljivo prijemlje med ljubitelji rekreacije. Boštjan nam je celo polaskal, da se je zanimanje povečalo, odkar smo v Gorenjskem glasu pisali o tej vse bolj priljubljeni hoji. In prav zato je Boštjan prava oseba, ki nam lahko poda nekaj odgovorov na vprašanja.
Zakaj je nordijska hoja dobra? Kaj ponuja?
»Nordijska hoja (NH) je priporočljiva predvsem zaradi nabiranja kondicije, ker je zdrava in ker pri tej obliki rekreacije deluje devetdeset odstotkov mišic in je hoja s palicami v rehabilitacijskem obdobju poškodb gležnja, kolena ali kolkov zelo učinkovita. Nordijska hoja ponuja veliko: od rekreacije do močnega kondicijskega treninga za športnike.«
Kaj predstavljate na tečajih, demonstracijah?
»Na demonstracijah najprej predstavim NH, zakaj NH, koliko mišic deluje, nato veliko o opremi, ker ljudje mislijo, da so kar vsake palice v redu, pa se kasneje izkaže, da ne morejo pravilno izvajati vaj, ki jih pokažem. Na kratko grem skozi vse oblike NH: diagonalni korak, dvokorak z soročnim odrivom, trokorak in štirikorak, nato tek s poskoki in še najtežjo obliko: poskoki z noge na nogo z soročnim odrivom, katerega uporabljamo v klanec. Za kratko demonstracijo se odločim, zato ker z njo pritegnem ljudi, da pridejo na tečaj, saj vsak potrebuje vsaj šest ur dela z NH, da osvoji vse koordinacijsko kar zahtevne korake oziroma gibe.
Sam sem opravil izpit za učitelja nordijske hoje in teka.«
Kakšno je zanimanje rekreativcev?
»Težko jih je prepričati, da poizkusijo. Tudi meni se je na začetku zdelo, da to z lahkoto obvladam, da ne potrebujem »strokovne« izobrazbe, da pač vzameš palice v roke in greš. Pa ni tako. Potrditev dobim prav od vsakega, ki se udeleži tečaja. Vsakdo reče, da je težje, kot je pričakoval, in da če delaš pravilno, zares »dela« celo telo. Pravilno izvajanje je težko, a vseeno ne pretežko, da bi nam bila taka hoja v breme in ne v korist oziroma veselje. Skratka, zanimanje je in mislim, da bo vsako leto večje. Za zdaj brezplačno organiziram demonstracije na Jesenicah in v Radovljici. Zelo rad bi razširil tečaje po celotni Gorenjski, seveda tudi v Kranju, kjer je opaziti že veliko pohodnikov, ki obvladajo to tehniko.«
Kaj torej potrebujemo kot osnovno opremo, da se udeležimo vašega tečaja?
»Za nordijsko hojo potrebujemo primerna športna ali pohodniška oblačila, športne copate ali pohodne čevlje ter seveda palice, ki so najpomembnejši del opreme. O palicah ste že v Gorenjske glasu skoraj vse napisali. Lahko dodam le še, da naj jih uporabniki kupujejo v prodajalnah, kjer bodo znali svetovati glede kvalitete, velikosti in materialov. Pod osnovno opremo spada tudi volja (smeh) oziroma motivacija. Opazil sem, da je najtežja odločitev pustiti nekomu, da te pouči. To opažam tudi zdaj, ko so demonstracije brezplačne, kaj šele, če bi bile plačljive (smeh). Prepričan sem, da bo vsakdo, ki bo poizkusil obvladati nordijsko hojo, kaj kmalu spoznal, da je to odlična vrsta gibanja, rekreacije, vadbe, treninga ali samo sprostitve.«
Seveda se tem besedam pridružujemo v Gorenjskem glasu in vsi tisti, ki smo se že naučili nordijske hoje.