Prijezdil legendarni Lucky Luke
Pri založbi Graffit so izšle štiri knjige legendarne stripovske serije Lucky Luke. Scenarist zgodb o najbolj "kul" kavboju divjega zahoda je veliki Rene Goscinny, tudi "oče" Asteriksa in Iznoguda.
Moj prijatelj ima dva sinova, prvi je Luka in drugi Tom, in marsikdaj pade kakšna duhovita na temo, da sta oba dobila imena po stripovskem liku Lucky Luke. V »starih časih« smo namreč strip Lucky Luke prebirali v takratni srbohrvaščini, kjer so Lucky Luka (Srečnega Lukca) v prevodu preimenovali v Talični Tom. In fanta v zaključku najstniških let sta danes ponosna Luka in Tom. Nekoč smo torej zgodbe o Lukcu brali v nekakšnem jugoslovanskem jeziku, danes k nam prihaja v slovenščini.
Lucky Luke je sicer legendarna francosko-belgijska stripovska serija, ki jo je konec leta 1946 ustvaril Belgijec Maurice de Bevere, znan po psevdonimu Morris. Sprva je strip pisal in risal sam, leta 1955 pa je scenarije prepustil takrat še neznanemu Reneju Goscinnyju, s katerim se je popularnost stripa strmo dvigovala, avtor pa je kasneje postal najuspešnejši evropski avtor stripa, nekaj let kasneje je namreč ustvaril Asteriksa in Iznoguda. Sicer je Asteriks pri nas in v Franciji uspešnejši kot Lucky Luke, ampak je slednji v svetovnem merilu z več kot tristo milijoni prodanih izvodov daleč najuspešnejša stripovska serija.
Kdo je Lucky Luke? Kavboj, ki se kakopak na ameriškem divjem zahodu bori proti zlikovcem (štirje bratje Dalton so najbolj znani med njimi) in kriminalu, hkrati pa pomaga poštenim in pravičnim. Seveda vedno uspešno opravi vse naloge, na koncu vsake zgodbe pa vedno pojoč kot osamljeni kavboj odjezdi v sončni zahod novim dogodivščinam naproti. Jasno je, da je tudi najhitrejši v rokovanju s pištolo. Legenda govori, da je hitrejši od svoje sence. Ha, v stripu je vse barvano na belem. Aha, stripovske knjige so seveda v barvah.
Zgodbe o velikem Luku so humorne in vedno znova spravljajo nasmešek na usta. V njih nastopajo tudi resnične osebe, kot sta Billy the Kid ali pa Indijanec Sedeči bik, a resnični dogodki so le osnova za duhovite stripovske zgodbe, ki jih poleg glavnega junaka plemenitijo zvesti govoreči konj Jolly Jumper pa Rantanplan, najbolj butasti pes (poleg Garfildovega Odija seveda) na svetu, bratje Dalton in še kdo.
Pri založbi Grafitt so za začetek izšle štiri stripovske knjige. Srečamo se z zlatokopi (Mesto duhov), cirkusom na divjem zahodu (Western Circus), spoznamo mladega revolveraša Billyja the Kida in v Tortiljah za brate Dalton še legendarno lopovsko četverico. V aprilu prihajajo tudi že stripi o velikem ljubitelju lazanje Garfieldu. O tem pa več kdaj drugič.